Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

22. květen 2014 | 11:59

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěného plotu se zaměřím v tomto článku.

Reklama
Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokemMontáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

 

 

Proč zvolit drátěný plot?

Drátěný plot je nejjednodušším řešením, jak ohraničit váš pozemek. Zároveň jde o řešení levné a z hlediska pracovních úkonů také poměrně snadné.

Pokud je o to, kdy je použití drátěného plotu vhodné, pak jej doporučuji instalovat spíše na zahradách a volných parcelách. U rodinného domu bych dal přednost spíše bytelnějšímu ohraničení pozemku, například pomocí betonové či zděné zídky apod.

Postup montáže

1. Vymezení plotu

V první řadě je zapotřebí si ujasnit, kudy plot bude vést. Není dobré jej začít montovat a přitom nemít jasně vymezený prostor. Snadno by se totiž mohlo stát, že zasáhne do sousedova pozemku, nebo se naopak jeho instalací zbytečně o kus své parcely ochudíte.

2. Základové sloupky

U drátěného plotu začněte tím, že vytvoříte betonové základy pro sloupky. Platí zde přitom, že jednotlivé sloupky by od sebe měly být vzdáleny minimálně 2 metry.

Nejprve si na plot udělejte základovou jámu. Ta by měla být hluboká podle toho, jakou velikost budou mít sloupky. Ideální je hloubka minimálně 30 centimetrů. Jámu po vykopání zalijte betonem, který si připravíte dle návodu na obalu. V momenty, kdy je beton nalit, vložte do něj plotový sloupek. Ten pak vyrovnejte za použití vodováhy, aby nebyl zbytečně křivý a nehyzdil tak celkový vzhled plotu.

Takto postupujte i u zabudování dalších plotových sloupků. Ve chvíli, kdy jsou všechny hotové a beton je dostatečně zatuhlý, můžete přistoupit k samotné montáži plotu.

3. Upevnění napínacího drátu

Začněte u prvního a posledního sloupku. Na ně upevněte držáky napínacího drátu. Musí být umístěny v horní a spodní části, pak také ve středu sloupku. Držáky nainstalujte na objímky, jinak nebudou dostatečnou oporou plotu.

Poté přejděte k napínacímu drátu. Ten je zapotřebí ustřihnout podle toho, jak má být plot dlouhý. Doporučuji jej střihnout o trochu delší.

Ustřižený drát nasaďte na trh napínáku a kolem něj jej pak pomocí maticového klíče ovíjejte. Na sloupích, které jsou rozesety po ploše, kde chcete plot mít instalovaný, pak napínací drát upevněte do držáků. Ve chvíli, kdy se dostanete až k poslednímu sloupku, je postup stejný jako v případě sloupku prvního.

4. Montáž vázacího drátu

V tuto chvíli máte připravený napínací drát. Nyní se pusťte do montáže vázacího drátu. Jeho začátek odviňte a do jeho ok vložte pletivovou tyčku. Tu pak nasaďte do plotových háků.

5. Uchycení pletiva

Pletivo poté rozviňte po celé jeho délce. V horní a dolní části jej ohněte přes napínací dráty. Použijte k tomu kleště.

Aby nedošlo k prohýbání plotu, upevněte pletivo k napínacímu drátu.

Nyní máte hotovo. Aby drátěný plot vydržel, je dobré je sloupkům přidělat také podpěry.

Co je potřeba

  • Betonová směs
  • Nářadí na vykopání jam – lopata, rýč
  • Kleště – kombinační, ploché
  • Maticový klíč
  • Vodováha
  • Pletivo
  • Plotové sloupky
  • Pletivové tyče
  • Vázací a napínací drát
  • Objímky na upevnění

Jak dlouho to potrvá?

Doba montáže drátěného plotu je závislá na jeho délce. Obecně však lze říci, že byste si na instalaci plotu měli vyhradit minimálně jeden až dva dny, zvláště tehdy, pokud jej budete dělat zcela sami či ve dvou lidech. Hodně času zabere už jen vykopání jam pro plotové sloupky. Dále je potřeba počítat také s časem, který zabere zatuhnutí betonové směsi.

Jaké budou náklady?

Hotovou betonovou směs pořídíte v balení od cca 100 Kč výše. Za plotové pletivo se čtvercovými oky dáte kolem 90 Kč (200 cm).

Jeden kus plotové vzpěry vás bude stát asi 150 Kč, jedna plotová tyčka pak stojí od 40 Kč výše.

Třicetimetrový vázací drát stojí 10 Kč, napínací drát pak od 30 do 100 Kč. Dvoumetrové plotové sloupky vás pak vyjdou asi na 150 Kč/kus.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.

Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

Klasický dřevěný nebo drátěný plot, který ohraničuje pozemek u vašeho domu, lze nahradit hustým keřem, takzvaným živým plotem. V případě, že zvolíte tuto variantu, musíte počítat s tím, že s živým plotem budete mít jistou práci. Je potřeba jej pravidelně stříhat, aby si udržel patřičný vzhled a tvar…


Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Petr

čtvrtek, 25. únor 2021
19:19

My už máme pletivo kolem zahrad natažené a zvládl jsem to bez problému. Opravdu na tom nic není. Jen je potřeba ho pořádně natáhnout :-) . Dokonce jsem zvládl i sám namontovat dálkové otevírání vrat , což je jedna z nejlepších věcí, kterou jsem k našemu domu a zahradě pořídil :-) .


Napsal: Petr [Odpovědět]

Pepulín

sobota, 21. srpen 2021
17:21

To my jsme se na nějaké takovéto pletivo dávno vykašlali, protože se to ohýbá a láme a to jsme prostě nechtěli. Daleko jednodušším řešením pro nás byly plotové lamely, které jsme si pořídili z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]