Jak na zakládání trávníku?

20. duben 2015 | 12:57

Pokud v zimě trávník utrpěl natolik, že se již nedá opravit, je potřeba jej celý znovu založit. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Příprava před založením

Před tím, než se pustíte do samotného zakládání trávníku, je nutné si nejprve připravit plochu. tato činnost zahrnuje především odstranění veškerého plevele a starého trávníku, a to pomocí herbicidů. Po jejich aplikaci je nechte působit zhruba po dobu 14 dnů. Pakliže ani po této době plevel není zlikvidován, celý proces aplikace herbicidů na ploše opakujte.

V momentě, kdy je pozemek zbaven plevele, následuje úprava terénu. Celou plochu zryjte, odstraňte případné kamení či kořeny, které by mohly v růstu nového trávníku vadit, případně by narušily jeho celistvost.

V poslední fázi přípravy trávníku pak na plochu navezte zeminu s obsahem humusu, aby měl vysetý trávník ideální podmínky pro růst.

Postup zakládání trávníku

Na zakládání trávníku je nejlepší čas na jaře, ideálně v dubnu či květnu. Právě v tomto období je totiž půda dostatečně vlhká.

Záleží jen na vás, jaký typ osiva zvolíte. Dávkování probíhá zhruba kolem 250 gramů na 10m2. Výsev menší plochy zvládnete ručně, na větším pozemku je však mnohem praktičtější použít secí stroj.

Po výsevu je vhodné plochu „přejet“ válcem, aby došlo ke zpevnění půdy a netvořily se v ní následkem chůze jámy. Dejte si však pozor na to, aby osivo nebylo vpraveno do příliš velké hloubky. Je zapotřebí, aby bylo v hloubce maximálně kolem 1 centimetru.

Jakmile máte vyseto, je potřeba trávníku dodávat vláhu. Zavlažování provádějte až do doby, než dojde k zakořenění trávníku.

O trávník se po vysetí a zakořenění musíte neustále starat. Pravidelně jej musíte zkracovat a sekat kosou či moderními stroji, hnojit a odplevelovat. Čas od času je rovněž vhodná i vertikutace trávníku.

Co je potřeba

  • Travní osivo
  • Hrábě
  • Secí strojek
  • Travní válec

Jak dlouho to potrvá?

Samotný proces založení nového trávníku je otázkou jednoho odpoledne. Počítejte však s tím, že je potřeba se zbavit plevele pomocí aplikace herbicidů, které je potřeba nechat působit alespoň po dobu 10 – 14 dnů.

Jaké budou náklady?

Travní osivo pořídíte v kilogramovém balení zhruba od 500 Kč. 1 Kg balení přitom vystačí asi na 40 – 50 m2. Dále je vhodné si zejména na větší plochy pořídit travní válec. Ceny travních válců pro domácí zahrady se pohybují od cca 2500 Kč. Secí strojky se dají zakoupit od 300 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Nejen o přírodní, ale i o umělý trávník je potřeba se pravidelně starat, jinak ztrácí na půvabu. Pokud u domu máte kus umělého trávníku, pak byste měli vědět, jak jej udržovat tak, aby byl neustále v perfektním stavu.

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…


Jak vertikutovat trávník?

Jak vertikutovat trávník?

Vertikutace trávníku vede k odstranění plsti, která se v něm hromadí. Plsť tvoří nejen plevel, ale také zbytky posekané trávy, mech a odumřelé rostliny. Pomocí vertikutátoru také docílíme provzdušnění trávy. Pokud by trávník nebyl dostatečně provzdušněný, docházelo by k jeho postupnému žloutnutí a c…

Jak vybrat geotextilii

Jak vybrat geotextilii

Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách, na stavbách, v zemědělství. Existuje mnoho typů a každá se hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jarda

sobota, 28. listopad 2020
11:41

Hlavní je vyhnout se plevelu - to pokud se vám nepodaří, tak se budete celý život jen potýkat s problémy a budete muset vytrhávat z trávníku, budou vás bolet záda, vždyť to znáte... Proto jsem objednal školkařskou tkanou textilii z


Napsal: Jarda [Odpovědět]