10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

3. duben 2014 | 11:17

Letošní zima nebyla bůhvíjak mrazivá, ani sněhu nenapadlo tolik jako v minulých letech. Přesto i během mírné zimy mohlo dojít k poškození střechy a okapů. Proto je v každém případě vhodné provést jejich revizi tak, aby střecha byla opět v perfektním stavu. Níže přináším 10 tipů, co udělat při jarní revizi okapů a střechy.

Reklama
Zdroj: TZ Lindab s.r.o.Zdroj: TZ Lindab s.r.o.

1. Zjištění stavu střešní krytiny

Střešní krytina, i když je kvalitní, přes zimu trpí nejvíce. Největší starosti mají ti z vás, kteří si pro svoji střechu vybrali nekvalitní či nevhodné střešní tašky. Kromě samotné krytiny je potřeba zkontrolovat také veškeré doplňky.

V případě, že poškození není tak drtivé, stačí vyměnit rozbité a poškozené tašky za náhradní. S velkou pravděpodobností máte doma v rezervě krytinu, která vám zbyla při pokládce.

V momentě, kdy je střecha přeci jen poškozena více, bude vhodnější ji vyměnit kompletně. Zaměřte se důkladně na to, abyste zvolili skutečně kvalitní krytinu, na kterou další zima už nebude mít tak ničivý vliv. Za velmi dobrou krytinu je považována kupříkladu Lindab Semline. Jde o moderní drážkovanou krytinu, jež je vyráběna z pozinkovaného lakovaného plechu. Je vysoce odolná vůči dešti, sněhu, ale i větru a vlhkosti. Tím, že má hladký povrch, se na ní v zimních měsících neusazuje sníh, střecha tak není tolik zatěžována.

2. Prověření oplechování střešních prvků

Kromě střešní krytiny nezapomeňte ani na revizi oplechování střechy. Dále se zaměřte i na kontrolu prostupů, jako jsou komíny, vikýře, světlíky či odvětrávací šachty. Pakliže je například u komína rozbitá záklopka či stříška, které chrání komín před deštěm a sněhem, bude potřeba tyto komponenty vyměnit či alespoň opravit.

3. Vyčištění lemování za komínem

Tento úkon je důležitý z toho důvodu, že pokud by lemování za komínem bylo ucpané a znečištěné, voda by neodtékala. To by se následně mohlo projevit v jejím zatékání dovnitř objektu.

4. Prohlédnutí okapů

Okapy je třeba čistit pravidelně, ten správný čas však nastává právě po zimě. Během ní se totiž mohly zanést nečistotami. Neprůchodný a ucpaný okap rovněž způsobí, že voda nebude správně odtékat. V jednom z minulých článků jste si mohli přečíst tipy, jak opravit děravý okap a také to, jak se provádí výměna okapu.

5. Výměna okapů

Okapy je třeba vyměnit nejen ve chvíli, kdy jsou děravé a popraskané. To je zapříčiněno především vysokými mrazy. Letos je sice pravděpodobné, že vám okapy na domu vlivem extrémně nízkých teplot nepopraskaly, přesto je důkladně zkontrolujte.

Vliv zimy se však na okapech projevuje i jinak, a to tvorbou koroze. Mírně zkorodované okapy lze přetřít, není nutné je hned vyměňovat. V případě silné koroze ale doporučuji jejich výměnu.

6. Kontrola střešních oken

Pokud jsou součástí střechy také střešní okna, i u nich proveďte důkladnou revizi. Všímejte si zejména jejich těsnění a nátěrů. Pokud skrz okno zatéká voda, je problém nejspíše právě v těsnění. To je pak potřeba nahradit za nové.

7. Revize podkroví

Při kontrole stavu domu na začátku jara zajděte do podkroví a porozhlédněte se, zda zde neobjevíte stopy po zatékání vody. Pokud se kupříkladu na dřevěných trámech začíná tvořit plíseň, je pravděpodobné, že vám skrz střechu do podkroví zatéká.

8. Opravy zjištěných závad

Ve chvíli, kdy zjistíte nějakou vadu na střešní krytině či v jiných částech střechy, musíte se rozhodnout, zda opravu zvládnete sami, nebo si na pomoc raději zavoláte odborníky. V každém případě s opravou nedoporučuji příliš dlouho otálet.

9. Častější revize neuškodí

Revize střechy a okapů provádějte minimálně jednou do roka, a to po opadnutí posledního sněhu, tedy na počátku jara. Abyste měli jistotu, že jsou střecha a veškeré její komponenty dobře připraveny i na nadcházející zimu, je vhodné kompletní revizi provést také na podzim.

10. Nákup nové střechy

V momentě, kdy zjistíte, že nastal čas na opravu střechy a střešní krytiny, případně se rozhodnete pro její kompletní rekonstrukci, pomůže vám portál stresniasistent.cz.

Ten provozuje společnost Lindab a je určen všem jejím zákazníkům. Odborníci z Lindabu vám na něm pomohou zodpovědět veškeré otázky, které se týkají revize a opravy střechy a okapů. dále vám také doporučí nejvhodnější střešní krytinu, která napříště vydrží i náročné zimní podmínky.

Pro článek byla využita jako zdroj Tisková zpráva Lindab s.r.o.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Okap je velmi důležitou součástí domu. Pokud je děravý nebo silně ucpaný, zanechá to výrazné stopy na fasádě domu, do nějž navíc může i zatékat. Opravy okapu se rozhodně nebojte. Moderní plastové okapy se dají namontovat velmi jednoduše, i bez přítomnosti profesionálů.

10 tipů, jak zajistit kvalitní a rychlou výstavbu střechy

10 tipů, jak zajistit kvalitní a rychlou výstavbu střechy

Blíží se podzim a s ním i nevlídné počasí. Pokud jste se zrovna pustili do stavby domu, určitě chcete mít před příchodem deštivých dnů hotovou střechu, aby se dovnitř domu nedostala voda. V dnešním článku zjistíte tipy, jak provést rychlou a přitom kvalitní výstavbu střechy.


Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Meruňky patří k nejoblíbenějším ovocným stromům. Jejich plody jsou mimořádně chutné a šťavnaté. Aby však strom nesl hodně plodů, je zapotřebí se o něj trochu starat. V tomto období je nejlepší čas na provedení jarního řezu.

Jak na kontrolu střechy před zimou?

Jak na kontrolu střechy před zimou?

V zimě dostávají domy, a zvláště střechy, často pořádně zabrat. Jak připravíte na zimní měsíce svou střechu, aby přestála období mrazů, sněhu a silných vichrů bez úhony? Pokud vaše střecha odolala letním bouřkám a krupobití, čeká ji ještě nejnáročnější část roku – podzimní deště a následná zima. Při…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!