Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

9. září 2013 | 09:03

Spadané listí se vám na zahradě bude objevovat právě v těchto dnech a týdnech. Začátek podzimu je totiž ve znamení opadávání stromů a keřů. Jak efektivně odstranit spadané listí, aby vás to nestálo zbytečně moc námahy a přitom jste neponičili trávník? Výborným řešením je zahradní vysavač listí. Ten lze pořídit v elektrické i benzínové verzi.

Reklama
Spadané listí na zahraděSpadané listí na zahradě

Postup

Na spadané listí samozřejmě můžete použít klasické ruční hrábě na listí a trávu. Ideální jsou k tomu třeba ploché hrábě.

Pokud má však vaše zahrada větší rozměry, musíte počítat s tím, že vám ruční hrabání zabere docela dost času, klidně i celý den. V tomto případě je praktičtější použít zahradní vysavač listí.

Vysavač listí funguje na velmi jednoduchém principu. Spadané listí nafoukáte na jednu hromadu. Poté vysavač přepnete do funkce vysávání a veškeré nahromaděné listí vysajete do sběrného pytle, který je součástí vysavače.

Moderní elektrické i benzínové zahradní vysavače mají také funkci drtiče, kdy sebrané listí a další odpad jednoduše rozdrtí na menší kousky. Díky tomu se uvolní další místo ve sběrném koši a není potřeba jej tak často vysypávat na kompost či do kontejneru.

Elektrický nebo benzínový vysavač?

Pokud si budete vybírat zahradní vysavač, bude otázkou, zda zvolit elektrický nebo benzínový. První rozdíl mezi nimi spočívá už v samotné velikosti. Obecně platí, že elektrický zahradní vysavač má menší velikost.

Jak vybrat zahradní vysavač listí?

 1. Důležitý je velký výkon. Pokud vysavač nedisponuje silným motorem, může se stát, že se od země neodlepí navlhlé listí. Ideální výkon je kolem 2500 KW, což splňují především elektrické stroje.
 2. Sací výkon by se tedy měl pohybovat někde kolem 800 m3 za hodinu. Vysát tak lze poměrně velkou plochu za krátkou dobu.
 3. Důležiotu roli hraje také váha stroje, pokud má vysavač listí přes 5 kg, velice rychle se pronese a práce s ním není nijak jednoduchá. Výhodou je také ergonomicky tvarovaná rukojeť pro snadnou práci.
 4. Velkou výhodou jsou kombinované modely, které fungují jako 2v1 nebo dokonce 3v1. Nejlepší modely fungují nejen jako vysavače listí, ale také jako foukač listí či drtička listí.

Velký výběr zahradních vysavačů listí najdete například na nákupním portálu kasa.cz

Elektrické vysavače listí

Black and Decker GW2600

Hodnocení: 5 hodnocení

Black and Decker GW2600

Tento elektrický zahradní vysavač funguje zároveň také jako fukar a drtič, s nímž lze jednoduše odfoukat listí mimo chodníky a komunikace. Vyznačuje se vysokou rychlostí proudění vzduchu, která při maximálním výkonu dosahuje až 290 km/h.

Při drcení je listí důkladně rozemleto, takže poté zabírá jen cca desetinu místa ve sběrném koši, jehož celkový obsah je 35 litrů.

Parametry:

 • Cena: 2.040 Kč
 • Hmotnost: 3,4kg
 • Příkon: 2600 W
 • Objem sběrného koše: 35 litrů
 • Mulčovací poměr: 10:1
 • Funkce 3v1: vysavač, fukar, drtič
 • Rychlost proudění vzduchu: až 290 km/h
 • Obsahuje vysávací a foukací trubku, ramenní popruh, záchytný vak

Ryobi RBV 3000VP

Elektrický vysavač s
příkonem 1900 W Ryobi RBV 3000VP

Hodnocení: 4 hodnocení

Elektrický vysavač s příkonem 1900 W charakterizuje přítomnost velmi odolných břitů, které zajistí důkladné rozdrcení sesbíraného listí. Vyznačuje se také nízkou spotřebou elektrické energie.

