Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

30. duben 2014 | 15:04

Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.

Reklama
Jak odizolovat koupelnu krok za krokemJak odizolovat koupelnu krok za krokem

 

 

Postup odizolování koupelny

1. Příprava podkladu

V první fázi je nutné stěny důkladně připravit na následné nanesení hydroizolační vrstvy. Je potřeba, aby stěny byly zcela suché. V opačném případě by pak totiž docházelo k rychlému odtržení izolace od podklad.

Stěny je potřeba nejen řádně vysušit a zpevnit, ale také je zbavit od veškerých nečistot a prachu. To proveďte pomocí obyčejného koštěte, použít lze rovněž i vysavač. Povrch dále musí být zcela rovný.

2. Nanesení penetrační vrstvy

Aby se hydroizolační vrstva dobře ujala, je nutné v další fázi nanést penetraci. Ta mimo jiné naváže zbytky nečistot a prachu. Především však dojde ke zpevnění povrchu, který navíc získá rovnoměrnou nasákavost.

Penetrační vrstvu je vhodné nanášet dvakrát. První vrstvu přitom nechte zhruba 3 hodiny zaschnout. Platí zde, že čím savější je podklad, tím je třeba použít řidší penetraci, a to až zředěnou v poměru 1 ku 1.

3. Aplikace hydroizolace

Po nanesení druhé vrstvy penetrace vyčkejte několik hodin, než zcela zaschne. Je však důležité, aby penetrace nevyschla příliš. Aplikaci hydroizolace je tak vhodné provádět nejpozději do 24 hodin.

Hydroizolace budete nanášet opět ve dvou vrstvách. Použijte k tomu váleček s vysoým chlupem, případně štětec.

K rohům stěn naneste také těsnící hydroizolační pásku, kterou následně přetřete izolačním materiálem. Samotnou aplikaci hydroizolace provádějte nejprve v rozích, teprve pak po plochách stěn či podlahy.

Důležité je také kvalitní odizolování okolí všech trubek – přívodů vody, odpadů apod. k tomu použijte hydroizolační budgety, které jednoduše přetáhnete přes trubky na stěnu. Poté je přetřete.

Po nanesení první vrstvy vyčkejte na její zaschnutí. To potrvá přibližně 5 hodin. Následně se můžete pustit do aplikace druhé vrstvy. Buďte však opatrní a snažte se vyvarovat toho, že přijdete do kontaktu s již natřenou plochou. Mohlo by totiž dojít k poškození izolace.

4. Další práce

Jakmile je i druhá vrstva izolace hotova a zaschlá, můžete přistoupit k dalším pracím v koupelně, a to například obložení obkladů a dlažeb, následně pak instalaci toalety, sprchy, konče rozmístěním koupelnového nábytku.

Co je potřeba

  • Vysavač, košte
  • Štětec, váleček
  • Penetrace
  • Hydroizolační materiál

Jak dlouho to potrvá?

Celkové práce při odizolování koupelny vám zaberou cca 2 dny. Je totiž nutné počítat s dobou, po kterou budou schnout jednotlivé nátěry. V případě pauzy mezi nátěry penetrace se bude jednat cca o 3 hodiny. Interval mezi aplikací první a druhé vrstvy samotné hydroizolace je pak kolem 5 hodin. Navíc počítejte také s několikahodinovým čekáním, než zaschne druhá vrstva penetrace.

Jaké budou náklady?

Pětilitrové balení podkladové penetrace vás vyjde na zhruba 500 Kč. Litr přitom vystačí až na 5 metrů čtverečních. Koupelnová hydroizolace v tekuté formě pak stojí 900 – 1.000 Kč.

Video

Na videu si můžete prohlédnout přesný postup, jak provést odizolování koupelny svépomocí.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.


Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Starší typy chladniček nemají automatické odmrazování. Jednou za čas je tak nutné spotřebič odpojit ze sítě a provést jeho odmrazení. Je to důležité zejména proto, že se u ledničky, která je namražená, zvyšuje spotřeba energií a naopak se snižuje účinnost chlazení a mrazení.

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěnéh…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Simona

sobota, 9. leden 2016
10:24

Dobrý den,
jakou barvu doporučujete na přetření hydroizolace v případě, že nebudeme dávat oblad na stěnu.
Děkuji.


Napsal: Simona [Odpovědět]