3 způsoby, jak vyčistit skvrny od dehtu na látkách

9. listopad 2015 | 12:36

Skvrny na oblečení či různých látkových předmětech mohou vzniknout od mnoha látek a věcí. Málo častým, zato však poměrně velkým problémem, jsou skvrny, které způsobí dehet. I ty však lze pomocí následujících způsobů odstranit.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Postupy čištění skvrn od dehtu

1. Použití terpentýnu

Pokud je skvrna už zaschlá a starší, použijte na ni terpentýn. Postiženou část látky do něj namočte. Poté na terpentýn nasypte trochu obyčejné křídy a nechcete zhruba čtvrt hodiny působit. Pak křídu očistěte pomocí hadříku a vody. Akci bude potřeba několikrát opakovat. Čím je skvrna starší, tím více opakování bude zapotřebí.

Co je potřeba

  • Terpentýn
  • Křída
  • Voda

2. Použití tuku

Kromě terpentýnu lze použít také olej, tuk či vazelínu. V případě tuku jej nejprve nahřejte. Poté ho aplikujte na skvrnu a nechte opět cca 15 minut působit. Následně by měla jít nečistota celkem snadno seškrábnout. Pokud zde stále zůstává skvrna, očistěte ji benzínem a následně vyperte v pračce spolu s klasickým pracím práškem.

Co je potřeba

  • Tuk, vazelína
  • Nůž (pro seškrábnutí dehtu)
  • Benzín
  • Prací prášek

3. Použití benzenu

Pokud je skvrna na látce čerstvá, lze použít různé chemikálie. Vyzkoušenou látkou je benzen. Nejprve se však pokuste ze znečištěné látky odstranit pomocí nahřátého nožíku co největší množství dehtu.

Pak na látku aplikujte benzen a nechte chvilku působit. Následně látku omyjte v horké vodě, do které přidáte prací prášek.

Co je potřeba

  • Benzen
  • Nůž
  • Prací prostředek

Jak dlouho to potrvá?

Všechny tři výše uvedené postupy nejsou nijak časově náročné, zaberou vám všehovšudy kolem 30 minut. Záleží samozřejmě na velikosti skvrn, které vznikly v důsledku kontaktu s dehtem.

Jaké budou náklady?

Pokud doma jako kutilové nemáte v dílně terpentýnový olej, pořídíte ho v lahvičce o objemu 100 ml za zhruba 60 Kč. Lahvička benzenu stojí lehce přes 100 Kč. Ceny ostatních potřeb, které použijte pro odstranění skvrn od dehtu, se pohybují řádově v desítkách korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

Moderní krby jsou dnes v převážné většině opatřeny ochranným sklem. Díky němu se můžete dívat do ohně v přímé blízkosti krbu, aniž by vás ohrožovaly žhavé uhlíky a obtěžoval unikající kouř. Sklo tak vlastně slouží jako bezpečnostní prvek. Po čase se však zašpiní od sazí, prachu a kouře, čímž se sníž…

Jak odstranit skvrny od ořechů z rukou i z oblečení?

Jak odstranit skvrny od ořechů z rukou i z oblečení?

Při loupání ořechů, které patří k oblíbeným ingrediencím v domácí kuchyni, nastává problém s tím, že ořechy barví. Poznáte to nejen na oblečení, pokud se s nimi dostane do kontaktu, ale i přímo na rukou, kterými ořechy loupete.


Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Při jídle či různých domácích pracích se občas stane, že vám na triko, blůzku, kalhoty či sukni vystříkne mastnota. Aby po ní na oblečení nezůstaly fleky, je potřeba jednat co nejrychleji. Využít lze nejen moderní chemické přípravky, které jsou k dostání v drogeriích, ale také obyčejné pomůcky, kter…

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Mech je k vidění na mnoha střechách rodinných a bytových domů. Jeho hojný výskyt dost kazí celkový dojem při pohledu na objekt. Zbavit se mechu přitom není nijak složité. Existuje celá řada osvědčených postupů. Představím vám tři, které jsou spolehlivé.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Kamilka Cizkova

sobota, 18. prosinec 2021
22:50

Ahoj, tak přesně o tyhle ořechy si manžel naposled zničil svou drahou zimní bundu... :-/ Alespoň ale vím, čím mu udělám radost letos pod stromečkem! :D Už mám jednu schovanou doma ve skříni. Sehnala jsem mu ji přes tento super e-shop:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]