Jak opravit vrzání parkety?

25. červenec 2013 | 14:09

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.

Reklama
Jak opravit vrzání parkety?Jak opravit vrzání parkety?

Postup opravy

K vyřešení tohoto problému lze v zásadě přistoupit třemi způsoby.

Tím zdaleka nejsložitějším je celková oprava podlahy. V tomto případě je nutné demontovat staré parkety a opravit veškeré vrstvy, a to včetně nosných trámů a prkenného záklopu.

Podlaha se poté lepí na záklop, který je tvořen dřevotřískovými deskami. Tento postup je vždy lepší přenechat na odbornících, postup opravy je skutečně náročný.

Reklama

Vybroušení podlahy

Jednodušším postupem je vybroušení podlahy a její následná povrchová úprava. Podlahu pečlivě zbrousíte a poté na ni nanesete lak a olej.

Místa mezi spárami, které mohou být příčinou vrzání, lze vytmelit prachem, který vám zbude po broušení parket. Tmel pak bude mít stejnou barvu jako parkety, nedojde tak k poškození celkového vzhledu parket.

Třetím způsobem je překládka poničených parket. Pakliže vrzání způsobuje uvolnění parket, kdy je hřebíky nedrží dostatečně pevně, rozeberte poškozená místa a znovu položte s využitím lepení. Lepené parkety pak již nebudou vrzat.

Co je potřeba k opravě?

  • tmel
  • bruska
  • lak, olej
  • nářadí na odstranění hřebíků

Jak dlouho oprava potrvá?

Oprava vrzajících parket trvá několik desítek minut, pokud využijete postup, kdy je pouze přeložíte. Celková oprava podlahy však zabere i několik dní.

Jaké budou náklady?

Jen broušení a lakování parket externí firmou vyjde minimálně na 250 Kč za metr čtvereční. S tím je třeba počítat, pokud zvolíte kompletní rekonstrukci podlahy. Při výměně jednotlivých dílů budou náklady logicky nižší.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit parkety?

Jak opravit parkety?

Parkety patří mezi velmi využívané materiály, z nichž jsou tvořeny podlahy v domácnostech. Skvělou vlastností je především jejich dlouhá životnost. Během let se však parkety přeci jen opotřebují a je nutné je renovovat. Renovaci parket lze v určitých případech zvládnout i svépomocí. Je to rozhodně l…

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Časté otevírání dveří při procházení mezi jednotlivými místnostmi může způsobit, že po nějaké době začnou nepříjemně vrzat. Drobné vrzání se časem může natolik zintenzivnit, že se stane skutečně otravnou záležitostí, která vás bude rušit v domácí pohodě. Opravit vrzající dveře ovšem není nijak složi…


Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Máte ve svém bydlení starou dřevěnou podlahu, která volá po opravě? Staré dřevěné podlahy mají tu výhodu, že je lze několikrát renovovat a poté vypadají opět jako nové. To se stahuje samozřejmě i na podlahy, které jsou více jak 100 let staré. Díky renovaci zachováte v interiéru jedinečnost podlahy, …

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!