Jak opravit sádrokarton?

3. červen 2013 | 12:16

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu vytvoří trhliny a díry.Ty je potřeba opravit.

Reklama
Jak opravit sádrokarton?Jak opravit sádrokarton?


Praskliny v sádrokartonu se nejčastěji tvoří poté, co při výstavbě nebylo dodrženo správných postupů, došlo ke špatnému rozměření.

Na kvalitu sádrokartonu má vliv také přílišná vlhkost nebo špastně použité spárovací hmoty. Desky ze sádrokartonu se také často poničí ve chvíli, kdy dochází k jejich přišroubování.

Postup opravy

V případě, že se v sádrokartonu objeví menší prasklinky, není problémem je opravit svépomocí. Stačí okolí praskliny oříznout a začistit. Použijeme k tomu technický nůž.


Následně povrch v okolí praskliny zbrousíme, postačí k tomu obyčejný brusný papír.


Prasklina se pomocí špachtlí vyplní sádrou. Tmelení sádrou bychom měli provést nadvakrát.


Jakmile tmel zaschne, můžeme aplikovat skelné či síťované pásky.


Důležité je zmínit, že při prvním spárování použijeme běžnou špachtli, při druhém a třetím již jen hladítko spolu se širokou špachtlí, pomocí nichž se tmel dobře roztáhne.
V další fázi opravovanou část sádrokartonu přebrousíme.

Oprava větších prasklin a děr v sádrokartonu probíhá tak, že nejprve najdeme nosný prvek v konstrukci. Profily odřežeme na půlku, vyřízneme.

Následně zaměříme otvor, který jsme vyřízli a vložíme do něj novou desku, vyspárujeme její hrany a zatmelíme. V závěrečné fázi celou oblast přebrousíme.

Co je potřeba k opravě?

  • Technický nůž
  • Brusný papír
  • Sádra, tmel
  • Skelné nebo síťovací pásky
  • Špachtle, hladítko
  • Sádrokartonová deska

Jak dlouho oprava potrvá?

Opravu menších prasklin zvládneme svépomocí během pár minut. U větších prasklin a děr je práce přeci jen složitější.

Jaké budou náklady?

Jeden kus nové sádrokartonové desky stojí přibližně 150Kč při rozměrech 125x200cm, technický nůž od 100Kč, skelná páska 50-100Kč, sádra od 15Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

Potřebovali jste posunout o několik centimetrů kabely elektroinstalace, ale po této úpravě zůstaly v sádrokartonové stěně rýhy či přímo díry? Jak si poradit s jejich zakrytím?

Jak malovat sádrokarton?

Jak malovat sádrokarton?

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, jak se provádí oprava sádrokartonu, případně také to, jak na montáž sádrokartonu. Nedílnou součástí zařizování domácnosti je však také malování.


Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.

Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Josef A.

pátek, 5. prosinec 2014
22:35

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jde opravit díra o velikosti 7x12cm v sádrokartonové zdi.
Bez toho aniž bych musel poté pokoj vymalovat.
Děkuji za odpověď Josef A.


Napsal: Josef A. [Odpovědět]