Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

5. listopad 2013 | 06:36

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a fasádu domu.

Reklama
Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

V konečném důsledku pak za ucpaný okap zaplatíte vysokou cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na tisíce či dokonce desetitisíce korun. Proto není radno čištění okapů v žádném případě podceňovat.

Kdy provádět čištění okapů?

Okapy kontrolujte nejlépe průběžně po celý rok. Jejich zanesení může být velmi rychlé, zvláště přispívají-li k tomu nepříznivé klimatické podmínky. Vždy je potřeba okapy vyčistit po každé větší průtrži mračen, silnějších větrech a vichřicích, kdy se do nich dostanou větve, listí a další předměty, které zamezí volnému odtoku vody mimo střechu.

Obecně se pak doporučuje provádět čištění okapů minimálně dvakrát ročně, nejlépe na začátku jara, tedy po opadnutí sněhu, následně pak na podzim před tím, než na střechu naopak napadne první sníh.

Mějte na paměti, že pravidelná kontrola a čištění okapů přispívá ke kvalitě bydlení a také životnosti objektu, potažmo jeho střechy. Pokud nebude pravidelně čistit, může se stát, že posléze budete muset také opravit děravý okap, případně bude nutná kompletní výměna okapu.

Jak vyčistit okapy?

Okapy lze čistit klasickou cestou, druhou možností je pak využití moderního čističe okapů.

Ruční čištění okapů

Klasická varianta je pracnější. Musíte vylézt k okapu po žebříku. Žebřík si vždy dobře zajistěte tak, aby vám nepodklouzl. Doporučuji čištění provádět ve dvou osobách, kdy jeden člověk bude jistit kolegu, respektive bude zespoda zajišťovat stabilitu žebříku.

Pro ruční čištění použijte klasické ruční nářadí, které využíváte na zahradě, třeba pomocí špachtle či malých hrábí, kterými zeminu a usazeniny naberete a vysypete na zem, raději však do připraveného kbelíku, díky čemuž si ušetříte následný úklid okolí domu. nečistoty z okapu lze také vyjímat ručně, na to však doporučuji si vzít kvalitní rukavice.

Moderní metoda vyčištění okapů

Pokud se nechcete trápit s ručním čištěním, případně se bojíte výšek a nechce se vám lézt k okapu po žebříku, stačí si pořídit robotický čistič okapů.

Looj 330 (Zdroj: iRobot.cz)Looj 330
Zdroj: iRobot.cz

Robotický čistič okapů je přístrojem, kterým lze z okapů odstranit nečistoty, aniž byste museli lézt na střechu a ručně cokoliv dělat. Po zapnutí přístroj pomocí čistící hlavy, která se skládá z gumových vyhazovačů a kartáčů, odhází větvě i drobné nečistoty.

Následně pak okap vyčistí pomocí kartáče i od jemných nečistot, včetně prachových usazenin. Výhodou je, že se s ním dá pracovat přímo ze země, a to díky dálkovému ovladači, který má dosah před 10 metrů.

Je navíc voděodolný, tudíž mu nevadí ani přímý kontakt s vodou, která se nachází v okapech.

Co je potřeba

  • Rukavice
  • Lopatka, hrábě, špachtle
  • Kýbl na nečistoty
  • Žebřík
  • Robotický čistič okapů

Jak dlouho to potrvá?

Ruční vyčištění okapů bude logicky déle trvat. Připravte se na to, že se jedná o poměrně namáhavou činnost, u níž si navíc musíte dávat pozor na to, abyste nespadli ze žebříku.  U rodinného domu běžné velikosti vám čištění okapu zabere minimálně dvě až tři hodiny.

Daleko rychlejší práci budete mít s robotickým čističem okapů. Doba čištění se oproti ručnímu čištění výrazně zkrátí, navíc pro vás bude naprosto bezproblémová a nevyčerpávající.

Jaké budou náklady?

V případě ručního čištění jsou náklady minimální. Nejdražší položku zde představuje žebřík. Kvalitní hliníkový žebřík, který dosáhne na střechu se dá pořídit od 1890 Kč výše.

Pokud si budete chtít ulehčit práci a vyberete si robotický čistič okapů, pak vězte, že jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 7.000 Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Spadané listí se vám na zahradě bude objevovat právě v těchto dnech a týdnech. Začátek podzimu je totiž ve znamení opadávání stromů a keřů. Jak efektivně odstranit spadané listí, aby vás to nestálo zbytečně moc námahy a přitom jste neponičili trávník? Výborným řešením je zahradní vysavač listí. Ten …

Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Důležitou složkou v zemině je vápník. Pokud chcete, aby na vaší zahrádce vzkvétaly rostliny a dařilo se vám pěstovat zeleninu v záhonech, je zapotřebí si krom jiného hlídat právě jeho hladinu.


Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Ibišek patří k okrasným rostlinám, které se hojně objevují v mnoha domácnostech. Jedná se především o ibišek čínský. Obliba rostliny je dána především tím, že má výrazné květy, které dokáží zpestřit interiér domácností. Ibišek je také poměrně nenáročný na údržbu. Přesto se vám může stát, že u vašeho…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!