Jak vypadá plíseň na rajčatech?

14. srpen 2014 | 17:12

Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. O jeho kladných účincích na naše zdraví jsme psali již dříve. Rajčata najdeme prakticky na každé zahrádce. Když si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče, stoprocetně vám to udělá velkou radost. Nesmí se na něm ale nacházet plíseň.

Reklama
Jak vypadá plíseň na rajčatech?Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Jak poznáte plíseň u rajčat?

Plíseň u rajčat by měl poznat i laik. Většinou je prvně patrná na listech rostlin. Ty se postupně barví dožluta až dohněda. Jedná se prakticky o plíseň bramborovou, která se dostává i na rajčata. Děje se tak především vlivem okolí, kdy se šíří větrem.

Nejprve se spóry plísně dostávají na stonky, postupně se rozšiřují na listy a nakonec napadají i plody rajčat. Plody napadené plísní již nejsou konzumovatelné a je třeba se jich zbavit. Nevyplatí se ani plody skladovat ještě v zeleném zdánlivě dobrém stavu a až potom je nechávat dozrát. Plíseň na rajčatech se velmi rychle rozšiřuje a v případě vaší nečinnosti můžete poměrně rychle přijít kompletně o skoro celou úrodu.

Nejčastěji plíseň přichází v podzimním období, tedy tehdy, když je zvýšená vlhkost. Nemá ráda teploty na 30 stupňů Celsia, takže v létě na rostlinách není patrná.

Kdy provádět preventivní opatření?

Prevence je základem všeho a rostliny, které jsou preventivně ošetřeny, mohou logicky mnohem déle přežít. Nejčastěji se na rajčata používají různé postřiky, jež dokážou rostliny před plísní efektivně ochránit.

V případě napadení rajčat plísní, již není možné žádnou chemii rostliny chránit, a tak nezbývá, než pomalu odstraňovat napadené části rostlin. Mělo by se tím zamezit šíření plísně na plody a do okolí. Pokud máte i napadené plody, nemilosrdně budete muset rostlinu zničit.

Co je potřeba

  • fungicidy
  • například přípravky Kocide anebo Acrobat
  • trpělivé odstraňování napadených částí

Jak dlouho to potrvá?

Samotný postřik rajčat netrvá nijak dlouho, mnohdy jde o pár minut. Připravíte si jej do rozprašovače a následně postříkáte celé rostliny rajčat. Postřik se provádí na počátku června, takže rostliny ještě nejsou nijak výrazně vysoké. Bez problémů tak budete mít rychle hotovo. V případě napadení rostlin jde o trvalou záležitost a boj s plísní je bez konce.

Jaké budou náklady?

Pokud se rozhodnete pro postřik, pak balení přípravku Kocide vyjde na nějakých 115 korun. Jedná se o sáčky 4x35 gramů. Acrobat v sáčcích 4x 20 gramů vyjde taktéž okolo 100 korun. Postřik se vyplatí. Odstraňování napadených částí rostlin je sice zdarma, ale jen oddaluje úhyn rostliny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…

Jak sušit rajčata?

Jak sušit rajčata?

V minulém článku jsme se věnovali plísni u rajčat, a tak není od věci u rajčat zůstat a říct si něco o mnohem příjemnější činnosti, jež se těchto sladkých plodů týká. Řeč bude o sušení rajčat. To přináší opravdu skvělé možnosti vyrobit si doma opravdovou delikatesu se vším všudy.


Jak vertikutovat trávník?

Jak vertikutovat trávník?

Vertikutace trávníku vede k odstranění plsti, která se v něm hromadí. Pls tvoří nejen plevel, ale také zbytky posekané trávy, mech a odumřelé rostliny. Pomocí vertikutátoru také docílíme provzdušnění trávy. Pokud by trávník nebyl dostatečně provzdušněný, docházelo by k jeho postupnému žloutnutí a c…

Jak vysušit vlhké zdivo?

Jak vysušit vlhké zdivo?

Máte starší dům a nemůžete se zbavit vlhkých stěn a zdiva? Nabízí se řešení, které je lehké co do provedení a hlavně trvalé!
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!