Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

7. březen 2014 | 13:01

Pěstování angreštu je u českých zahrádkářů velmi oblíbené. Keře produkují velmi chutné plody, které lze využít k přípravě nejrůznějších pokrmů, skvěle však chutnají i samotné. Pěstování angreštu má určité zákonitosti, které je potřeba dodržet, abyste dosáhli bohaté úrody. Je také určitě nutné vědět, kdy je vhodná doba na vysazení stromků a keřů angreštu.

Reklama
Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Kdy angrešt zasadit?

Pro vysazení angreštu je ideální podzimní období. Je ale potřeba to provést ještě před tím, než dochází k zamrznutí půdy. Při výsadbě je totiž důležité, aby keř ještě stihl dostatečně zakořenit. V případě, že se to povede, bude pak v zimě rostlina maximálně využívat zimní vláhy, což se pak projeví zvýšenou úrodou.

Sazenice angreštu je ale možné vysadit také v jarním období. Vyčkejte ale až do doby, kdy pominou ranní mrazíky a půda již nebude zamrzat.

Postup při pěstování angreštu

Podmínky pro pěstování

K dosáhnutí dobré úrody je třeba angreštu poskytnou co nejlepší podmínky. Ideální je jeho vysazení na zahradě v místě, kdy je dostatečná vlhkost.Pamatujte na to, že angrešt nemá rád přílišné sucho.

Dále je vhodné, aby stanoviště, na nichž bude vysazen, měla dobrou půdu. Nejvhodnější je neutrální, případně lehce kyselá půda, která je bohatá na živiny. Při vysazování keře či stromku si nejprve vykopejte jamku a do ní přidejte kompost. Tím zajistíte dostatek živin.

Angrešt pěstujte v otevřeném prostoru, kde je zajištěno proudění vzduchu. Je vhodné jej také umístit do prostor, kam nedosahují přímo sluneční paprsky, ideálními podmínkami jsou lehce stíněná místa.

K dosažení maximální výnosu sázejte angrešt vždy ve větším množství keřů či stromků vedle sebe. U větších stromků zajistěte oporu, jinak by mohlo dojít k jejich vylomení. To zajistíte tak, že ke stromku zapíchnete kůl do země a k němu přivážete větve.

Na zimu půdu v okolí stromků zakryjte kompostem, aby nedošlo k jejímu přílišnému promrznutí.

Omlazovací řezy

Každý rok na jaře se pak doporučuje provádět omlazovací řezy. V prvních dvou letech po vysazení zkraťte výhony, aby nedocházelo k přílišnému vypařování vody ze stromku. V dalších letech pak provádějte zkrácení hlavních výhonů asi o jednu polovinu. Po cca 5 letech odstraňte všechny staré větve a ponechte pouze ty mladé.

Co je potřeba

 

  • Živná půda – neutrální až lehce kyselá
  • Dostatečná zálivka
  • Stinné a závětrné místo na zahradě
  • Kůly – opory stromků

 

Jaké budou náklady?

Stromky angreštu lze zakoupit v zahradnictvích již od cca 100 Kč za kus. Určitě je dobré si zajistit také kvalitní hnojivo, které je přímo určené pro pěstování angreštu. Kilogramové balení vás vyjde asi na 50 – 60 Kč.

Zajímáte se o pěstování dalších rostlin? Poradíme, jak pěstovat rakytník řešetlákový. Na našem webu najdete také postup, jak pěstovat česnek.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 21x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Hlíznaté begonie patří k mimořádně oblíbeným okrasným květinám, lze je spatřit v mnoha domácnostech a na zahradách. Dají se pěstovat v truhlících i na volných prostranstvích, záleží na odrůdě. Díky tomu můžete mít begonie doma i tehdy, máte-li jen malý byt, klidně i bez terasy či balkonu. Vysadit se…

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…


Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Není nad pravý český česnek, který sklidíte přímo ze své zahrádky. Tuzemské obchody a supermarkety jsou v posledních letech doslova zavaleny levným čínským česnekem, který ale zdaleka není tak silný, tomu českému se zkrátka nevyrovná. Pěstování česneku je přitom poměrně nenáročné, takže jej na zahrá…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!