Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

18. září 2013 | 11:11

Okap je velmi důležitou součástí domu. Pokud je děravý nebo silně ucpaný, zanechá to výrazné stopy na fasádě domu, do nějž navíc může i zatékat. Opravy okapu se rozhodně nebojte. Moderní plastové okapy se dají namontovat velmi jednoduše, i bez přítomnosti profesionálů.

Reklama
Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocíVýměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Postup opravy

1. Volba okapu

Velikost okapu a průměr jeho žlabu zvolte podle velikosti střechy. Platí přitom, že délka žlabu by na jeden svod neměla být delší nežli 10 metrů.

Zároveň si také spočítejte, kolik bude zapotřebí žlabových úchytů, které se namontují na krokve, případně na bednění, které je nad nimi. Rozestupy by v tomto případě měly činit zhruba jeden metr.

2. Montáž háků

Nejprve namontujte první a poslední hák. Spád musí být minimálně 5 milimetrů na metr délky žlabu. Pokud máte první a poslední hák upevněn, natáhněte mezi nimi provázek. Dále si vyznačte, kde budou umístěny další háky.

3. Žlabový kotlík

Žlabový kotlík, který je vlastně začátkem svodu vody, která bude stékat do roury, si označte a poté na něj vyřízněte příslušně velkou díru. Nejsnadněji to půjde pomocí pilky na železo, případně lze použít také nůžky na plech.

4. Čelo žlabů

Na koncové díly okapu nainstalujte čela žlabů. Je potřeba je srovnat do roviny se žlabem.

5. Žlaby

Jednotlivé žlaby vložte na háky a přitáhněte spojkami, aby pevně držely.

6. Objímky

Objímky rour našroubujte do zdi. Na každý díl okapové roury je potřeba do zdi zašroubovat minimálně dvě objímky. Vzdálenost mezi nimi by neměla přesahovat dva metry.

7. Odpadová roura

V závěrečné fázi na kolena odtoku nasaďte odpadovou rouru. Pokud je příliš dlouhá, uřízněte ji opět pomocí pilky na železo. Na konec roury pak ještě nasaďte koncovku, kterou pak napojte na kanalizaci. Díky tomu voda poteče přímo do kanalizace a nikoliv svévolně mimo ni.

Co je potřeba

  • Pilka na železo
  • Šroubovák
  • Vrtačka
  • Provázek
  • Metr

Jak dlouho výměna potrvá?

Výměna okapu zabere šikovnému člověku maximálně dvě hodiny. Je samozřejmě potřeba myslet i na to, že nějaký čas potrvá také odstranění starého nefunkčního okapu, který již dosloužil.

Jaké budou náklady?

Kompletní suma za nový plastový okap se bude pohybovat mezi 1.500 – 2.000 Kč. Pokud ještě nevlastníte vrtačku, je dobré si ji pořídit, určitě se vám bude hodit i do budoucna. Ceny vrtaček se pohybují od 500 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

Letošní zima nebyla bůhvíjak mrazivá, ani sněhu nenapadlo tolik jako v minulých letech. Přesto i během mírné zimy mohlo dojít k poškození střechy a okapů. Proto je v každém případě vhodné provést jejich revizi tak, aby střecha byla opět v perfektním stavu. Níže přináším 10 tipů, co udělat při jarní …

Jak na gabiony svépomocí?

Jak na gabiony svépomocí?

Gabionové konstrukce se nejvíce využívají ke zpevnění určitých prostor. K vidění jsou často v blízkosti řek, kde mají za cíl zpevnit půdu. Slouží však také jako velmi efektní okrasný prvek, který se hodí do běžných zahrad. Zejména u těch zahrad, které mají členitý terén.


Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Každý řidič by měl být schopen si poradit s výměnou poškozeného kola. Součástí vybavení vozidla musí být krom jiného rezerva, která se dá použít v případě, že se některé z původních kol na vozidle porouchá, tedy například dojde k propíchnutí pneumatiky.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!