Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

25. březen 2014 | 12:07

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řešení. I z tohoto důvodu je potřeba provádět především důkladná preventivní opatření.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

 

 

Jak se plíseň sněžná projevuje?

Jak poznáte, že trávník na vaší zahradě zasáhla plíseň sněžná? Hlavně podle typických skvrn, které se na něm začínají objevovat poté, co dojde k opadnutí sněhu. Tráva je potažena jemnou bílou pavučinou, která je viditelná pouhým okem, a to zejména po ránu. Napadená část trávníku postupně hnědne, dochází k jejímu odumření.

Co plíseň sněžnou způsobuje?

Plíseň sněžná je způsobena houbou rážovkou sněžnou. Příčin jejího rozmnožení lze spatřovat hned v několika faktorech.

Mezi hlavní faktory patří tyto:

  • Z trávníku neodklízíte plevel, spadané listí
  • Tráva nemá dostatek živin
  • Trávník má přílišnou vlhkost a je ve stinném prostředí
  • Zemina obsahuje přílišné množství draslíku
  • Trávník nevhodně nebo nedostatečně sečete

Prevence proti vzniku plísně sněžné

Jak jsem již uvedl výše, s plísní sněžnou se dá bojovat jen těžko, pokud se na trávníku již objeví. Proto musíte přistoupit hlavně k preventivním opatřením, aby se plíseň vůbec nevytvářela a trávník byl po zimě zdravý.

K hlavním preventivním opatřením patří:

  • Vhodné hnojení, a to i pomocí speciálních hnojiv, které obsahují větší množství draslíku
  • Použití kvalitních travních směsí
  • Správná poloha trávníku – mimo příliš stinná a vlhká místa
  • Pravidelná údržba trávníku – sečení, vertikutace
  • Odstraňování spadaného listí, plevele a nečistot

Jak se zbavit plísně sněžné?

Když se plíseň sněžná na trávníku objeví, máte jen omezené možnosti, jak s ní bojovat.

Odstranění napadaného trávníku

Nejúčinnějším, avšak zároveň i nejdrastičtějším řešením je vyjmutí zasažených částí trávníku a nahrazení novou travní směsí. To je doporučováno hlavně ve chvíli, kdy je trávník zasažen opravdu hodně.

Použití chemických postřiků

Na plíseň sněžnou se dají pořídit také chemické prostředky, které obsahují fungicidy. Postup chemického ošetření je vždy uveden u konkrétního produktu. I po použití fungicidů je však obvykle potřeba odstranit odumřelé kusy trávy a poté provést její nové vysetí.

Plíseň sněžná je jednou z nejrozšířenějších chorob, s nimiž musíte na zahradě bojovat. Na závěr tedy znovu zdůrazňuji, že byste měli provádět především preventivní opatření, která jejímu výskytu zabrání.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. Najdeme je prakticky na každé zahrádce. Když si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče, stoprocetně vám to udělá velkou radost. Nesmí se na něm ale nacházet plíseň.

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Mravenci v bytě rozhodně nemají co dělat. Když už se vám ze zahrady přestěhují do kuchyně či jiné místnosti, je potřeba s nimi urychleně zatočit, jinak se jich zde bude objevovat stále více. Důvodem, proč se mravenci v bytě vyskytnou, je především jejich snaha hledat si potravu. V případě, že nevhod…


Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.

4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Oliver

úterý, 13. červenec 2021
07:16

Já jsem si ještě nikdy nevšiml, že bychom měli na trávníku plíseň. Že ji má manželka na zelenině a kytkách, to ano, ale trávník statečně odolává :-) . Stačí mi, že musíme bojovat s plísní doma. To je přes zimu věčný boj. Nevím, jak se jí tady zbavit. Jediné, co děláme, tak že jakmile se objeví, tak ji umyjeme protiplísňovým prostředkem , takže pak zase na chvíli zmizí.


Napsal: Oliver [Odpovědět]