Jak vyčistit teflonovou pánev?

26. září 2013 | 13:41

Teflonové pánve jistě používá mnoho z vád. Jedná se o pánve, jejichž povrch je vyroben ze speciálního hliníkového materiálu – teflonu. Ten se vyznačuje mimo jiné tím, že je nepřilnavý. Díky tomu při vaření na pánvi nedochází k připalování potravin.

Reklama
Jak vyčistit teflonovou pánev?Jak vyčistit teflonovou pánev?

Vlastnosti teflonu

Teflonová pánev má nejen nepřilnavý povrch, ale také velmi dobrou tepelnou vodivost. Jedná se o zcela hygienický a bezpečný materiál. K teflonu je ale nutné přistupovat odlišně oproti klasickým pánvím.

Postupy čištění

Papírový ubrousek a houbička

Díky nepřilnavému povrchu je čištění kvalitní a neponičené teflonové pánve velmi jednoduché. Stačí na ni po dokončení vaření vzít obyčejný papírový ubrousek, kterým se setře mastnota a nečistoty.

Ideální je, pokud po vytření ubrouskem vložíte pánev do dřezu a umyjete ji ještě pomocí houbičky na nádobí. Zde si ale dejte pozor na to, abyste použili pouze jemnou část houbičky.

Teflon je totiž poměrně citlivým materiálem. Jakýkoliv kontakt s hrubými předměty (drsnou houbičkou, drátěnkou apod.) jej naruší a pánev je pak již prakticky nepoužitelná.

Myčka nádobí

Teflonové pánve i další nádobí s tímto povrchem lze rovněž vložit do myčky nádobí. Je důležité, aby se teflon nedostal do kontaktu s ostrými předměty, například noži, vidličkami apod.

Při mytí teflonové pánve nepoužívejte mycí prostředky, ty totiž postupně narušují jeho strukturu, snižuje se nepřilnavost. Jídlo se pak začne pomalu připalovat a pánev po čase můžete vyhodit.

Kuchyňská sůl

K důkladnému vyčištění teflonové pánve je také možné použít hrubozrnnou sůl. Tu nasypete na pánev a necháte ji rozehřát na sporáku či v troubě. Díky soli dojde k uvolnění všech nečistot. Poté pánev omyjete pod vodou a je hotovo.

Kdy je čas na výměnu?

Opotřebenou teflonovou pánev, kterou bude lepší již nepoužívat, poznáte tak, se na ní začnou přichytávat potraviny, které v ní budete připravovat. Zároveň opotřebovaný teflon také mění barvu. Jakmile toto zpozorujete, je skutečně na čase dát pánev stranou a začít používat novou.

Co je potřeba

  • Měkká houbička na nádobí
  • Voda
  • Hrubozrnná sůl
  • Papírové ubrousky

Jak dlouho čištění potrvá?

Mytí teflonové pánve je díky jejímu nepřilnavému povrchu velmi snadné a také tím pádem i rychlé. Nádobí máte umyto během několika desítek vteřin. Po umytí je dobré pánev nechat odkapat nebo ji utřít ubrouskem do sucha.

Jaké budou náklady?

Vzhledem k tomu, že k mytí teflonové pánve potřebujete jen ubrousek či houbičku, nebude váš její čištění stát příliš mnoho peněz. Měkké houbičky na nádobí stojí v 10 ks balení kolem 20 – 30 Kč. Vždy ale myslete na to, že pánev musíte utírat jemnou stranou. Papírové ubrousky do kuchyně lze pořídit v rolích o 2 ks za cca 20 Kč.

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Matné nebo zašpiněné zrcadlo, skrz které již téměř není vidět, působí zejména v předsíni velmi nepěkně. Stejně tak vám bude vadit špinavé zrcadlo v koupelně. Jak tedy co nejlépe vyčistit zrcadlo tak, aby se znovu lesklo a mohli jste se v něm poznat?

Jak vyčistit akvárium?

Jak vyčistit akvárium?

Zkušení akvaristé dobře vědí, co je pro jejich rybičky nejlepší. Těm z vás, kteří se ale teprve chystají na pořízení domácího akvária, případně jej mají krátkou dobu, se jistě hodí pár rad, jak se o něj starat.


Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Dana Šumská

čtvrtek, 2. červenec 2015
16:17

Zdavim.mam problém z čístením teflonove plochy,jedna se o pristrij na peceni trubicek .pouzivam recepty kde je cukr a ten se pripaluje.Čim to je mozne vycistit,voda není dobra pak se mi ty trubičky přichytavaji děkují


Napsal: Dana Šumská [Odpovědět]

Radka.Lipska

středa, 11. srpen 2021
07:20

Já jsem měla teflonovou pánev snad 10 let, takže už hodně pamatovala. Nemělo cenu ji nijak čistit, tak jsem ji dala dceři na hraní na písek a koupila jsem si novou. Už ji moc nepoužívám, protože jsem si koupila horkovzdušnou fritézu , takže mi teď pánev vydrží dlouho jako nová :-D .


Napsal: Radka.Lipska [Odpovědět]

Kelnarová Věra

úterý, 17. leden 2023
18:07

Jak vyčistit svislé strany teflonové pánve (hlavně nahoře) kde je usazená jakoby gumová napečená zaschlá vrstva oleje. Nejde to žádným mě známým způsobem a ostřejší drátěnka nebo houbička, kterou by to možná mechanicky šlo, by jistě teflon poškodily.


Napsal: Kelnarová Věra [Odpovědět]