Jak vertikutovat trávník?

2. červen 2013 | 11:43

Vertikutace trávníku vede k odstranění travní plsti, která se v něm hromadí. Plsť tvoří nejen plevel, ale také zbytky posekané trávy, mech a odumřelé rostliny. Pomocí vertikutátoru také docílíme provzdušnění trávy. Pokud by trávník nebyl dostatečně provzdušněný, docházelo by k jeho postupnému žloutnutí a celkovému oslabení.

Reklama
Jak vertikutovat trávník?Jak vertikutovat trávník?

Postup vertikutace

Vertikutaci trávníku provádíme vždy ve chvíli, kdy je trávník suchý. Před použitím vertikutátoru je nutné trávu nejprve posekat, ideálně na výšku kolem 4cm.

Na vertikutáru zkontrolujeme, zda jsou jeho nože dostatečně ostré a správně uchycené. Nože by se vždy měly svisle zařezávat do půdy, hloubka zářezů by měla být kolem 2-3mm.

Vertikutátor odstraní (vyčeše) nežádoucí vrstvu plsti

Po skončení vertikutace je třeba trávník uklidit. Na první pohled vypadá poničený, to nás však nesmí odradit. Z trávníku pomocí stroje či ručně sesbíráme vyčesané zbytky trávy a plsti. Použít lze klasické ruční hrábě, případně sekačku s košem.

Po úpravě trávník ještě přihnojíme a důkladně zavlažíme. Žádoucí je také provedení pískování a případně i dosev na místech, kde tráva chybí. Pro rovnoměrné rozptýlení hnojiva se doporučuje použít speciální rozmetadla nebo aplikační vozík.

Kdy vertikutovat trávník?

Vertikutace se zpravidla provádní dvakrát do roka. Optimální dobou je na jaře březen a duben. Podzimní období pro vyčištění začíná koncem sprna a trvá až do konce září.

TIP

Vertikutace se provádí asi dva dny po posledním dešti. V případě nedostatku přirozené vláhy trávník zavlažte.

Co je potřeba k vertikutaci

  • Vertikutátor
  • Hrábě
  • Sekačka
  • Hnojivo

 

Jak dlouho vertikutace potrvá

Vertikutace trávníku je rychlou záležitostí. Záleží na velikosti obhospodařovaného trávníku. Před samotnou vertikutací je důležité trávník posekat. Vertikutace se provádí zásadně za sucha.

Jaké budou náklady

Nejlevnější vertikutační stroje lze pořídit od zhruba 3.500Kč, ruční hrábě pak stojí od 300Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 35x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …

Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Nejen o přírodní, ale i o umělý trávník je potřeba se pravidelně starat, jinak ztrácí na půvabu. Pokud u domu máte kus umělého trávníku, pak byste měli vědět, jak jej udržovat tak, aby byl neustále v perfektním stavu.


Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…

Jak na zakládání trávníku?

Jak na zakládání trávníku?

Pokud v zimě trávník utrpěl natolik, že se již nedá opravit, je potřeba jej celý znovu založit. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Vladimír Vavřík

neděle, 22. březen 2015
07:59

To myslíte vážně???:
"Nože by se vždy měly svisle zařezávat do půdy, hloubka zářezů by měla být kolem 2-3mm."


Napsal: Vladimír Vavřík [Odpovědět]

MyB

středa, 12. červen 2013
13:19

A nemáte tip jak se zbavit sedmikrásek? Máme jich plný trávník a rok od roku je to s nimi horší...


Napsal: MyB [Odpovědět]

MD

čtvrtek, 4. červenec 2013
14:47

Se sedmikráskami je to o dost horší, pokud nejsou tak rozlezlé, tak je likvidovat mechanicky. Při větším rozšíření pak použít jedině nějaký herbicid.


Napsal: MD [Odpovědět]