Jak olejovat podlahu?

1. červenec 2013 | 14:09

Olejování podlahy se praktikuje zejména z toho důvodu, aby došlo ke zvýraznění přirozeného vzhledu a barvy dřeva. Aplikaci lze provádět u nově položené i u starší podlahy, která již pomalu ztrácí svoji původní barvu. Olejované podlahy je nutné upravovat pravidelně, ovšem pouze s kvalitními prostředky, jinak dojde k jejich trvalému poškození.

Reklama
Jak olejovat podlahu?Jak olejovat podlahu?

Postup opravy

Před započetím olejování je nejprve nutné upravit povrch podlahy. K tomu použijte brusku, kterou dřevěnou podlahu vybrousíte až na holé dřevo.

Zbavíte ji tak nánosů a zbytků částic. Zbroušenou podlahu pak pečlivě vyčistěte, pomocí koštěte a vysavače.

Po vyčištění na podlahu začněte nanášet olej, který jste si před tím zakoupili ve specializovaném obchodě.

V první fázi se olejují okrajové části podlahy, které jsou v blízkosti stěn. Při práci buďte opatrní tak, aby nedošlo k jejich znečištění, umaštěnou stěnu by pak šlo jen těžce uvést do původního vzhledu.

Poté, co postupně nanesete dostatečné množství oleje, rozetřete jej pravidelně po celé ploše podlahy. Použít k tomu lze stěrku, štětec, případně lze použít leštící tkaninu.

Rozetřený olej nechte minimálně půl hodiny vsáknout do podlahy. Poté znovu opakujte celý proces. Nezapomeňte však na to, že vám první nanesená vrstva může poškodit obuv, proto se obujte do takové obuvi, kterou nevadí pošpinit od oleje.

Aplikaci oleje provádějte až do té doby, než bude vidět, že podlaha už není schopna pojmout další vrstvu.

Na závěr proveďte ruční leštění podlahy pomocí leštící tkaniny. Vzhled podlahy musí být v konečné fázi zcela rovnoměrný ve všech jejích částech.

Nakonec nechte celou podlahu vyschnout, ideálně jeden den.

 

Co je potřeba

  • olej na podlahu
  • štětec
  • stěrka
  • čistící tkanina ( bavlna)
  • rukavice
  • návleky na obuv
  • bruska
  • vysavač

 

Jak dlouho olejování potrvá?

Olejování podlahy zabere celkem minimálně jeden den. Důležité je nechat ji řádně vyschnout poté, co je olejování dokončeno.

Nábytek na podlahu postavte až druhý den po aplikaci oleje.

V případě, že na podlahu hodláte umístit koberec, vyčkejte minimálně jeden až dva týdny.

Jaké budou náklady?

Litr kvalitního oleje na dřevěné podlahy stojí od cca 800 Kč, přičemž vystačí přibližně na 10 metrů čtverečních. Ostatní položky, které jsou pro práci potřeba, se pohybují maximálně v řádech desítek korun ( vyjma brusky).

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.

Jak pokládat korkovou podlahu?

Jak pokládat korkovou podlahu?

Korek je materiálem, který se dá využít nejen při obkládání stěn, ale také k pokládce podlahy. K tomu se využívají speciální korkové dlaždice, které jsou nejčastěji ve velikostech 30x30 centimetrů.


Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Máte ve svém bydlení starou dřevěnou podlahu, která volá po opravě? Staré dřevěné podlahy mají tu výhodu, že je lze několikrát renovovat a poté vypadají opět jako nové. To se stahuje samozřejmě i na podlahy, které jsou více jak 100 let staré. Díky renovaci zachováte v interiéru jedinečnost podlahy, …

Jak natřít betonovou podlahu?

Jak natřít betonovou podlahu?

Betonové podlahy mají poměrně dlouhou životnost. Přesto potřebují čas od času obnovit. K tomu je dobré využít speciální barvy na beton.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

úterý, 10. srpen 2021
23:06

To my jsme na tu naši podlahu už dávno rezignovali a prostě jsme se rozhodli, že už to necháme být tak jak to je a prostě to celé předěláme... Hodně nám také pomohla geotextilie z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]