Je možné libovolně nastavovat rychlost proudění vzduchu. Oceníte také pohodlný ramenní popruh a držadlo, které má protiskluzovou úpravu.

Parametry:

 • Cena: 2.790 Kč
 • Hmotnost: 5,5 kg
 • Příkon: 1900 W
 • Mulčovací poměr: 15:1
 • Funkce 3v1: vysavač, fukar, drtič
 • Obsahuje foukač listí, sběrný vak, ramenní popruh

 Benzínový vysavač s dvoutaktním
motorem Homelite HBL 26 BVB

Benzinové vysavače listí

Homelite HBL 26 BVB

Hodnocení: 4,5 hodnocení

Benzínový vysavač s dvoutaktním motorem, který dokáže vyvinout rychlost proudění až 320 km/h. jeho součástí je sběrný vak o velkém objemu. Drtič dokáže mulčovat v poměru 12:1. Rychlost proudění je nastavitelná dle potřeby.

Parametry:

 • Cena: 2.869 Kč
 • Motor: 2 – takt
 • Výkon: 650 W
 • Objem sběrného vaku: 40 l
 • Hmotnost: 4,8 kg
 • Sací výkon: 11 m3/min

Zahradní vysavač vhodný spíše pro menší
zahrady Sharks SH 30cc

Sharks SH 30cc

Hodnocení: 3,5 hodnocení

Zahradní vysavač vhodný spíše pro menší zahrady. Provoz zajišťuje 2 – taktní motor o výkonu 1kW. Dosahuje rychlosti proudění až 450 km/h, přičemž sací výkon je až 13 m3 za minutu. Jedná se o typ vysavače 2v1 s funkcí vysávání a foukání.

Parametry:

 • Cena: 3.455 Kč
 • Motor: 2 – takt
 • Výkon: 1000 W
 • Sací výkon: 13 m3/min

Rozdíly spočívají ve výkonu. Zde platí, že pro větší zahrady bude vhodnější spíše benzínový vysavač, který je schopen pracovat na vyšší výkon, tudíž je práce rychlejší a důkladnější.

 

Ať už zvolíte ten či onen typ, rozhodně vám to urychlí práci oproti tomu, pokud byste k práci zvolili běžné ruční hrábě na zahradu.

Co je potřeba?

 • Ruční hrábě ploché
 • Zahradní vysavač se sběrným košem
 • Jak dlouho vysávání listí potrvá?

Doba odstranění spadaného listí ze zahrady závisí na dvou hlavních faktorech. Především je důležité, jaký nástroj k tomu využijete. Je logické, že pomocí zahradního vysavače půjde práce mnohem rychleji než s ručními hráběmi.

Dalším faktorem je velikost pozemku, z něhož budete spadané listí odstraňovat. Lze říci, že na spadané listí u zahrady si raději ponechte minimálně jedno odpoledne.

Musíte také počítat s následnou likvidací sesbíraného listí, tedy jeho odvozem či vložením na kompost.

 

Škoda Felicia (Zdroj: moje.auto.cz)Zahradní hrábě Gardena
Zdroj: rucni-naradi.cz

 

Jaké budou náklady?

Pokud si vystačíte s ručními hráběmi na listí, jsou náklady malé. Například ploché ruční hrábě Fiskars stojí 460Kč.

V případě nákupu zahradního vysavače budou náklady na jeho pořízení vyšší. Zahradní vysavač Homelite benzínový stojí necelé 3.000Kč. Elektrický vysavač je o něco levnější.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …


Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Ibišek patří k okrasným rostlinám, které se hojně objevují v mnoha domácnostech. Jedná se především o ibišek čínský. Obliba rostliny je dána především tím, že má výrazné květy, které dokáží zpestřit interiér domácností. Ibišek je také poměrně nenáročný na údržbu. Přesto se vám může stát, že u vašeho…

Jak zazimovat zahradní jezírko?

Jak zazimovat zahradní jezírko?

Před příchodem zimy je nutné provést také nezbytné práce na zahradním jezírku. Pokud je součástí vaší zahrady, určitě na něj nezapomeňte, a to obzvláště tehdy, máte-li v něm vysazené rybičky, případně se v něm nacházejí nejrůznější rostliny, jako lekníny apod.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!