Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?
27. červen 2014 | 12:48Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.
Reklama
Prevence
Abyste problém s myšmi doma a na zahradě vůbec neměli, je důležité udělat několik preventivních opatření. Zejména v domě je důležité schovávat a skladovat všechny potraviny tak, aby k nim myši neměly přístup a zbytečně je tak nelákaly. Platí to zejména pro potraviny, které máte ve sklepě. Hlídejte si, aby byly uzavřené v láhvích, případně neležely jen tak volně na zemi.
Myším rovněž zamezte ve vstupu do domu. Důkladně si projděte celý dům a zjistěte, zda u dveří či na jiných místech nenacházejí nějaké škvíry a otvory, kterými by myši mohly bez problémů prolézt. V případě, že nějakou tu štěrbinu najdete, hned ji utěsněte. Použít se k tomu dá třeba sádra, případně beton nebo obyčejný tmel.
Jako velmi dobrá prevence proti výskytu myší v domácnosti se jeví také přítomnost domácích mazlíčků. Zaručenou ochranou je přítomnost kočky, která vás těchto škůdců perfektně zbaví.
Postupy, jak se zbavit myší
Když nepomáhá prevence a myši se na zahradě nebo přímo v domě přeci jen objeví, musí nastoupit drastičtější postupy.
Pasti na myši
Klasickým řešením je použití pastí na myši. Ty mohou mít několik podob.
Použít se dají:
- Dřevěné sklápěcí pasti – obyčejné dřevěné pastičky, do kterých vložíte návnadu. Myška se na ní naláká. V momentě, kdy vběhne do pasti, ta sklapne a myš v ní zachytí. Jako návnadu použijte kousek sýra, případně třeba slaninku nebo kus čokolády.
- Domečky – namísto obyčejné sklápěcí pasti si můžete zakoupit či vyrobit past v podobě domečku. Jeho otvorem se pomocí lákadla myš dostane dovnitř, ovšem zpět už nikoliv. Výhodou je, že se do domečku dá pochytat i několik myší naráz. Tento způsob je méně drastický, myš totiž není usmrcena, po zachycení ji můžete opět vypustit. Lze však očekávat, že se vám na pozemek brzy vrátí.
Plašiče myší
Moderním postupem je využití plašičů. V tomto případě jsou myši vypuzovány z vašeho pozemku tím, že jsou vystavovány nepříjemným zvukům, které tato zařízení vydávají. Jsou nastaveny na frekvenci, kdy vás samotné zvuk nijak neobtěžuje, myším a dalším hlodavcům ale vadí. V tomto případě hovoříme o takzvaných ultrazvukových plašičích. Stačí je instalovat na místa, kde víte, že tudy myšky často probíhají.
Pokud zvolíte elektronické plašiče myší, pak je potřeba vybrat dostatečně kvalitní a výkonná zařízení. Jestliže v obchodě narazíte na levný plašič, který funguje na jednu obyčejnou tužkovou baterku, pak vám zařízení asi příliš nepomůže. Volte radě dražší a výkonnější plašiče.
Kromě ultrazvukových plašičů lze pořídit i klasické zvukové. Jejich nevýhoda ale logicky spočívá v tom, že jsou slyšitelné i pro vás, takže vám po čase mohou začít vadit.
Tip – odpuzovač škůdců Conrad Electronic
Pro domácí využití využijte výkonný odpuzovač škůdců Conrad Electronic. Využívá frekvence v rozmezí od 30000 do 65000 Hz. Frekvence přitom automaticky mění, takže si na zvuky myši nenavyknou. Účinkuje na ploše až 470 metrů.
Jedy
Použití chemických přípravků je asi spíše krajním řešením, pro myši tím nejdrastičtějším, neboť obvykle umírají i několik dní. Mají složení, které svou vůní a chutí myši naláká. Po pozření pak dochází k postupné otravě. Myším se přestane srážet krev a postupně vnitřně vykrvácí.
Jedy a chemické přípravky na hubení myší zakoupíte v hobbymarketech. Jsou obvykle ve formě granulí, případně také jako zrníčka obilí.
U tohoto postupu je důležité zmínit, že jedy mohou omylem strávit i vaši domácí mazlíčci. Je tak nutné past umístit tak, aby k nim kočky a psi neměli přístup. K dostání jsou už i přípravky, které větší domácí zvířata ani po strávení nijak neohrozí.
Při aplikaci jedů na zahradě a doma je dobré použít ochranné rukavice. V případě, že je na místo dáváte holýma rukama, nezapomeňte si je poté ihned důkladně omýt vodou s použitím mýdla.
Co je potřeba
- Prevence – správné skladování potravin, utěsnění škvír
- Pasti na myši – dřevěné či plastové
- Domečky na myši
- Elektronické plašiče myší
- Chemické přípravky
Jak dlouho to potrvá?
Zbavit se myší trvá různě dlouhou dobu. Chycení do pastí není tak účinné, je potřeba je totiž nejprve nalákat. Ještě déle však trvá, pokud použijete klasické chemické přípravky. Po pozření návnady s jedem totiž může myš přežívat klidně i další týden.
Elektronické plašiče, pokud mají dobrý rozsah, jsou oproti tomu velmi efektivní. Je ale potřeba, aby dokázaly měnit frekvenci, jinak si na ně myši brzy zvyknou a účinek opadne.
Jaké budou náklady?
Nejlevnějším řešení je pořízení klasických dřevěných či plastových sklápěcích pastí. Jeden kus vyjde na cca 10 – 20 Kč. Chemické přípravky pořídíte v řádech desítek korun.
Nejdražší, zato však nejúčinnější, jsou elektronické plašiče. Ty nejvýkonnější však stojí kolem 1000 Kč. Zmíněný elektronický odpuzovač škůdců Conrad Electronic stojí 900 Kč.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
1.76 hvězdiček / Hodnoceno: 17x
Vložit komentář
Komentáře
kvetak
čtvrtek, 3. červenec 201414:08
Myši, jed a kočka
Pokud si člověk pořídí do zahrádky kočku myšilova, čičinka posléze s velkým utrpením zahyne: Ty myši jsou tak snadná a zábavná kořist! Jen nechápe, že někdo těm myším sype jed, co nezabíjí hned.
Doma je kočce zle. Nikdo nechápe, co se jí stalo. VET ji léčí symptomaticky, dá infúzi. Kočka se jakž takž zbrchá. A s těma myšima je zas hvězda: Kolik jich pochytá... Doma je kočce zase zle. V březnu najdeme umírajícíko myšilova poblíž dvorku "ošetřeného" granulemi...
Otrávené granule? Kdysi jsem je použila na chatě u lesa. V říjnu jsem dala 5 granulek. Zmizely. Za měsíc zase 5, zase zmizely. V prosinci jsem dala 5 hromádek. I ty zmizely.
Myši se do chaty dostaly kolem odpadní trubky. Granule si skladovaly na horší časy v kredenci v pytlíku s hrachem
Napsal: kvetak [Odpovědět]