Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

23. červen 2015 | 12:06

Vteřinové lepidlo je dobrým pomocníkem při mnoha drobných opravách a lepeních. Dá se využít na dřevo, plasty, sklo i další materiály. Stejně jako je dobrým pomocníkem, nám ale může nadělat také pěknou paseku, pokud se dostane tam, kam nemá. Přečtěte si rady, jak na odstranění vteřinového lepidla z různých druhů materiálů i z pokožky.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Odstranění lepidla ze dřeva

Pokud vám vteřinové lepidlo ukápne na dřevo a chcete se jej zbavit, zvolte jeden z následujících postupů:

1. Seškřábnutí nehty

Pokuste se lepidlo seškrábnout nehty. Pokud je jeho vrstva slabá, mělo by vám to podařit.

2. Aceton

Tato metoda je vhodná zejména v případě, že je dřevo nalakované. Do acetonu namočíte hadřík a potřete jím lepidlo krouživým pohybem. Následně pak vezměte gumovou špachtli a lepidlo od kraje odloupněte. Na závěr dřevo omyjte mýdlovou vodou.

3. Zbroušení

Pokud je nános velký a předchozí metody neúčinkují, nezbude vám nejspíše nic jiného, než k odstranění lepidla použít smirkový papír, kterým dřevo zbrousíte. Po zbroušení jej pak nalakujte.

Odstranění lepidla z látky

Při manipulaci s vteřinovým lepidlem se poměrně často stává, že vám troška ukápne na oblečení. V tom případě zkuste následující rady:

1. Voda

Zasaženou látku namočte do vody a vymáchejte ji. Po chvíli by se měla větší část lepidla uvolnit.

2. Aceton

Stejně jako na dřevo lze i na určité druhy látek použít aceton. Postup je obdobný, jako jsem uváděl výše.

Odstranění lepidla z plastu

Na odstranění vteřinového lepidla z plastu je nejlepší zvolit následující postup:

Hadřík namočte do čistého lihu a vetřete jej na poškozené místo, dokud lepidlo nezměkne. Poté už by mělo jít poměrně dobře sloupnout. Zbytkové kousky očistěte hadříkem namočeným v saponátu.

Odstranění lepidla ze skla

Odstranění ze skla je o to jednoduší, je-li sklo hladké:

Použijte žiletku. Opatrně s ní po částech odškrábněte lepidlo. Ve finále pak skleněnou plochu očistěte hadříkem namočeným ve vodě s mýdlem.

Odstranění lepidla z kůže

Zdaleka nejčastější problém spočívá v tom, že s lepidlem manipulujete příliš neopatrně a dostane se vám na kůži. Je třeba jej ihned setřít, jinak během pár vteřin zaschne. Pokud se tak přeci jen stane, použijte jeden z následujících postupů:

1. Aceton

Použijte aceton. Účinkuje stejně efektivně jako při aplikaci na dřevo. Kromě čistého acetonu je možné použít například i odlakovač na nehty, který aceton rovněž obsahuje.

2. Olej

Zasažené prsty ponořte do nádoby s olejem. Lepidlo se uvolní a půjde pak snadno sloupnout.

3. Sůl

Použijte sůl. Nasypte si do dlaně asi 2 lžíce soli a přidejte k nim trochu vody. Vytvoří se kaše, kterou mněte v postižených místech. Následně si ruce opláchněte a postup opakujte, tentokrát však bez vody. Lepidlo by se mělo postupně odlupovat.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.45 hvězdiček / Hodnoceno: 67x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

Červotoč je hmyzem, který se rád uchyluje do dřeva. Jakmile zjistíte, že v nábytku doma či na zahradě máte červotoče, je potřeba s ním co nejrychleji zatočit, jinak bude nábytek za chvíli ve velmi špatném stavu, dojde postupně k jeho destrukci a bude na vyhození. Existuje několik způsobů, jak odstra…

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Plastové materiály se dnes běžně používají při výrobě nábytku i mnoha dalších předmětů. K jejich rozšíření došlo v druhé polovině minulého století. Existuje jich celá řada a liší se mimo jiné tím, jak jsou odolné. U každého druhu plastu se však dříve či později můžete setkat s tím, že prasknou, příp…


Jak provést vrtání do skla a do kachliček?

Jak provést vrtání do skla a do kachliček?

Při rekonstrukci bytu nebo jeho zkrášlení se můžete dostat do situace, kdy budete potřebovat provrtat sklo či kachličky. Zejména v situaci, kdy zeď chcete napevno pověsit nějaké předměty, vrtání do kachliček se nevyhnete. V tomto článku se dozvíte, jak na to, abyste křehké materiály zbytečně nepoško…

Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Během rekonstrukce domácnosti vás možná čeká problém s odstraněním starého lina, které máte v kuchyni, na chodbě, případně i v jiných místnostech. V dnešním článku si nastíníme postup, díky němuž vám práce půjde snadno a rychle.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Karel

středa, 29. září 2021
15:39

Moc bych chtěl poděkovat za tipy, které nakonec opravdu uspěly a mně se po týdenním snažená podařilo dostat vteřinové lepidlo z brýlí, které jsem si kupoval teprve před měsícem z internetového obchodu


Napsal: Karel [Odpovědět]