Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

22. říjen 2013 | 14:01

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.

Reklama
Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokemJak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Příprava podlahy

Před tím, než se pustíte do samotného lakování podlahy, je potřeba ji nejprve připravit. Především bude nutné podlahu zbrousit, a to až na dřevo, abyste se zbavili veškerého starého laku.

Po vybroušení podlahu vysajte pomocí vysavače, aby na ní nezůstal žádný prach a jiné nečistoty.

Pokud v podlaze objevíte nerovnosti, bude nutné je ještě před lakováním zarovnat. K tomu využijte vybroušené kousky a pomocí pojivové směsi je aplikujte do děr.

Postup lakování

Nyní máte podlahu připravenu k nalakování. Nejprve si smíchejte lak a nechte jej na několik minut po zamíchání odstát.

Základní lak

V první fázi budete nanášet základní lak. Nejprve lakujte kraje místnosti. Na lakování využijte klasický váleček, případně pak štětec. Váleček před každým použitím namočte do nádoby s lakem a rovnoměrně s jeho pomocí lak nanášejte na podlahu, ideálně kolmým směrem na vlákna dřeva. S válečkem příliš nemanipulujte, roztírání laku musí být co nejrovnoměrnější.

Po každém dalším namočení válečku začněte lakovat v místě, kde jste před tím skončili tak, aby došlo k plynulému překrytí a přechodu a lak tak vytvořil souvislou vrstvu.

Po natření celé podlahy nechte základní lak důkladně vyschnout, a to po dobu zhruba dvou až tří hodin v závislosti na zvoleném přípravku. O době vysychání se dozvíte přímo na obalu a v návodu použitého laku.

Po zaschnutí základního laku podlahu přebruste jemným brusným papírem a znovu ji důkladně vysajte od prachu. Je možné ji také vytřít.

Finální nátěr

Jakmile máte podlahu upravenou, začněte stejným způsobem nanášet konečný lak, a to ve dvou či třech vrstvách. Po dokončení aplikaci je potřeba na podlahu nějaký čas nestoupat, dokud lak dokonale nezaschne. To potrvá přibližně 8 – 10 hodin.

Co je potřeba

  • Váleček
  • Štětec
  • Vysavač
  • Brusný papír
  • Návleky na obuv
  • Ochranné rukavice

Jak dlouho to potrvá?

Celá práce, tedy od počáteční úpravy podlahy, přes nanesení základního nátěru až po finální nátěr a jeho zaschnutí, zabere kolem 12 hodin. Dále je nutné vzít v potaz, že na čerstvě nalakovanou a zaschnutou podlahu není vhodné ihned stavět nábytek. S tím vyčkejte minimálně jeden den. Stručně řečeno, na nalakování podlahy si ponechte celý víkend.

Jaké budou náklady?

Kvalitní lak na parkety a dřevěné podlahy pořídíte v cenové relaci od 700 Kč. Za tuto cenu dostanete balení o objemu 2,5 litru. Jeden litr laku přitom vystačí na zhruba 10 m2 podlahy. Je ale nutné počítat s tím, že budete nanášet minimálně dvě vrstvy finálního nátěru.

Váleček na lakování podlah lze zakoupit do 100 Kč, brusný papír P150, který je na broušení podlahy nejvhodnější, zakoupíte v balení o 10 kusech za cca 200 Kč.

Video

V následujícím videu je znázorněn způsob, jak probíhá lakování dřevěné podlahy:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěnéh…

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.


Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.

Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Starší typy chladniček nemají automatické odmrazování. Jednou za čas je tak nutné spotřebič odpojit ze sítě a provést jeho odmrazení. Je to důležité zejména proto, že se u ledničky, která je namražená, zvyšuje spotřeba energií a naopak se snižuje účinnost chlazení a mrazení.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

středa, 11. srpen 2021
21:44

To my jsme na tu naši podlahu už dávno rezignovali a prostě jsme se rozhodli, že už to necháme být tak jak to je a prostě to celé předěláme... Hodně nám také pomohla geotextilie z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]