Jak opravit děravý okap?

13. květen 2013 | 12:51

Okapy tvoří okrajovou část střešní plochy, odvádějí vodu ze střechy. Ačkoliv se dnes vyrábějí z moderních materiálů, které jsou odolné vůči vnějším vlivům, stává se, že časem začnou rezavět a tvoří se v nich díry. Abychom zabránili protékání vody mimo okapy, je potřeba je opravit.

Reklama
Jak opravit děravý okap?Jak opravit děravý okap?

Postup opravy

Při opravě existují dvě možnosti. Tou první je kompletní výměna okapu, což je však v momentě, kdy se v okapu vytvoří jen malé dírky, docela zbytečné a hlavně také nákladné.

V případě, že na okapu u střechy domu zjistíte protékání vody a objevíte díry, postačí tyto trhliny zacelit pomocí tmelu.

Opravu okapu je důležité provádět pouze za vhodného počasí, tedy při teple a slunečnu.

Abyste předešli proděravění okapu, je třeba o okapy pravidelně pečovat. Čtěte návod, jak správně vyčistit okap od nečistot a kdy čištění provádět.

Postup krok za krokem

1. Důkladně očistěte místo kolem díry, a to nejlépe pomocí ocelového kartáře a smirkového papíru. Tím se odstraní veškeré nečistoty a povrch se zarovná. Kartáčem a smirkovým papírem rovněž dojde k odstranění laku.

2. Ošetřované místo následně očistěte také pomocí ředidla. Poškozená část okapu musí být zcela čistá.

3. Okap nechte před další činností řádně oschnout.

4. Připravte si tmel. Příprava tmelu závisí na konkrétním produktu, návod na rozmíchání naleznete přímo na výrobku.

5. Tmel rozetřete na poškozené místo i do jeho okolí, minimálně 10 centimetrů od něj. V případě, že se jedná o díry většího rozsahu, přiložte na tmel také kus hliníkového plechu.

6. Vyčkejte na zatvrdnutí tmelu. Poté opravené místo natřete ochranným nátěrem.

Co je třeba na opravu?

  • Ocelový kartáč
  • Tmel
  • Smirkový papír
  • Ředidlo
  • Špachtle a stěrka

Jak dlouho oprava potrvá?

Oprava třesného okapu zabere několik desítek minut. Je důležité, aby byl okap během opravy dokonale suchý. Pracujte pouze za pěkného počasí, v žádném případě se do opravy nepouštějte za deště.

Jaké budou náklady?

Při opravě drobných poškození okapu se náklady budou pohybovat v řádech desítek, maximálně pak stovek korun. Smirkový papír v celém balení pořídíte za cca 20Kč, ředidlo stojí v malé lahvičce do 50Kč, tmel pak od 100Kč výše. Pakliže potřebujete zakoupit také ocelový kartáč, je v obchodech k dostání od přibližně 30Kč za kus.Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.


Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …

Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Karel

pondělí, 10. červen 2013
14:27

Jako ochranný nátěr je nejúčinnější tekutý asfalt, efektivně lze však použít pouze při opravě děravého žlabu. V případě okapu je největším problémem okolí díry pořádně vyčistit, zejména vnitřní stěnu.


Napsal: Karel [Odpovědět]

Beny

úterý, 18. červen 2013
15:50

Beny

Děkujeme za inspiraci.


Napsal: Beny [Odpovědět]