Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

7. červenec 2015 | 13:52

Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Oprava nátěru

Na starém nábytku je největší problém s tím, že už „odchází“ starý nátěr, který mu dodává onen lesk. Několika jednoduchými kroky jej ale můžete oživit.

Postup renovace nátěru

Nejprve povrch nábytku důkladně očistěte od starého nátěru, postačí vám k tomu nejspíše obyčejná voda, do níž přidáte trochu saponátu. Pakliže na povrchu přesto vrstva nátěru zůstane, bude nutné jej zbrousit.

Na broušení použijte klasický brusný papír. Nejprve hrubý, pak střední a nakonec jemný. Hrubost je odstupňovaná, čím vyšší číslo je u papíru uvedeno, tím je jemnější.

Pro broušení větších ploch použijte brusku, jinak se poradíte ručně.

Alternativou k brusnému papíru je použití horkovzdušné pistole. Na ni dáte příslušný nástavec a starý nátěr zahřejete. V okamžiku, kdy se na něm začnou dělat bublinky, setřete jej pomocí škrabky.

Co je potřeba

  • Voda se saponátem
  • Brusné papíry
  • Bruska
  • Horkovzdušná pistole
  • Škrabka

Oprava povrchových prasklin

U staršího nábytku je občas problém také s tím, že se v něm objeví drobné prasklinky. Pokud jsou na povrchu, stačí do nich vlepit dýhu, pak ji seříznout a renovované místo přebrousit.

V okamžiku, kdy je prasklina přeci jen větší, otvor nejprve vyčistěte a poté do něj vložte třísku ze stejného dřeva, z něhož je nábytek. Tříska samozřejmě musí mít vhodné rozměry. Před vložením ji nejprve natřete lepidlem na dřevo. Vše nechte zaschnout a poté povrch nábytku zbruste pomocí skelného papíru.

Co je potřeba

  • Dýha
  • Brusný papír
  • Kus dřeva
  • Lepidlo

Zpevnění nábytku

V důsledku dlouhodobého působení dřevokazného hmyzu se mohlo stát, že má dřevěný nábytek poškozený povrch. K jeho restauraci stačí použít olejový, případně syntetický tmel, které zakoupíte v obchodech.

Co je potřeba

  • Tmel na dřevo – olejový, syntetický

Jak dlouho to potrvá?

Drobné restaurování starého dřevěného nábytku je hravou záležitostí, na kterou si určitě vymezte alespoň jedno odpoledne, abyste s prací nemuseli pospíchat. Práce kvapná, málo platná.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

Šikovní kutilové si drobné úpravy, ale i složitější renovace rádi udělají doma sami. K tomu je však samozřejmě potřeba profesionálního nářadí, díky kterému lze renovaci jednoduše zvládnout svépomocí. Všechny tyto nástroje i rady, jak s nimi zacházet nebo jak celou rekonstrukci pojmout, můžete získat…

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?


Jak opravit loď? + Oprava dřevěného pádla

Jak opravit loď? + Oprava dřevěného pádla

Léto je obdobím, kdy tisíce Čechů vyráží splavovat řeky na lodích. V tomto ohledu patříme k největším milovníkům vodáctví v Evropě, ba dokonce i na celém světě. Jako zkušení vodáci byste měli vědět, jak si na vodě poradit v okamžiku, kdy se vám v kánoi udělá díra, případně si o kámen či dno rozštípn…

Jak opravit eternitovou střechu? Renovace nátěru

Jak opravit eternitovou střechu? Renovace nátěru

Eternitové střechy jsou v tuzemsku velmi oblíbené a objevují se u mnoha rodinných domů a rekreačních objektů. Eternit je speciální azbestovou deskou, která je mimořádně odolná a funkční, navíc se jedná i o velmi levný materiál. Po čase však ztrácí svůj původní vzhled. Renovací docílíte toho, že eter…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jani66

pátek, 21. květen 2021
22:49

Mám starý nábytek po svojí babičce, teda konkrétněji mám jídelní stůl a židle. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli rekonstruovat kuchyň s jídelnou a chtěli jsme, aby byla moderní, ale zároveň do toho zařadit i starý nábytek, nevěděli jsme co přesně zvolit. I když jsem týdny vybírala, stejně jsem nebyla spokojená. Škoda, že jsem se na http://www.pwinterier.cz obrátila až teď, ušetřila bych si čas.


Napsal: Jani66 [Odpovědět]

Františka

čtvrtek, 24. červen 2021
12:33

Já jsem se také jednou pokusila o renovaci staršího nočního stolku a dopadlo to katastrofálně :-D . Od té doby jsem se do ničeho nepouštěla, a když jsme chtěli vyměnit nábytek v obýváku, tak jsme si koupili radši nový :-D . Ten starý jsme prodali. Někdo šikovnější, než já, si ho dokáže zkrášlit :-) .


Napsal: Františka [Odpovědět]