Jak odizolovat koupelnu krok za krokem
30. duben 2014 | 15:04Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.
Reklama
Postup odizolování koupelny
1. Příprava podkladu
V první fázi je nutné stěny důkladně připravit na následné nanesení hydroizolační vrstvy. Je potřeba, aby stěny byly zcela suché. V opačném případě by pak totiž docházelo k rychlému odtržení izolace od podklad.
Stěny je potřeba nejen řádně vysušit a zpevnit, ale také je zbavit od veškerých nečistot a prachu. To proveďte pomocí obyčejného koštěte, použít lze rovněž i vysavač. Povrch dále musí být zcela rovný.
2. Nanesení penetrační vrstvy
Aby se hydroizolační vrstva dobře ujala, je nutné v další fázi nanést penetraci. Ta mimo jiné naváže zbytky nečistot a prachu. Především však dojde ke zpevnění povrchu, který navíc získá rovnoměrnou nasákavost.
Penetrační vrstvu je vhodné nanášet dvakrát. První vrstvu přitom nechte zhruba 3 hodiny zaschnout. Platí zde, že čím savější je podklad, tím je třeba použít řidší penetraci, a to až zředěnou v poměru 1 ku 1.
3. Aplikace hydroizolace
Po nanesení druhé vrstvy penetrace vyčkejte několik hodin, než zcela zaschne. Je však důležité, aby penetrace nevyschla příliš. Aplikaci hydroizolace je tak vhodné provádět nejpozději do 24 hodin.
Hydroizolace budete nanášet opět ve dvou vrstvách. Použijte k tomu váleček s vysoým chlupem, případně štětec.
K rohům stěn naneste také těsnící hydroizolační pásku, kterou následně přetřete izolačním materiálem. Samotnou aplikaci hydroizolace provádějte nejprve v rozích, teprve pak po plochách stěn či podlahy.
Důležité je také kvalitní odizolování okolí všech trubek – přívodů vody, odpadů apod. k tomu použijte hydroizolační budgety, které jednoduše přetáhnete přes trubky na stěnu. Poté je přetřete.
Po nanesení první vrstvy vyčkejte na její zaschnutí. To potrvá přibližně 5 hodin. Následně se můžete pustit do aplikace druhé vrstvy. Buďte však opatrní a snažte se vyvarovat toho, že přijdete do kontaktu s již natřenou plochou. Mohlo by totiž dojít k poškození izolace.
4. Další práce
Jakmile je i druhá vrstva izolace hotova a zaschlá, můžete přistoupit k dalším pracím v koupelně, a to například obložení obkladů a dlažeb, následně pak instalaci toalety, sprchy, konče rozmístěním koupelnového nábytku.
Co je potřeba
- Vysavač, košte
- Štětec, váleček
- Penetrace
- Hydroizolační materiál
Jak dlouho to potrvá?
Celkové práce při odizolování koupelny vám zaberou cca 2 dny. Je totiž nutné počítat s dobou, po kterou budou schnout jednotlivé nátěry. V případě pauzy mezi nátěry penetrace se bude jednat cca o 3 hodiny. Interval mezi aplikací první a druhé vrstvy samotné hydroizolace je pak kolem 5 hodin. Navíc počítejte také s několikahodinovým čekáním, než zaschne druhá vrstva penetrace.
Jaké budou náklady?
Pětilitrové balení podkladové penetrace vás vyjde na zhruba 500 Kč. Litr přitom vystačí až na 5 metrů čtverečních. Koupelnová hydroizolace v tekuté formě pak stojí 900 – 1.000 Kč.
Video
Na videu si můžete prohlédnout přesný postup, jak provést odizolování koupelny svépomocí.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Simona
sobota, 9. leden 201610:24
Dobrý den,
jakou barvu doporučujete na přetření hydroizolace v případě, že nebudeme dávat oblad na stěnu.
Děkuji.
Napsal: Simona [Odpovědět]