Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma
7. červenec 2015 | 13:52Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.
Reklama
Oprava nátěru
Na starém nábytku je největší problém s tím, že už „odchází“ starý nátěr, který mu dodává onen lesk. Několika jednoduchými kroky jej ale můžete oživit.
Postup renovace nátěru
Nejprve povrch nábytku důkladně očistěte od starého nátěru, postačí vám k tomu nejspíše obyčejná voda, do níž přidáte trochu saponátu. Pakliže na povrchu přesto vrstva nátěru zůstane, bude nutné jej zbrousit.
Na broušení použijte klasický brusný papír. Nejprve hrubý, pak střední a nakonec jemný. Hrubost je odstupňovaná, čím vyšší číslo je u papíru uvedeno, tím je jemnější.
Pro broušení větších ploch použijte brusku, jinak se poradíte ručně.
Alternativou k brusnému papíru je použití horkovzdušné pistole. Na ni dáte příslušný nástavec a starý nátěr zahřejete. V okamžiku, kdy se na něm začnou dělat bublinky, setřete jej pomocí škrabky.
Co je potřeba
- Voda se saponátem
- Brusné papíry
- Bruska
- Horkovzdušná pistole
- Škrabka
Oprava povrchových prasklin
U staršího nábytku je občas problém také s tím, že se v něm objeví drobné prasklinky. Pokud jsou na povrchu, stačí do nich vlepit dýhu, pak ji seříznout a renovované místo přebrousit.
V okamžiku, kdy je prasklina přeci jen větší, otvor nejprve vyčistěte a poté do něj vložte třísku ze stejného dřeva, z něhož je nábytek. Tříska samozřejmě musí mít vhodné rozměry. Před vložením ji nejprve natřete lepidlem na dřevo. Vše nechte zaschnout a poté povrch nábytku zbruste pomocí skelného papíru.
Co je potřeba
- Dýha
- Brusný papír
- Kus dřeva
- Lepidlo
Zpevnění nábytku
V důsledku dlouhodobého působení dřevokazného hmyzu se mohlo stát, že má dřevěný nábytek poškozený povrch. K jeho restauraci stačí použít olejový, případně syntetický tmel, které zakoupíte v obchodech.
Co je potřeba
- Tmel na dřevo – olejový, syntetický
Jak dlouho to potrvá?
Drobné restaurování starého dřevěného nábytku je hravou záležitostí, na kterou si určitě vymezte alespoň jedno odpoledne, abyste s prací nemuseli pospíchat. Práce kvapná, málo platná.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Jani66
pátek, 21. květen 202122:49
Mám starý nábytek po svojí babičce, teda konkrétněji mám jídelní stůl a židle. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli rekonstruovat kuchyň s jídelnou a chtěli jsme, aby byla moderní, ale zároveň do toho zařadit i starý nábytek, nevěděli jsme co přesně zvolit. I když jsem týdny vybírala, stejně jsem nebyla spokojená. Škoda, že jsem se na http://www.pwinterier.cz obrátila až teď, ušetřila bych si čas.
Napsal: Jani66 [Odpovědět]
Františka
čtvrtek, 24. červen 202112:33
Já jsem se také jednou pokusila o renovaci staršího nočního stolku a dopadlo to katastrofálně :-D . Od té doby jsem se do ničeho nepouštěla, a když jsme chtěli vyměnit nábytek v obýváku, tak jsme si koupili radši nový :-D . Ten starý jsme prodali. Někdo šikovnější, než já, si ho dokáže zkrášlit .
Napsal: Františka [Odpovědět]