Jak na sečení trávy kosou?

9. červen 2014 | 06:11

Sečení trávy vás nemine ani v letních měsících. Ti z vás, kteří po ruce nemají vřetenovou či strunovou sekačku, případně zahradní traktůrek, nejspíše sáhnou po staré dobré kose. Sečení kosou se dnes už sice nevidí tak často, nicméně stále se najdou lidé, kteří na tento způsob úpravy trávníku na zahradě nedají dopustit. Je ale nutné vědět, jak na to.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

 

 

Proč používat kosu?

Sečení kosou má nejen své kouzlo, ale je v některých případech i praktičtější nežli použití motorových sekaček či křovinořezů. Především zde odpadají náklady spojené s provozem motorových sekaček.

Sečení trávy kosou je ekologičtější, byť samozřejmě namáhavější. Tráva však není tak poškozována, má přirozenější vzhled. Proto je nejlepší s ní posekat například menší louku, kde zrovna nepotřebujete dokonalý anglický trávník, který budete jistě také vertikutovat.

Čtěte také:

Jak opravit trávník

Postup sečení trávy kosou

Sečení trávy kosou vyžaduje trochu umu. Jde o to, abyste měli dobře připravený nástroj a zároveň skloubili všechny pohyby tak, aby byl výsledek práce kvalitní.

Prvním předpokladem pro účinné sečení je ostrá a správně sestavená kosa.

Sestavení kosy

Sestavení kosy po jejím zakoupení provedete tak, že ji připevníte na kosiště, a to pomocí objímky s utahovacím šroubem.

Vyklepání kosy

V další fázi je potřeba kosu naklepat, čili vytvarovat její ostří. Vytvarování je možné provést kupříkladu na sekeře, kterou si zaseknete do špalku. Vytvarování ostří je možné provést také za pomocí kovadlinky. Nejběžnější způsob je vyklepávání kladívkem, a to po celé jeho délce. Je nutné vyklepat asi tři milimetry široký pásek.

Broušení

Po vytvarování přistupte k nabroušení kosy. K tomu použijte brousek Carborundum, k dostání jsou také syntetické brousky. S brouskem dlouhými táhlými pohyby přejíždějte po ostří z obou stran. Ostření provádějte ideálně vždy tak po pěti minutách sečení poté, co ostří přejedete svazkem trávy. To slouží k jeho očištění.

Sečení

Máte-li kosu připravenou, pusťte se do sečení. Je potřeba dělat lehké švihy. Špička kosy musí být lehce nadzdvihnutá do výšky tak, aby se během sečení nezapichovala do země.

Zůstává-li během sečení velké množství trávy stále neposekané, pak přenastavte její sklon, a to povolením šroubů na kosišti.

Postoj a pohyby

Pro správné a efektivní sečení je obzvláště důležitý váš postoj. Chodidla mějte pevně na zemi, nohy pak lehce pokrčené. Postupujte dále po malých krocích. Rukama při pohybu dopředu kosu držte je lehce, při zpětném pohybu pak zcela uvolněte dlaně.

Sečení provádějte táhlými oblouky.

Co je potřeba

  • Kladívko k naklepání kosy
  • Brousek na ostří

Jak dlouho to potrvá?

Sečení trávy kosou je zejména na prostornějších zahradách a loukách časově náročné, rozhodně vám to zabere déle nežli sečení pomocí motorové sekačky. Jde však i o určitý způsob odreagování. Dejte si ale pozor na to, abyste si nezpůsobili úraz.

Jaké budou náklady?

Brousky na kosu pořídíte v cenách od cca 40 Kč do 120 Kč. Kvalitní kosy lze zakoupit od 200 Kč, špičkové rakouské kosy pak stojí od 500 do 1.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na zakládání trávníku?

Jak na zakládání trávníku?

Pokud v zimě trávník utrpěl natolik, že se již nedá opravit, je potřeba jej celý znovu založit. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.

Jak vertikutovat trávník?

Jak vertikutovat trávník?

Vertikutace trávníku vede k odstranění plsti, která se v něm hromadí. Plsť tvoří nejen plevel, ale také zbytky posekané trávy, mech a odumřelé rostliny. Pomocí vertikutátoru také docílíme provzdušnění trávy. Pokud by trávník nebyl dostatečně provzdušněný, docházelo by k jeho postupnému žloutnutí a c…


Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…

Jak ohraničit záhon

Jak ohraničit záhon

V zahradě se střídají nejrůznější povrchy, kdy se chodník střídá s trávníkem, trávník se záhonem apod. Aby tyto přechody nepůsobily nepatřičně, je potřeba najít vhodný způsob, jak je od sebe oddělit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Karel

pondělí, 21. červen 2021
23:02

Jsem upřímně velice vděčný za tak hezky a podrobně sepsaný návod na to, jak posekat trávu na zahradu pomocí kosy - nikdy předtím jsem to totiž nedělal, akorát teď se nám na zahradě rozbila sekačka. Náhradní díly už jsem sice dnes objednal z internetového obchodu


Napsal: Karel [Odpovědět]

dagmar

neděle, 11. červenec 2021
07:56

jaká je ideální délka celého kosiště?, měřím 173 cm


Pepulín

čtvrtek, 30. září 2021
23:23

Tak to je vlastně docela dost zajímavý dotaz. Pro mne to byl tak zajímavý dotaz, že jsem si řekla, že to nakonec prostě udělám tak, že všechno jako je zahradní technika prostě budu řešit automaticky a elektronicky a od té doby mám, věřte nebo ne, klid :D Mějte se hezky.


Napsal: Pepulín [Odpovědět]