Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

17. březen 2014 | 10:41

Hlíznaté begonie patří k mimořádně oblíbeným okrasným květinám, lze je spatřit v mnoha domácnostech a na zahradách. Dají se pěstovat v truhlících i na volných prostranstvích, záleží na odrůdě. Díky tomu můžete mít begonie doma i tehdy, máte-li jen malý byt, klidně i bez terasy či balkonu. Vysadit se dají kromě truhlíků i do závěsných nádobek. Existuje celá řada odrůd, které se liší i vzhledově, zabarvením květů. K pěstování hlíznaté begonie lze přistoupit několika způsoby.

Reklama
Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osivaJak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

 

 

Postup pěstování z hlíz

Máte-li k dispozici hlízy begonie, určitě je škoda je nevyužít a nevypěstovat z nich nové krásné květiny.

Očištění hlíz a vhodná doba na sadbu

Hlízy je zapotřebí nejprve důkladně očistit od starších kořínků, respektive jejich zbytků. Nejlepší dobou, kdy byste měli začít s výsadbou, je počátek března. V tuto dobu nechte hlízy begonie naklíčit ve vhodném prostředí. Tím je spíše tmavé místo se stálou teplotou asi kolem 15 stupňů Celsia.

Výsadba do truhlíku

Jakmile se na hlízách začnou objevovat klíčky, můžete přejít k dalšímu kroku, kterým je zakořenění hlíz. Na to použijte výsevní substrát (lze jej zakoupit v zahradnictvích). Ten nasypte do truhlíku.

Do něj pak vkládejte jednotlivé hlízy, a to minimálně 10 centimetrů od sebe. Hlízy do země lehce přimáčkněte. Následně proveďte zálivku, nejlépe odstátou dešťovou vodou. Není dobré použít čerstvou vodu z kohoutku, tak totiž obsahuje velké množství chloru.

Zálivka

Aby begonie dobře rostla, je nutné je pravidelně zalévat, aby substrát, v němž jste je zasadili, nebyl příliš vyschlý. Na druhou stranu begoniím nedělá dobře ani stav, kdy je ze substrátu vyložené bahno, se zálivkou to tak příliš nepřehánějte. Truhlík umístěte na tmavší místo, kde bude stálá teplota kolem 20 stupňů Celsia.

Přesunutí truhlíku

Po zhruba dvou týdnech můžete truhlík s begoniemi přesunout na světlejší místo. Jakmile se na rostlině udělá několik listů, je čas na finální výsadbu. Dáte je do většího truhlíku, s dostupem jednotlivých rostlin asi 20 cm od sebe. Použijte stejný substrát jako při prvotní výsadbě.

Co je potřeba

  • Truhlík
  • Výsevní substrát
  • Zálivka
  • Hlízy begonie

Postup pěstování begonie z osiva

Begonie se dají vypěstovat nejen z hlíz, ale nově také ze semínek. Jde o přeci jen složitější postup, takže je vhodný spíše pro zkušenější zahrádkáře.

Vhodná doba

Výsev provádějte ideálně na konci zimy, během února, maximálně počátkem března. Osivo pořídíte přímo v peletách. Pro výsev opět použijte kvalitní výsevní substrát. Důležitá je také zálivka. Ta přispěje k postupnému rozpadu pelety. Semínka se pak uvolní do substrátu a začnou klíčit.

Přikrytí

Osivo begonie v peletách přikryjte fólií tak, aby zde byla dostatečná vlhkost. Jako alternativu lze pak použít třeba kousek skla. Teplota by měla být stálá, lehce nad 20 stupňů Celsia. Poté, co osivo vyklíčí, je vhodné teplotu o pár stupňů snížit.

Co je potřeba

  • Osivo begonie hlíznaté
  • Zálivka
  • Výsevní substrát

Jak dlouho to potrvá?

Nejlepší doba na vysazení hlíznaté begonie je koncem února až počátkem března. Rostlina pak kvete od května do října, v závislosti na konkrétní odrůdě a podmínkách, v nichž ji pěstujete.

Jaké budou náklady?

Semínka begonie hlíznaté, které jsou vhodná pro vysazení do truhlíků, se dají pořídit od cca 25 Kč za balení. Cibulky begonií pak pořídíte za zhruba stejnou cenu. Truhlík pořídíte od 100 Kč, substrát dle kvality od 30 Kč výše.

Chystáte-li se pěstovat na své zahrádce i další rostliny, pak vám poradíme. Přečtěte si například, jak pěstovat angrešt, nebo jakým způsobem se dá pěstovat česnek.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Pěstování angreštu je u českých zahrádkářů velmi oblíbené. Keře produkují velmi chutné plody, které lze využít k přípravě nejrůznějších pokrmů, skvěle však chutnají i samotné. Pěstování angreštu má určité zákonitosti, které je potřeba dodržet, abyste dosáhli bohaté úrody. Je také určitě nutné vědět,…

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …


Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Není nad pravý český česnek, který sklidíte přímo ze své zahrádky. Tuzemské obchody a supermarkety jsou v posledních letech doslova zavaleny levným čínským česnekem, který ale zdaleka není tak silný, tomu českému se zkrátka nevyrovná. Pěstování česneku je přitom poměrně nenáročné, takže jej na zahrá…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!