Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

24. únor 2014 | 11:19

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitamínů.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

Podmínky pro pěstování

Aby vám rakytník na zahradě dobře rostl, je zapotřebí zvolit vhodné místo. Ideální je, pokud jej vysadíte na slunném místě. Daří se mu hlavně v půdě, která je spíše kamenitá. Rakytník je možné vysadit také na svazích, kde může dobře zakořenit do půdy.

Jde o dvoudomou rostlinu, takže je potřeba vysazovat vždy menší skupinu, kde budou zastoupeny samčí i samičí odrůdy.

Reklama

Postup při pěstování

Zajděte si do obchodu a kupte si sazenice obojího pohlaví. S tím by vám v každém dobrém zahradnictví měli poradit. Ideální je, pokud jde alespoň o dvouleté sazenice.

Rakytník potřebuje půdu, v níž je dostatek vápníku. Před jeho vysazením zem důkladně zkypřete, přidejte do ní také hnojivo.

Jednotlivé keříky vysazujte v dostatečné vzdálenosti od sebe, alespoň dva až tři metry. Ideální dobou na vysazování je jaro, rakytník ale lze vysadit také na podzim.

Po vysazení je nutné zajistit dostatečnou zálivku. V počátečních fázích také kontrolujte, aby byla půda bohatá na draslík a fosfor.

Po několika letech můžete přistoupit k řízkování rostliny, případně provést také roubování. Ideálním časem je léto.

Co je potřeba

  • Kvalitní půda na slunném místě
  • Hnojivo
  • Zálivka
  • Rýč
  • Dvouleté sazenice (k dostání v zahradnictví)

Jak dlouho to potrvá?

Vysazení rakytníku zvládnete během několika desítek minut. Pokud chcete využívat plody, pak počítejte s tím, že je vám keř zplodí až čtvrtý nebo pátý rok po vysazení.

Jaké budou náklady?

Sazenice rakytníku řešetlákového jsou k dostání v zahradnictvích od přibližně 100 Kč. Na nákup si vyčkejte do jara.

Jak využít plody rakytníku?

Plody rakytníku řešetlákového obsahují významné množství vitamínů C, D, F a A. Kromě toho v sobě mají i spoustu dalších látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus.

Po sběru můžete plody ihned zkonzumovat, dokud jsou čerstvé. Dále z nich lze udělat například marmeládu nebo sirup.

Sušené plody se dají použít pro přípravu čaje. Čaj se dá udělat také z listů keře, kdy je nasekáte na jemno a zalijete horkou vodou. Necháte je několik minut vylouhovat a scedíte.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Jak pěstovat angrešt: Kdy je vhodná doba na vysazení?

Pěstování angreštu je u českých zahrádkářů velmi oblíbené. Keře produkují velmi chutné plody, které lze využít k přípravě nejrůznějších pokrmů, skvěle však chutnají i samotné. Pěstování angreštu má určité zákonitosti, které je potřeba dodržet, abyste dosáhli bohaté úrody. Je také určitě nutné vědět,…

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …


Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

Ploché střechy se sice vyskytují převážně u komerčních objektů, ale v poslední době je kvůli nenáročné realizaci a poměrně snadnému řešení izolace využívají také mnozí architekti. Rovněž jsou typickým znakem pro panelové bytové domy. Zateplení ploché střechy je ideální provést už při výstavbě. Pokud…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Hana Gerhardtová

čtvrtek, 6. srpen 2015
08:24

Dobrý den.
Můžete mi, prosím, sdělit, jestli je nutné odnože, které vyrůstají z kořenů, roubovat nebo budou plodit i bez roubování?
Děkuji za radu. H.G.


Napsal: Hana Gerhardtová [Odpovědět]