Jak opravit parkety?

5. červen 2013 | 13:24

Parkety patří mezi velmi využívané materiály, z nichž jsou tvořeny podlahy v domácnostech. Skvělou vlastností je především jejich dlouhá životnost. Během let se však parkety přeci jen opotřebují a je nutné je renovovat. Renovaci parket lze v určitých případech zvládnout i svépomocí. Je to rozhodně levnější nežli oprava, která je prováděna odborníky.

Reklama
Jak renovovat parkety? (Zdroj: Youtube.com)Jak renovovat parkety? (Zdroj: Youtube.com)

Postup opravy

Parkety nejdříve důkladně zameťme tak, aby na nich nebyl prach a další nečistoty.

Po vyčištění z podlahy odstraníme okraje parket, tedy lišty a prahy. To nám umožní obrousit okraje podlahy.

Broušení parket

První broušení má za cíl především odstranit nerovnosti a případné poškození parket. Provádí se bruskou se zpětným chodem. Důležitá je jemná zrnitost brusky tak, aby nedošlo k poškození parket a vzniku hlubokých rýh.

Brusku je potřeba mít pořád v pohybu, nesmíme se s ní zaseknout na jednom místě. Mohlo by tak dojít k poškození povrchu.

Broušení je nutné opakovat do té doby, než povrch bude dokonale hladký a rovný. Po každém broušení nezapomeňme na vysátí podlahy tak, aby nedošlo k zanesení prachových částic dovnitř parket.

Krajní parkety brousíme opatrnými krouživými pohyby bez použití většího tlaku.

Lakování parket

Po vybroušení přistoupíme k nalakování parket. Lakování má probíhat od té části místnosti, z níž jde světlo. Nanáší se celkem tři vrstvy akrylového laku. Po první vrstvě přitom opět povrch zbrousíme.

Na  broušení parket se samozřejmě dá využít také profesionální válcová bruska. Její pořízení je však velmi nákladné.

Než se pustíte do práce, přečtěte si 10 tipů jak rychle a efektivně brousit parkety.

Co je potřeba k opravě

  • Pásová bruska, okrajová bruska
  • Akrylátový lak ( případně vosk)
  • Vysavač
  • Tmel
  • Brusné kotouče a pásy různé zrnitosti

Kolik to zabere času?

Na renovaci parket si určitě vyhraďme celý den. Práce musí být důkladná, bude zapotřebí provádět několikeré broušení. Mnoho času zabere také konečné olejování, lakování či voskování parket.

Kolik to bude stát?

Pakliže není k dispozici bruska, bude nutné ji koupit, případně si ji zapůjčit, bez tohoto náčiní se při renovaci parket neobejdeme. Celková investice do pásové i okrajové brusky minimálně 2.000Kč.

Další stokoruny pak budou stát příslušné brusné pásy a kotouče ( bude jich zapotřebí vícero, podle zrnitosti).

Video

Jak brousit parkety?

Jak nalakovat podlahu návod krok za krokem

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…


Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.

Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!