Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

22. duben 2014 | 14:19

Nejen v případě střechy, ale i u balkonu a terasy je zapotřebí provést hydroizolaci, která zajistí odolnost povrchu proti vodě. Ta tak nebude zatékat pod dlažbu a do konstrukce balkonu. Hydroizolace přispívá k delší životnosti stavby. Je ostatně důležitá pro všechny venkovní ploché povrchy domu.

Reklama
Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

 

 

Postup hydroizolace

Postup hydroizolace balkonů a teras lze shrnout do několika bodů, a to včetně následného lepení dlažby.

1. Příprava

V první fázi je důležité řádně si připravit podklad, na němž budete hydroizolaci dělat. Na řadu tak postupně přijde mechanické zbroušení podlahy. Díky tomu odstraníte starý beton či dlažbu.

2. Vyrovnání podkladu

Po zbroušení je podklad nutné vyrovnat tak, aby byl rovnoměrný. Docílit toho lze pomocí obyčejné malty. Doporučuji použít také penetraci, kterou nanesete nejlépe pomocí válečku.

3. Realizace hydroizolační vrstvy

Hydroizolační vrstvu pomocí zubového hladítka rozetřete po celém povrchu do jednolité vrstvy. Ideální je, pokud použijete hladítko se zuby 4x4 milimetry. Po rozmístění nechte tuto první vrstvu zaschnout, a to zhruba 24 hodin.

Poté naneste druhou vrstvu hydroizolační hmoty pomocí hladké stěrky.

4. Nalepení dlažby

Bude-li povrch balkonu či terasy tvořit dlažba, je potřeba ji aplikovat na čerstvě nanesenou druhou izolaci. Lepení by nemělo zabrat více než hodinu.

Po nalepení všech dlažeb nechte povrch zatvrdnout, a to minimálně 12 hodin. Teprve poté se po nové podlaze s hydroizolací můžete projít.

5. Tmelení

V rámci zakončovacích prací ještě proveďte vytmelení a vyspárování povrchu, a to pomocí spárovací hmoty.

Co je potřeba

  • Bruska
  • Penetrační nátěr
  • Zubová stěrka
  • Hladká stěrka
  • Hydroizolace
  • Spárovací hmota, tmel
  • Ochranné pomůcky – rukavice, brýle (pro broušení povrchu)

Jak dlouho to potrvá?

Celkem zabere realizace hydroizolace včetně položení nové dlažby cca 48 hodin. Tato doba zahrnuje i čekání na zaschnutí hydroizolačního materiálu a také na vytvrdnutí podlahy tak, aby již byla pochozí.

Jaké budou náklady?

Nejlevnějšími hydroizolačními produkty jsou tekuté lepenky. Tekutá lepenka se dá pořídit již od cca 50 Kč za 5 Kg balení. Kvalitní hydroizolace však mohou vyjít klidně i na stovky korun.

Budete-li potřebovat opravnou maltu na podlahy, s níž budete vyrovnávat nerovnosti při přípravných pracích, pak vás 12 kg balení vyjde kolem 450 Kč. Pak však zřejmě využijete také penetraci, ta vyjde v 3 kg balení na cca 500 Kč. Za spárovací hmotu dáte kolem 200 Kč/5kg.

Video

Podívejte se, jak a pomocí jakých pomůcek se dá provést hydroizolace balkonů a teras:

https://www.youtube.com/watch?v=6uQ9LwZKVx0

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.91 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Jak opravit kuchyňskou pracovní desku?

Jak opravit kuchyňskou pracovní desku?

PR. Součástí rekonstrukce kuchyně může být také oprava pracovní desky u linky. Je vhodná v okamžiku, kdy už je hodně poškrábaná, případně poškozená od vody či horkého nádobí, které jste na ni během let odkládali.


6 tipů, jak se zbavit holubů na parapetu a balkonu

6 tipů, jak se zbavit holubů na parapetu a balkonu

Holubi jsou ptactvem, které žije volně v přírodě, často se ale vyskytují i ve městech, kde si již zvykli na ruch a lidi. Obtěžují nás v celých hejnech na náměstích a veřejných prostranstvích. Velmi nepříjemné jsou ale situace, kdy si holubi zvyknout létat na parapety a balkony vašich domácností.

Samolepky na zeď: Postup lepení

Samolepky na zeď: Postup lepení

Samolepky na zeď jsou v posledních letech doslova hitem. Jejich velkou předností je nenáročná instalace, zvládne ji opravdu každý. Postup lepení má ale svůj pevně stanovený postup. Ten je zapotřebí dodržet, aby nálepky na stěny vydržely dlouho a měly požadovaný vzhled.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bohumil Bula

středa, 23. září 2015
16:31

Nalepil jsem na balkon dlažbu a nyní asi lámu hlavu nad tím jak zaizolovat okraj dlažby na kraji balkonu, kdy se vodorovná plocha setkává se svislou hranou balkonu.

Děkuji za odpověď Bula