Jak vybrat geotextilii

27. květen 2017 | 08:08

Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách, na stavbách, v zemědělství. Existuje mnoho typů a každá se hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat?

Reklama
Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách. Vyberte si tu správnou.Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách. Vyberte si tu správnou.

Co je geotextilie

Geotextilie je propustný, plošný materiál z polymerů. Používá se jako separace ostatních materiálů od zeminy v oblasti stavebnictví a geotechniky. Pro její výrobu se používají polymery známé pod názvy polypropylen, polyester, polyetylen a polyamid.

Jaká je funkce geotextilie?

Geotextilie primárně slouží jako separační nebo ochranná či filtrační vrstva. Geotextilie vyrobená z přírodních materiálů je vhodná pouze k dočasnému použití, například k zakrytí stavby před mrazem, syntetické geotextilie se hodí naopak k trvalému použití do různých stavebních konstrukcí. Kvalitní geotextilie odolává plísním, bakteriím, nevadí ji kyselé a alkalické prostředí.

Nejdůležitější funkce:

Separace - netkaná geotextilie se používá jako separační vrstva mezi zeminami s různými geologickými vlastnostmi. Geotextilie zamezí jejich promíchání, zároveň nebrání průniku vody, což zvýší nosnou kapacitu stavby.

Filtrace - vodní tlak může způsobovat eroze a vyplavování částic půdy do štěrkové výplně, také posun vrstev. Toto snižuje nosnost stavby. Předejdete tomu použitím netkané geotextiliie, která je propustná a zároveň je schopna zadržet i ty nejjemnější půdní částice.

Typy geotextilií

  • Tkané - zhotovují se na tkalcovském stavu s pomocí dvou kolmých soustav nití, které jsou vzájemně provázány v pravém úhlu a díky tomu je materiál velice pevný a odolný. Vyrábí se z polyetylenu a polypropylenu. Používá se jako separace mezi podloží, zabraňuje prorůstání plevele a lze ji použít i v drenážních výkopech a při stavbě jezírek.
  • Netkané - patří mezi nejpoužívanější druh, vyrábí se vpichováním náhodně rozptýlených vláken soustavami speciálně orientovaných jehel, plavením nebo tavením. Vyráběná je z vysoce kvalitního polyesteru nebo polypropylenu. Používá se jako drenážní, zpevňující, separační a filtrační vrstva v pozemním stavitelství.

 

Hobby a průmysl

 

Zahrada - v případě, že na jaře vysazené rostliny ohrožují přízemní mrazíky nebo naopak prudké sluneční paprsky, můžete je zakrýt geotextilií. Pro tyto případy je ideální bílá netkaná textilie. Ta dostatečně udržuje teplotu, vláhu a propouští světlo.

Zakládání záhonů - při zakládání okrasných záhonů mnoho zahradníků používá mulčování. Pod mulčovací kůru patří rovněž tkaná geotextilie. Zabrání prorůstání plevele.

Zpevnění ploch - netkané geotextilie s vyšší gramáží lze využít na chodníky, příjezdové cesty, bazény či drenáže, apod. Zabrání vytlačení měkkého podložení a krásně srovná povrch. Zabraňuje také tvorbě kaluží pod chodníkem a příjezdovou cestou.

Průmyslové využití - ve stavebnictví se geotextilie používá na separace plochých střech, sanaci skládek, ochranu čerstvě nalitého betonu, filtrační vrstva u drenážních trubek, při stavbách železnic, na zpevnění hrází, zpevnění podkladu pod dlažbou, atd.

Při výběru vhodné geotextilie se řiďte tím, k čemu má sloužit a jaké má deklarované vlastnosti. Jedině tak zajistíte, že jste zvolili vhodnou variantu a vybraný typ bude správně plnit svůj účel.

[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.


Jak vybrat dárek na poslední chvíli?

Jak vybrat dárek na poslední chvíli?

Výběr dárků mnohdy není zrovna jednoduchou záležitostí. Někdy se zkrátka stane, že ať přemýšlíte, jak chcete, stále nemůžete na nic přijít. A najednou zjistíte, že Vánoce jsou již za dveřmi, přitom vy stále marně hledáte vhodný dárek. Jak ale vybrat dárek na poslední chvíli, respektive kde jej vybra…

Jak vybrat difúzní folii

Jak vybrat difúzní folii

Víte, jak správně vybrat difuzní fólii a k čemu vlastně slouží?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!