Jak vypadá plíseň na rajčatech?
14. srpen 2014 | 17:12Rajčata se řadí mezi nejoblíbenějí zeleninu. O jeho kladných účincích na nae zdraví jsme psali ji dříve. Rajčata najdeme prakticky na kadé zahrádce. Kdy si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče, stoprocetně vám to udělá velkou radost. Nesmí se na něm ale nacházet plíseň.
Reklama- Jak poznáte plíseň u rajčat
- Kdy provádět preventivní opatření
- Co je potřeba
- Jak dlouho to potrvá
- Jaké budou náklady
Jak poznáte plíseň u rajčat?
Plíseň u rajčat by měl poznat i laik. Větinou je prvně patrná na listech rostlin. Ty se postupně barví doluta a dohněda. Jedná se prakticky o plíseň bramborovou, která se dostává i na rajčata. Děje se tak předevím vlivem okolí, kdy se íří větrem.
Nejprve se spóry plísně dostávají na stonky, postupně se roziřují na listy a nakonec napadají i plody rajčat. Plody napadené plísní ji nejsou konzumovatelné a je třeba se jich zbavit. Nevyplatí se ani plody skladovat jetě v zeleném zdánlivě dobrém stavu a a potom je nechávat dozrát. Plíseň na rajčatech se velmi rychle roziřuje a v případě vaí nečinnosti můete poměrně rychle přijít kompletně o skoro celou úrodu.
Nejčastěji plíseň přichází v podzimním období, tedy tehdy, kdy je zvýená vlhkost. Nemá ráda teploty na 30 stupňů Celsia, take v létě na rostlinách není patrná.
Kdy provádět preventivní opatření?
Prevence je základem veho a rostliny, které jsou preventivně oetřeny, mohou logicky mnohem déle přeít. Nejčastěji se na rajčata pouívají různé postřiky, je dokáou rostliny před plísní efektivně ochránit.
V případě napadení rajčat plísní, ji není moné ádnou chemii rostliny chránit, a tak nezbývá, ne pomalu odstraňovat napadené části rostlin. Mělo by se tím zamezit íření plísně na plody a do okolí. Pokud máte i napadené plody, nemilosrdně budete muset rostlinu zničit.
Co je potřeba
- fungicidy
- například přípravky Kocide anebo Acrobat
- trpělivé odstraňování napadených částí
Jak dlouho to potrvá?
Samotný postřik rajčat netrvá nijak dlouho, mnohdy jde o pár minut. Připravíte si jej do rozpraovače a následně postříkáte celé rostliny rajčat. Postřik se provádí na počátku června, take rostliny jetě nejsou nijak výrazně vysoké. Bez problémů tak budete mít rychle hotovo. V případě napadení rostlin jde o trvalou záleitost a boj s plísní je bez konce.
Jaké budou náklady?
Pokud se rozhodnete pro postřik, pak balení přípravku Kocide vyjde na nějakých 115 korun. Jedná se o sáčky 4x35 gramů. Acrobat v sáčcích 4x 20 gramů vyjde takté okolo 100 korun. Postřik se vyplatí. Odstraňování napadených částí rostlin je sice zdarma, ale jen oddaluje úhyn rostliny.
Autor: Roman Bene
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepí způsob? Máte pocit, e jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vloit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!