Jak provést jarní řez meruněk? + Video

14. květen 2014 | 02:27

Meruňky patří k nejoblíbenějším ovocným stromům. Jejich plody jsou mimořádně chutné a šťavnaté. Aby však strom nesl hodně plodů, je zapotřebí se o něj trochu starat. V tomto období je nejlepší čas na provedení jarního řezu.

Reklama
Jak provést jarní řez meruněk? + VideoJak provést jarní řez meruněk? + Video

 

 

Proč provádět jarní řez?

Jarní řezy jsou v případě ovocných stromů, tedy i meruňky, důležité hned z několika důvodů. Především je cílem odstranit přerostlé větve a provzdušnit korunu stromu tak, aby se do ní dostal dostatek světla. V opačném případě by plody stromu nedosáhly takové velikosti a kvality.

Druhým důvodem je estetické hledisko. Pakliže byste strom nechali napospas svému osudu a neprováděli byste pravidelné řezy, koruna by neměla tak pěkný tvar.

Důležité je to i ve chvíli, kdy větve začínají zasahovat ke stavbám. V případě odlomení pak větve způsobí zbytečné škody na majetku.

Jarní řez je vhodné provádět ještě z jednoho zásadního důvodu. Tím, že odstraníte větve a výhony, které jsou staré, zamezíte šíření škůdců, kteří mohou napadat jak celý strom, tak i jeho plody.

Přečtěte si další postupy, jak provést stříhání ovocných stromů

Postup jarního řezu meruňky

Přestože mluvím o jarním řezu, lze jej provádět prakticky po celé vegetační období, tedy od března (kdy končí mrazy) až zhruba do září. Právě v období vegetace se totiž vzniklé rány z řezů hojí nejlépe a nejrychleji.

Pro řezání si připravte zahradnické nůžky. Na větší větve pak použijte pilku. Řezy prováděje tak, že větve zkrátíte asi o tři čtvrtiny, a to tak aby výhon šel směrem ven. Pak nebude docházet k rychlému houstnutí koruny stromu.

Pokud jde o takzvaný terminální výhon, tedy vrcholový výhon, který zajišťuje prodlužování hlavních větví koruny stromu, ten ponechte asi o dvacet centimetrů delší nežli ostatní výhony.

Po provedení řezu lze použít štěpařský vosk. Ten poslouží jako ochranný nátěr.

Jestliže je meruňka již starší a provádíte tak řez již ve třetím nebo čtvrtém roce, pak už odstraňte jenom zahušťující výhony, které brání v růstu dalším. Řezné rány pak vždy ošetřete. V dalších letech se pak zaměřte kromě zahušťujících výhonů také na nemocné a napadené výhony, které by stromu zbytečně odebíraly energii.

Řezy provádějte také s ohledem na celkový vzhled koruny stromu. K tomu je dobré vždy po několika řezech sestoupit ze žebříku, který zejména u starších stromů použijete, a podívat se, jak aktuálně koruna meruňky vypadá.

Co je potřeba

  • Zahradnické nůžky, pilka, nůž
  • Ochranný nátěr – štěpařský vosk
  • Žebřík

Jak dlouho to potrvá?

Na každý strom si ponechte určitě minimálně půl hodiny. Máte-li větší sad, zabere vám provádění jarních řezů celkem dost času. Rozhodně je ale dobré tuto činnost neopomíjet.

Jaké budou náklady?

Na jarní řez meruňky potřebujete hlavně nůžky nebo pilku. Zahradní nůžky pořídíte cca od 150 Kč.

Video

Na videu můžete shlédnout, jak se provádí jarní střih u mladé meruňky:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 28x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

Letošní zima nebyla bůhvíjak mrazivá, ani sněhu nenapadlo tolik jako v minulých letech. Přesto i během mírné zimy mohlo dojít k poškození střechy a okapů. Proto je v každém případě vhodné provést jejich revizi tak, aby střecha byla opět v perfektním stavu. Níže přináším 10 tipů, co udělat při jarní …

Jak na montáž rozetového kování? + video

Jak na montáž rozetového kování? + video

Rozetové kování je systémem, kdy je klika dveří oddělena od zámku. Oproti klasickému kování má tak dvě části. Jde o pěkný estetický prvek. Navíc jde rozetové kování a kliky pořídit v mnoha variantách a tvarech. Oblíbené jsou zejména hranaté rozety, stejně příjemně však působí i kulaté rozety. Třetím…


Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Nadkrokevní izolace střechy přispívá ke zvýšení komfortu bydlení. Pakliže si necháte tuto moderní metodu izolace provést, sníží se vám náklady na vytápění domácnosti. Navíc střecha získá větší odolnost a prodlouží se tak doba její životnosti.

Jak si vyrobit razítko? + Video

Jak si vyrobit razítko? + Video

Chcete si orazítkovat svoje věci do školy či do práce, ale nehodláte za razítko utrácet zbytečné peníze? Je pravdou, že zhotovení razítek u profesionálních firem je poměrně drahé. Sice mohou být dokonalá, nicméně nač zbytečně utrácet, když jdou vyrobit i doma. Stačí k tomu opravdu málo. Podomácku vy…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!