Jak se zbavit slimáků na zahradě?

8. duben 2014 | 05:39

Mezi největší škůdce, kteří vám dokážou na zahradě udělat pořádnou neplechu, patří slimáci. Ti útočí hlavně po dešti a také po večerech, kdy je vyšší vlhkost. Pokud s nimi nebojujete, jsou schopni zničit velkou část úrody zeleniny, neboť ožerou její listy a rostlina tak postupně odumírá. Se slimáky se naštěstí dá celkem s úspěchem bojovat, je ale samozřejmě třeba vědět, jak na to.

Reklama
Jak se zbavit slimáků na zahradě?Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Postup odstranění slimáků

Slimáky lze odstranit několika způsoby. Na menších zahrádkách ani nemusíte kupovat nějaké speciální chemické prostředky, stačí ruční sběr. V případě, že ale vlastníte rozlehlejší zahradu, byl by takovýto postup příliš časově i fyzicky namáhavý, proto přistupte raději k jiným způsobům.

Reklama

Ruční sběr

K ručnímu sběru se i v dnešní době uchyluje většina hobby zahrádkářů. Spočívá v tom, že musíte obejít celou zahrádku a jednotlivé rostliny a pečlivě sesbírat do nádoby všechny slimáky, na které narazíte. Sběr provádějte ve chvíli, kdy mají největší žně a vylézají, tedy ve chvíli, kdy prší, případně hned po dešti.

Abyste problém se šneky minimalizovali, je dobré provést určitá preventivní opatření. Slimáci si rádi hodí na místech, která jsou vlhká a stinná. Ze zahrádky tak odstraňte různé volně se povalující dřeva a plechy, pod nimiž se během dne schovávají a vyčkávají na večerní atak.

Posolení

Slimáci nesnášejí sůl. Pokud se jich chcete zbavit, respektive je „zneutralizovat“, posypte je solí. Je pravdou, že tento postup není příliš vhodný na zahradě z toho důvodu, že je poměrně pracný, musíte ručně posolit každého slimáka. Navíc sůl může vadit rostlinám, které zde pěstujete, hrozí totiž, že se sůl dostane do půdy a dojde k jejímu přesolení.

Past na slimáky

Na slimáky se dá pořídit v obchodech také speciální past. Tu jednoduše dle návodu umístíte do půdy, nalijete do ní vodu a pak vložíte ještě návnadu, která slimáky zaručeně přiláká. Jednou za čas ji pak vyjmete ze země, vysypete a znovu ji vrátíte do půdy.

Důležité je, abyste zvolili vhodné místo, tedy to, kde se slimáci skutečně vyskytují. Past na slimáky vydrží po několik týdnů. Na zahradu si jich však pořiďte více. Každá past má i několik lapačů, jedna však na prostornější zahradu rozhodně nestačí.

Chemické prostředky

V obchodech zakoupíte také chemické přípravky, které jsou určeny na hubení (nejen) slimáků. Nejdostupnějším a podle mnohých i nejúčinnějších je přípravek s názvem Ferramol.

Co je potřeba

  • Nádoba na sběr slimáků
  • Sůl
  • Past na slimáky
  • Chemické přípravky na hubení slimáků (Ferramol apod.)

Jaké budou náklady?

Zvolíte-li ruční sběr, náklady nemusíte řešit, podobně jako v případě solení. Při pořízení pasti na slimáky počítejte s náklady od 50 Kč/kus, dražší varianty vyjdou ale klidně i na trojnásobek této ceny. Kilogramové balení chemického přípravku, který jsem zmiňoval výše, pak stojí cca 200 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …


Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!