Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

19. březen 2014 | 10:51

Mravenci v bytě rozhodně nemají co dělat. Když už se vám ze zahrady přestěhují do kuchyně či jiné místnosti, je potřeba s nimi urychleně zatočit, jinak se jich zde bude objevovat stále více. Důvodem, proč se mravenci v bytě vyskytnou, je především jejich snaha hledat si potravu. V případě, že nevhodně skladujete potraviny, přímo si říkáte o to, aby se vám jich doma vyrojili celé kolonie. Jak se pak efektivně zbavit mravenců? Návodů a triků je naštěstí celá řada.

Reklama
Jak se zbavit mravenců v domácnosti?Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

 

 

Prevence proti výskytu mravenců

Výskytu mravenců v domácnosti je hlavně zapotřebí předcházet dobrou prevencí. Důležité je především správné skladování všech potravin. Zejména, ty které uskladňujete v policích, zásuvkách a skříních, jsou pro mravence lákadlem.

Skladování potravin

Mouka, cukr, krupice – to vše a mnoho dalších potravin je pro mravence výborným soustem a zároveň i magnetem, který je dovede k vám domů. Proto tyto suroviny uchovávejte v uzavřených nádobách a miskách tak, aby nebyly volně přístupné. Určitě nestačí dát například mouku do pytlíku, případně ji nechat rozbalenou v původním obalu. Mravenci se pak k ní velmi snadno dostanou.

Dbejte i na pečlivé skladování dalších potravin, například ovoce. Hnijící ovoce je rájem pro octomilky. V jednom z našich předchozích článků jste se ostatně mohli dočíst, jak se zbavit octomilek.

Úklid

Základním preventivním opatřením je samozřejmě pravidelný a důkladný úklid, a to zejména podlahy. Na ní by se neměly hromadit nejrůznější drobky a zbytky potravin, které by mravence i další domácí škůdce mohly lákat. Úklid by se měl sestávat z důkladného vyluxování (po vysátí vyměňte pytlík vysavače, aby se mravenci opět nerozlezli) a vytření podlahy.

Postupy, jak se zbavit mravenců v domácnosti

Když i přes veškerou snahu objevíte doma nějaké mravence, nemusíte hned volat deratizátory a kupovat drahé dezinfekční výrobky. Postačí využít i obyčejné suroviny, které máte běžně doma a používáte je v kuchyni. Zde jsou některé z nich:

Skořice

Na místo, kde se mravenci nejčastěji vyskytují a odkud také s největší pravděpodobností do vaší domácnosti přicházejí, nasypte trochu skořice. Ta je dokonale odradí.

Hřebíček

Má obdobné účinky jako skořice. Stačí jej nasypat do míst, kde se mravenci nejvíce vyskytují.

Majoránka

Působí stejně efektivně jako skořice. I postup je obdobný. Kromě toho lze použít také třeba pálivou papriku, mátu či jiné výrazné suroviny.

Kypřící prášek a kvasnice

Směs kypřícího prášku a kvasnic, do níž přidáte také trochu cukru, působí na první pohled možná jako lákadlo. Ano, mravence to skutečně přiláká, jenže zároveň i zahubí. Pokud si na této směsi smlsnou, o pár dní později pojdou.

Ocet

Místa, která slouží jako hlavní trasy pro mravenčí tlupy, pokapte octem zředěným vodou. Ideálně pak do směsi přidejte nějaké ostřejší koření.

Saponát na nádobí

I obyčejný saponát na nádobí, který použijete na inkriminovaná místa, odradí mravence od další návštěvy. Stejně tak lze použít třeba i Savo. To ale nedoporučuji používat v kuchyni, spíše se hodí do jiných prostor, kde nejsou uloženy potraviny.

Jak dlouho to potrvá?

Výše uvedené postupy zabírají poměrně rychle. Mravence jednoduše odradí. Je samozřejmě možné, že si časem najdou jiné cestičky. Proto je důležité kromě jejich odstranění dodržovat důkladnou čistotu v domácnosti pravidelným úklidem.

Jaké budou náklady?

Mravenců se zbavíte, aniž by vás to stálo příliš mnoho peněz. Všechny výše uvedené tipy se dají co do nákladů shrnout řádově na koruny. Pokud se ale mravenců v domácnosti nemůžete za žádnou cenu zbavit, nezbude vám asi nic jiného, než na ně povolat odborníky. Pak ovšem počítejte s náklady v řádech stokorun, možná i více.

Hubení mravenců odbornými deratizátory je však až krajním řešením, ty využijete spíše ve chvíli, kdy potřebujete odstranit štěnice, šváby či jinou havěť.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Časté otevírání dveří při procházení mezi jednotlivými místnostmi může způsobit, že po nějaké době začnou nepříjemně vrzat. Drobné vrzání se časem může natolik zintenzivnit, že se stane skutečně otravnou záležitostí, která vás bude rušit v domácí pohodě. Opravit vrzající dveře ovšem není nijak složi…

TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

Víte, že dobám, kdy interiéru dominovaly hladké a bílé stěny, již odzvonilo? Kromě nepřeberných barevných kombinací je nejnovějším trendem také kreativní 3D úprava stěn. Díky ní můžete v pokoji docílit například efektu napodobení mramoru, optiky rzi či vykouzlit středomořskou atmosféru pomocí pískov…


Jak se zbavit octomilek?

Jak se zbavit octomilek?

Stačí mít doma trochu zkažené ovoce a za pár hodin řešíte problém, neboť se kolem nich brzy začnou rojit octomilky. Tento problém zná snad každý, kdo nechal doma na stole kus nějakého ovoce, zapomněl na něj a nechal jej shnít. Rázem se při „objevení“ hnijícího ovoce setkal s malými létajícími potvůr…

4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!