Jak na montáž digestoře v kuchyni? Rady pro čištění digestoře

16. září 2014 | 15:50

Během přípravy pokrmů na sporáku vznikají páry, které zhoršují vzduch v místnosti. Proto je dobré si nad plotnu nainstalovat digestoř, která veškeré vzniklé páry odvede do větrací šachty, případně je vyfiltruje.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

 

 

Postup montáže

Záleží na to, zda jaký typ digestoře zvolíte. Vyrábějí se totiž s odtahem, který je napojen na větrací šachtu, nebo bez odtahu, kdy pouze dochází k filtraci par uvnitř zařízení.

Montáž digestoře bez odtahu

Digestoře bez odtahu jsou levnější variantou, u níž je montáž velmi snadná. Stačí zvolit správné umístění. Musí být v prostoru nad sporákem. Konkrétně v takové výšce, aby byla schopna dostatečně odsávat vznikající páry, zároveň však nesmí bránit při manipulaci s hrnci a nádobami, které používáme během vaření na sporáku. Ideální je výška minimálně 50 – 60 centimetrů nad plotnou.

Ideální je umístění digestoře pod horní skříňku kuchyňské linky. Bezodtahovou digestoř pak už po montáži, kterou provedeme jednoduše podle návodu připevněním pomocí šroubků, stačí zapojit do zásuvky.

Montáž digestoře s odtahem

V případě digestoře s odtahem je montáž přeci jen složitější. Je totiž nutné vyřešit právě napojení na větrací šachtu, skrz niž budou nasáté páry unikat mimo prostor kuchyně. Každá digestoř má obvykle dva vývody, boční a horní. To, jaký vývod zvolíte, záleží především na umístění digestoře v horní skříňce linky. Ten z otvorů, který při montáži nepoužijete, pak stačí jednoduše zakrýt pomocí krytu, který je zpravidla součástí zakoupeného balení.

Je nutné připravit otvor pro odtahovou hadici. Ten vyřízněte pomocí přímočaré pilky podle rozměrů hadice. Následně už stačí hadici propojit s větrací šachtou a digestoř opět zapojit do zásuvky, případně přímo do elektroinstalace. To však raději přenechejte na elektrikářovi.

Co je potřeba

  • Šroubovák
  • Přímočará pilka

Jak dlouho to potrvá?

Montáž digestoře je záležitostí na 30 – 60 minut v závislosti na tom, jaký typ zařízení zvolíte. Delší a složitější práce vás čeká u instalace digestoře s odtahem.

Jak vyčistit mřížku digestoře?

U digestoře je nutné čas od času měnit filtry. Kromě toho se však zařízení zanáší prachem a usazují se na něm také mastnoty. Nejvíce je to patrné na mřížce digestoře. Její čištění proveďte tak, že ji sundáte z přístroje, vložíte do vany plné vody. Do ní ještě před umístěním mřížky přidejte trochu hydroxidu sodného. Vzhledem k tomu, že je vodě hydroxid, doporučuji při umývání mřížky použít ochranné rukavice na ruce.

Mřížku důkladně vyčistíte pomocí kartáče a houbičky. Pak ji ještě dobře opláchněte pod čistou teplou vodou a nechte oschnout.

Jaké budou náklady?

Moderní digestoře lze pořídit už od zhruba 2.000 Kč, kvalitnější komínové varianty však mohou vyjít klidně až na desetinásobek této ceny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit zápach z digestoře?

Jak odstranit zápach z digestoře?

Digestoř je praktickým doplňkem, který využíváte v kuchyni. Její hlavní funkcí je odstraňování zápachu, který vzniká při přípravě pokrmů na sporáku. Co ale dělat v okamžiku, kdy skrz ni naopak pronikají pachy od vašich sousedů? Stačí učinit jednoduchý krok a napříště už vás pachy a zvuky z domu nebu…

Kdy na čištění komínu? Odborník poradí

Kdy na čištění komínu? Odborník poradí

Pokud bydlíte v rodinném domě, kde se používá kotel na tuhá paliva, biomasu nebo uhlí, případně máte plynový kotel, krbová kamna, klasický krb nebo jiná zařízení, která jsou napojená na komín, je nezbytně nutné pravidelně čistit spalinové cesty komínu. A to nejlépe od odborníků. Jak čistit a kdy čis…


Nevíte si rady? Poradíme vám!

Nevíte si rady? Poradíme vám!

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Při jídle či různých domácích pracích se občas stane, že vám na triko, blůzku, kalhoty či sukni vystříkne mastnota. Aby po ní na oblečení nezůstaly fleky, je potřeba jednat co nejrychleji. Využít lze nejen moderní chemické přípravky, které jsou k dostání v drogeriích, ale také obyčejné pomůcky, kter…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

anna

pátek, 8. leden 2016
21:03

chtela by se zeptat jestli je 60cm spravna vyska digestore,od plynoveho sporaku?


Napsal: anna [Odpovědět]