Jak na odstranění vodního kamene z bazénu?

15. květen 2015 | 14:04

Vodní kámen vás dokáže potrápit nejen v kuchyni či koupelně, objevuje se také v bazénu, ať už venkovním či vnitřním. V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak na odstranění vodního kamene z vany, nádobí či toalety. Dnes se dozvíte, jak s ním bojovat, objeví-li se na dně a na stěnách bazénu.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Jak vzniká vodní kámen v bazénu?

Při tvorbě vodního kamene hraje nejvýznamnější roli tvrdost vody, respektive hodnota jejího pH. Platí přitom, že voda v bazénu by měla mít ideálně hodnotu pH v rozmezí od 7,2 do 7,6. Zjistíte-li vyšší či nižší hodnoty, je potřeba použít chemické přípravky k její regulaci. A samozřejmě také odstranit vzniklý vodní kámen, pokud se již na stěnách bazénu usadil.

Samotný vodní kámen vzniká reakcí, kdy dojde k přeměně hořečnatých a vápenatých solí ve vodě. Vzniká směs uhličitanu vápenatého (CaCO3) a uhličitanu horečnatého (MgCO3), které vznikají z hydrogenuhličitanů. Pakliže se ve vodě vyskytuje příliš velké množství hydrogenuhličitanů (vápenatého a hořečnatého), zvyšuje se tvrdost vody, což vede k tvorbě vodního kamene. Platí tedy, že pokud je voda tvrdá ( má pH nad 7,6), je pravděpodobné, že se v bazénu dříve či později vodní kámen objeví.

Vodní kámen se v bazénu projevuje jako usazenina, případně jako zákal bílé barvy.

Postup vyčištění bazénu od vodního kamene

Pokud objevíte vodní kámen v již napuštěném bazénu, je nutné jej nejprve zcela vypustit. Následně bude potřeba jeho stěny a dno důkladně vydrhnout, a to klasickým kartáčem. K tomu je vhodné použít také některý ze speciálních přípravků na odstraňování vodního kamene. Jsou k dostání hlavně ve formě gelů.

Pokud používáte přípravky s obsahem kyseliny chlorovodíkové (HCl), mějte na paměti, že byste neměli vdechovat její výpary. Do styku s ní se nesmí dostat ani pokožka. Při čištění tak použijte ochrannou masku na ústa a rukavice. Po aplikaci nechte stanovenou dobu působit, poté bazén důkladně vypláchněte vodou. Po odplavení zbytků přípravku lze již bazén napustit.

Prevence proti vzniku vodního kamene v bazénu

Myslete také na prevenci. V tomto směru je zapotřebí hlavně udržovat vhodnou hodnotu pH. Pakliže zjistíte příliš velkou tvrdost vody, snížíte jí pomocí stabilizátorů tvrdosti, který tvorbě vodního kamene zabrání.

Co je potřeba

  • Čistič bazénu
  • Kartáč

Jak dlouho to potrvá?

Pominu-li dobu vypouštění a opětovného napouštění bazénu, je odstranění vodního kamene poměrně rychlou záležitostí. Záleží samozřejmě na velikosti plochy, kterou ošetřujete. Moderní gelové čističe postačí ponechat účinkovat asi 5 – 10 minut, poté už je možné stěny setřít a omýt.

Jaké budou náklady?

Litrové balení gelového čističe bazénu na vodní kámen pořídíte v ceně kolem 200 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.58 hvězdiček / Hodnoceno: 48x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyčistit žehličku od připáleniny a od vodního kamene?

Jak vyčistit žehličku od připáleniny a od vodního kamene?

Při žehlení prádla se časem na žehlící ploše žehličky mohou dělat připáleniny. Ty jsou důsledkem špatné péče o žehličku, respektive jejího špatného používání. Dalším problémem, s nímž se u žehličky můžete setkat, je tvorba vodního kamene.

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Pakliže si na zahradě postavíte venkovní bazén, je nutné pravidelně pečovat o vodu v něm. V opačném případě se může snadno stát, že voda bude znečištěná a koupání v bazénu nebude tak příjemnou záležitostí.


Jak měřit pH v bazénu?

Jak měřit pH v bazénu?

Čistá voda ve vašem bazénu je základem pro příjemné a ničím nerušené koupání během letních měsíců. Pokud chcete vodu udržet v kvalitním stavu dlouhou dobu a optimálně celou koupací sezonu, je zapotřebí měřit pravidelně pH prostředí a případně přisypávat do vody chlor.

Jak odstranit řasy v bazénu?

Jak odstranit řasy v bazénu?

V minulém článku jsme se věnovali měření pH prostředí v bazénu. S tímto tématem nedílně souvisí i vznik řas v prostředí bazénu. V momentu, kdy řasy vzniknou, dojde k degradaci kvality vody. Jak jim tedy čelit?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

josef

pátek, 13. květen 2016
23:53

Mám veliký problém s stěnamia dnem bazénu.Stěna a dno bazénu je bílé a nemohu je ničím vyčistit.Použil jsem všechno možné chemické přípravky při vypuštěném bazénu i v napuštěném stavu,nic nepomahá,jenom když silou škrábu do stěn a dny bazénu objeví se původní modrá barva a na náředí zůstane bílý prášek.nevím jak dostat toto svinstvo z stěna dna bazénu.Nemáte někdo zkušenost,já jsem vyřízený.Zkoušel jsem i kyselinu Hcl,nic nezabírá jenom mechanické škrábání a to v celém bazénu nelze.Poraďte jse zoufalý.
Moc,moc děkuji.


Napsal: josef [Odpovědět]

Sabinka

úterý, 28. červen 2016
17:55

Dobry den dalo by se vycistit vodni jamen na dne bazenu kdyz je tam voda da se to udelat i bez vypusteni?? Mi to nechceme vypoustet protoze manzel by to deckam pak nenapustil neznate nejaky pripravek co ten vodni kamen uvolni a pujde to sundat.zkouseli jsme vlezt do vody a cyxistit to hubickou neco slo beco ne piradite jaky pripravek by se dal zakoupit bez vypzsteni vody? Napiste mi na mail sabka2003@centrum.cz


Marta

čtvrtek, 27. říjen 2016
15:30

Zdravím, my těmto potížím předcházíme změkčovacími přípravky, které pravidelně po celou koupací sezónu přidáváme do vody. Zabírá to parádně. Když před napouštěním čistíme, skoro ani není co (kromě klasických zimních usazenin, řas atd. Náš bazén i přípravky k němu kupujeme tady


Napsal: Marta [Odpovědět]

Zuzana Hrbková

úterý, 9. květen 2023
15:07

Také řeším letitý nános vodního kamene v plastovém bazénu, škrábat lze, ale nic ho nerozpipouští, zkoušeli jsme ocet a přípravky na vodní kámen. Prosím poradťe.


Napsal: Zuzana Hrbková [Odpovědět]