Jak oživit starý obývák a nepřijít přitom o moc peněz

31. srpen 2017 | 12:01

Stydíte se pozvat domů návštěvu, protože váš nábytek s vámi prožil pěkných pár let a je na něm na první pohled vidět, že to nejlepší má už za sebou? Jenže co dělat v případě, když je stále co kupovat a ve vašem rozpočtu zkrátka nepřebývá pár tisíc, nebo spíš více desítek tisíc korun. Navíc, když vše nasvědčuje tomu, že ještě nějakou dobu situace nebude určitě lepší. Nebojte, o krásném bydlení nemusíte jenom snít, když si prohlížíte nový leták JYSK. Zázraky, jak celou místnost změnit bez utracení koruny, sice bohužel neumíme, ale rádi se s vámi podělíme o naše tipy, jak vylepšit svůj domov s minimálními finančními náklady. Samozřejmě, je tu ještě jedno řešení, a to půjčka bez registru. Pokud se váš gauč jednoho dne rozpadl nebo vám odešla televize, nejspíš pro vás bude skvělou volbou. Drobné úpravy podle našeho článku však můžete dělat i postupně, podle svých aktuálních možností.

Reklama
Jak oživit starý obývák a nepřijít přitom o moc penězJak oživit starý obývák a nepřijít přitom o moc peněz

Nový kabát pro současný nábytek

Staré, ale funkční kousky, které jsou jen trochu zašlé a je na nich poznat, že nejde o úmysl navodit vintage styl, můžete dát opravit. Dřevo často stačí jen ošetřit speciálním olejem, případně dát přebrousit a poté znovu nalakovat, pokud jsou v něm rýhy. Nábytek z překližky zase můžete potáhnout samolepícími foliemi. Ty seženete v obchodech s nábytkem či v hobby marketech skutečně za pár drobných. Jestliže si můžete dovolit utratit více, je také řešením zachovat korpus skříněk a nechat si od šikovného truhláře vyrobit pouze nová dvířka. Tento postup je mimo jiné velmi oblíbený i při rekonstrukcích kuchyní v případě omezeného finančního rozpočtu. Pokud gauč či křesla nejsou prosezená, vyplatí se návštěva klasického čalouníka. Potáhne vám je novou látkou za mnohem nižší náklady, než je nákup nového. Všechna tato řešení jsou navíc nejen ekonomická, ale i velmi ekologická. Dáte svým věcem nový život, aniž by předčasně skončily na skládce.

Zaměřte se na detaily

Pro oživení současného bydlení není hned potřeba investovat mnoho peněz a času. Mnohdy interiéru pomohou i drobné úpravy, třeba obnova dekorací. Vsaďte na nové potahy k polštářkům na gauč, nebo na moderní záclony či závěsy. Vyměňte vybledlé fotky v rámečcích nebo změňte obrazy, z kterých už dávno sluníčko vytáhlo původní barvy. Přesaďte květiny do zajímavých květináčů, nebo si rovnou kupte květiny nové. Vymalujte místnost světlými svěžími barvami. Zkrátka možností máte obrovské množství a vždy záleží na konkrétních prostorech a původním vybavení.

Změny, které nestojí opravdu nic

Na závěr vám dáme pár tipů na změny, které nestojí absolutně nic, jen pár minut vašeho času. V našich domácnostech často máme věci, na které jsme zvyklí, ale přitom útulnost a pozitivní dojem spíše kazí. Zkrátka méně je někdy více. Proto může být řešením i to, že se zbavíte věcí, které už se vám vlastně nelíbí a nedělají vám radost. Ostříhejte nebo rovnou vyhoďte přerostlé beztvaré pokojové květiny. Zbavte se sousoší s jeleny, kýčovitých sošek, váziček a dalších cetek, na které se denně díváte jen proto, že jste je někdy v minulosti dostali. Možná tchyně, nebo někdo další, kdo vám je věnoval, bude při nejbližší návštěvě trochu naštvaná. Jenže pokud obývací stěna vypadá jako výstava keramického umění z doby před třiceti lety, mnoho parády s tím zkrátka neuděláte. Dnešní trendy oslavují minimalismus. Nejen, že otevřenější a méně zaplněné prostory lépe vypadají, většina lidí vám potvrdí, že se v nich i příjemněji žije. Navíc vám odpadne několikahodinové uklízení, což ocení snad každý. Věci nemusíte rovnou vyhazovat, ale třeba je nafoťte a zkuste přes internet prodat nebo je věnujte do nějakého z dobročinných bazarů, kterých je napříč republikou, obzvlášť v zimním období, celá řada.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes nalezneme na řadě střech rodinných domů, chat a chalup. V současnosti jsou často za hranicí své životnosti a díky zdraví škodlivému azbestu nevyhovují současným požadavkům na zdravé bydlení. Podívejte se na některá doporučení při rekonstrukci starýc…

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Staré pařezy na zahradě nepůsobí příliš pěkně. Jak je to ale s jejich odstraněním. Existuje několik osvědčených způsobů. Některé z nich jsou pracnější, jiné pro změnu zaberou více času.


Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.

Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Nevyměnili jste si starý řidičský průkaz a nevíte, jak na to, případně, jestli vůbec váš řidičák musíte měnit? Pak vězte, že byste urychleně měli zajít na příslušný úřad, pokud vlastníte řidičský průkaz, který byl vydán do konce dubna rok 2004. Tyto řidičáky totiž pozbyly platnosti k poslednímu dni …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

CizkovaMar

úterý, 9. únor 2021
23:43

Tak to my se s manželem do předělávání obýváku pouštíme pořádně, jak se říká "od podlahy". Chceme nový, moderní a stylový obývací pokoj. Dokonce přemýšlíme, že si objednáme nějaké profesionální designéry, kteří nám dokážou odborně poradit. Narazili jsme na tuhle webovou stránku:


Napsal: CizkovaMar [Odpovědět]

Honzys

středa, 10. březen 2021
11:35

Já bych třeba z vlastní zkušenosti poradil to, abyste se porozhlédli po nějakém internetovém bazaru (já používám pro tyto účely web


Napsal: Honzys [Odpovědět]

Karolína

pátek, 21. květen 2021
07:33

My jsme vloni také oživovali obývák a stálo nás to teda dost peněz :-D . Když už jsme se pro to rozhodli, tak jsem to chtěla udělat se vším všudy. Objednali jsme si nový nábytek , vymalovali jsme na oranžovo a místo koberce manžel položil linoleum a jak obývák prokoukl :-) .


Napsal: Karolína [Odpovědět]

Valounek

úterý, 15. červen 2021
17:19

Takhle se pustil do rekonstrukce známý, ale v půlce mu došly peníze. Tak si vzal další půjčku, kterou ale nestíhal splatit. Nakonec to dopadlo tak, že nasekal dluhy a nestíhá splácet a je uveden v insolvenčním rejstříku. Čímž nechci říct, aby lidi neopravovali a nezvelebovali svoje obydlí, jenom aby si předtím udělali pořádnou finanční rozvahu a třeba se poradili i s bankou co bude v případě, že se opozdí – penále, pokuty a tak dále.


Napsal: Valounek [Odpovědět]

Pantáta Bezrouška

čtvrtek, 15. červenec 2021
12:59

My jsme rekonstruovali obývák a dělali rovnou i nové schodiště na míru do druhého patra a nikdy bych nevěřil, jak může takové schodiště změnit vzhled a ráz místnosti. Protože se jednalo o starý dům, tak jsem byl fakt se vzhledem obýváku nespokojený. Ale po celkové rekonstrukci jsem se skoro rozplynul, protože to byla fakt velká paráda! :)


Napsal: Pantáta Bezrouška [Odpovědět]

Pepulín

pondělí, 9. srpen 2021
21:40

No, tak to já bych snad nikdy do nějaké takové půjčky nešla... To já když už nějakou půjčku, tak to bych asi nejraději šla na tuto stránku zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Magda Horká

čtvrtek, 12. srpen 2021
18:08

To kdybych věděla dříve, že se to dá udělat takto lehce! Místo toho už jsem googlila
“vyhodne uvery” a jeden takový si vzala. Obýváček mám sice krásný, ale to splácení už tak hezké není. Až příště dostanu zase chuť renovovat, musím se uklidnit a zvolit nějaký podobný finančně příjemný postup. Nemůžu se zruinovat kvůli nábytku!


Napsal: Magda Horká [Odpovědět]

Helenka

pondělí, 23. srpen 2021
00:41

Tak přesně tohle se nám u nás doma povedlo! Hodně tomu pomohla výmalba novou barvou. Zvolili jsme tenkrát béžovou. Nechtěli jsme nijak výraznou barvu, ale do obyčejné bílé se nám také nechtělo... Nakoupili jsme si kvalitní respirátory z tohoto webu:


Napsal: Helenka [Odpovědět]

Helca

čtvrtek, 23. září 2021
10:12

Ahoj všichni! Já svůj obývák pozměnila hrozně rychle a jednoduše. Ze dne na den jsem totiž nutně potřebovala nějakou pořádnou změnu. Nakoupila jsem tedy nový potah na sedačku, přemalovala stěny, vyhodila nepotřebné věci a koupila nějakou pěknou dekoraci z této webové stránky:


Napsal: Helca [Odpovědět]

Adam

pátek, 15. říjen 2021
08:06

Dobrý den, moc děkuji za nápady. Před měsícem jsme se zrovna nastěhovali do nového bydlení které jsme sehnali zde


Napsal: Adam [Odpovědět]

Josef Zduřly

úterý, 30. listopad 2021
08:22

My jsme takhle rekonstruovali byt pro seniory, kde byla největší kritériem jejich omezená hybnost. Jedni moji prarodiče jsou plně mobilní, takže mají klasickou koupelnu. Druhý děda je ale na vozíku a babi o berlích, tak tam jsme řešili koupelnu vloni. :) Pořídili jsme speciální skříňky do koupelny u


Napsal: Josef Zduřly [Odpovědět]

Marek

čtvrtek, 9. prosinec 2021
21:46

Já si myslím, že by nebylo úplně dobrým nápadem pořizovat do starého obývacího pokoje nějaké prvky moderního designu, takže bych se rozhodně zaměřil na starožitnosti - ty mám já osobně velice rád, máme jimi vybavenou celou chalupu a nemůžu se na to všechno vynadívat :-) Určitě za ně nemusíte utratit nějaké vysoké částky, oblíbil jsem si obchod


Napsal: Marek [Odpovědět]

Agatamaresova

pátek, 27. květen 2022
18:58

Dobrý den, děkuji za tipy určitě některé z nich vyzkouším. V bytě jsme prošli velkou drahou rekonstrukcí takže malé levné úpravy jsou to jediné na co se teď zmůžu. Musím ale říct že jednou si dopřát a zainvestovat i do větších kosmetických úprav je skvělý pocit. Já si vysnila do bytu vinylové podlahy a konečně jsem si je dopřála z tohoto webu


Napsal: Agatamaresova [Odpovědět]