Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

4. březen 2014 | 15:38

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě snadno zařídit.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

Jak známo, my Češi jsme národem, který houbaření doslova miluje. Snad žádný jiný národ nechodí v tak hojném množství do lesů sbírat nejrůznější druhy hub, z nichž se dají připravit skvělé pochoutky. Konkrétně hlíva ústřičná se hodí pro přípravu houbové omáčky, dále je také chutnou ingrediencí do polévek. Využívá se hlavně její klobouček.

[:ads336:]

Podmínky pro pěstování hlívy

K tomu, abyste si na zahradě mohli vypěstovat hlívu ústřičnou a nemuseli ji tak složitě hledat v lese, je především nutné jí zajistit vhodné místo. A tím jsou ideálně špalky dřeva. Stačí posekat starý strom, nasekat větší špalek a houbu do něj „nasadit“.

Postup pěstování

K tomu si do špalku navrtejte několik děr, zhruba 5 – 10. Poté stačí dát špalek do vlhkého prostředí, kde je ale zároveň i vyšší teplota. Houba bude dobře plodit, pokud kromě dostatečné vlhkosti zajistíte teplotu přes 20 stupňů Celsia. Samotná vlhkost by v ideálním případě měla být minimálně 90%.

Pěstování hlívy bude o to intenzivnější, pokud špalek zakryjete umělohmotným pytlem. Díky němu zajistíte i lepší podmínky, zejména vlhkost, která je pro růst houby obzvláště důležitá.

Během cca čtvrt roku vám hlíva ústřičná ve špalku zakoření. Jakmile už dostatečně proroste, špalek vyjměte z pytle a vsaďte jej do volné půdy na zahradě tak, aby byl pod zemí zhruba z jedné třetiny. Důležité je také zasazení na vhodné místo, nejlépe někam do stínu, dobrým řešením je také umístění špalku do husté a vysoké trávy. Tato místa zajistí, že špalek bude mít dostatečnou vlhkost. Pro jistotu jej pravidelně zalévejte.

Co je potřeba

  • Špalek
  • Sadbová hlíva ústřičná
  • Umělohmotný pytel
  • Vlhké a teplé prostředí

Jak dlouho to potrvá?

Z hlívy sbírejte plodnice až ve chvíli, kdy jsou dostatečně velké. To znamená, že jsou ve velikosti malé dlaně. Počítejte s tím, že houba vytváří plodnice až při chladnějším období, kdy už jsou venku ranní mrazíky. Při výše uvedeném způsobu budete mít jednu sklizeň ročně. Na špalku se však houba vyskytne minimálně po dobu dvou až tří let.

Jaké budou náklady?

Sadbovou hlívu ústřičnou lze pořídit v obchodech se semeny a osivem, a to přibližně za cenu kolem 100 Kč. Ostatní náklady jsou minimální, ba dokonce nulové.

Naa zahrádce se dá pěstoat celá řada dalších rostlinek. Přečtěte si, jak se pěstuje rakytník řešetlákový, nebo také třeba to, jak pěstovat česnek.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Pěstování angreštu je u českých zahrádkářů velmi oblíbené. Keře produkují velmi chutné plody, které lze využít k přípravě nejrůznějších pokrmů, skvěle však chutnají i samotné. Pěstování angreštu má určité zákonitosti, které je potřeba dodržet, abyste dosáhli bohaté úrody. Je také určitě nutné vědět,…

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Mezi největší škůdce, kteří vám dokážou na zahradě udělat pořádnou neplechu, patří slimáci. Ti útočí hlavně po dešti a také po večerech, kdy je vyšší vlhkost. Pokud s nimi nebojujete, jsou schopni zničit velkou část úrody zeleniny, neboť ožerou její listy a rostlina tak postupně odumírá. Se slimáky …


Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Hlíznaté begonie patří k mimořádně oblíbeným okrasným květinám, lze je spatřit v mnoha domácnostech a na zahradách. Dají se pěstovat v truhlících i na volných prostranstvích, záleží na odrůdě. Díky tomu můžete mít begonie doma i tehdy, máte-li jen malý byt, klidně i bez terasy či balkonu. Vysadit se…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!