Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

12. duben 2015 | 12:02

Není nad pravý český česnek, který sklidíte přímo ze své zahrádky. Tuzemské obchody a supermarkety jsou v posledních letech doslova zavaleny levným čínským česnekem, který ale zdaleka není tak silný, tomu českému se zkrátka nevyrovná. Pěstování česneku je přitom poměrně nenáročné, takže jej na zahrádce může mít opravdu každý.

Reklama
Jak pěstovat česnek? + účinky česnekuJak pěstovat česnek? + účinky česneku

Podmínky pro pěstování

Pro pěstování česneku je důležité dodržet několik zásad a připravit rostlině vhodné prostředí. Především je nutné zohlednit tyto aspekty:

 • Dostatečně prohnojená půda
 • Slunné místo
 • Zemina nesmí být suchá
 • Písčitohlinitá a hlinitá půda
Reklama

Postup při pěstování

Ideální dobou pro pěstování českého česneku je zima, nicméně je možné jej vysadit také na jaře, ideálně někdy v březnu či dubnu. V tom případě jej pak budete sklízet na podzim.

Nejprve si důkladně připravte půdu. Je nutné, aby byla dostatečně prohnojená. Ovšem pozor si dejte na to, aby nedošlo k přehnojení dusíkem a také organickými hnojivy.

Hnojení zeminy je dobré provést před samotným vysazením, poté už půdu nemusíte dohnojovat vůbec, případně jen málo. Půda v každém případě musí být bohatá na humus a vápník.

Zvolte místo, kam bude svítit sluníčko.

Stroužky česneku sázejte zhruba do hloubky 6 centimetrů. Důležité je dodržet také vzdálenost mezi jednotlivými stroužky, ideálně alespoň 10 centimetrů od sebe.

Při pěstování dbejte na to, aby zemina příliš nevysychala, se zálivkou to ale jinak nemusíte přehánět, stejně jako s hnojením půdy. Pokud se v okolí výsadby začne vyskytovat příliš velké množství plevele, je dobré jej odstranit.

Co je potřeba

 • Kvalitně připravená zemina
 • >Česnek sadbový
 • Rýč
 • Hnojivo

Jak dlouho to potrvá?

Výsadba česneku na malé zahrádce vám včetně přípravy půdy určitě nezabere více jak jedno odpoledne. V případě sklizně však samozřejmě musíte být trpěliví. Vysadíte-li česnek na jaře, počítejte se sklizní v podzimním období.

Jaké budou náklady?

Sadbový česnek lze pořídit již od cca 50 Kč/ks. I proto je ostatně jeho pěstování velmi oblíbené, neboť koupě je levná a následné pěstování nenáročné z finančního i časového hlediska.

Účinky česneku

Proč se pustit do pěstování česneku? Pravý český česnek je velmi chutný a zdravý, jeho zařazení do jídelníčku je tak vřele doporučováno. Zde jsou hlavní účinky, které má česnek na lidský organismus:

 • Zmírňuje účinky nachlazení a dalších onemocnění horních cest dýchacích
 • Tlumí bolesti v krku
 • Zlepšuje imunitu organismu vůči virům a bakteriím
 • Reguluje hladinu cholesterolu v krvi
 • Napomáhá zlepšení krevního oběhu
 • Zlepšuje trávení
 • Reguluje krevní cukr
Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Pěstování angreštu je u českých zahrádkářů velmi oblíbené. Keře produkují velmi chutné plody, které lze využít k přípravě nejrůznějších pokrmů, skvěle však chutnají i samotné. Pěstování angreštu má určité zákonitosti, které je potřeba dodržet, abyste dosáhli bohaté úrody. Je také určitě nutné vědět,…

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …


Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Hlíznaté begonie patří k mimořádně oblíbeným okrasným květinám, lze je spatřit v mnoha domácnostech a na zahradách. Dají se pěstovat v truhlících i na volných prostranstvích, záleží na odrůdě. Díky tomu můžete mít begonie doma i tehdy, máte-li jen malý byt, klidně i bez terasy či balkonu. Vysadit se…

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honzys

pondělí, 21. prosinec 2020
23:13

Já jsem tedy po operaci žlučníku, kterou jsem podstoupil ve velice nízkém věku (13 let) a česnek jsem si tak hodně dlouhou dobu nemohl dovolit kvůli problémům s trávením, ačkoliv ho úplně zbožňuji. Dnes už je to nějaký ten pátek, navíc používám přírodní probiotikum a česnek mi nedělá žádný problém.


Napsal: Honzys [Odpovědět]