Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

29. duben 2014 | 14:56

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Reklama

1. Postup – hydroizolace pomocí geotextilie

Položení jednovrstvé hydroizolace začíná položením geotextilie. Je potřeba počítat s přesahem, a to cca 30 centimetrů. Do textilie prořízněte otvory, které budou sloužit pro vývody vody, kanalizace atd.

Na připravenou geotextilii položte měkčené PVC a zavařte ji pomocí horkovzdušného fénu. Sváry, které vzniknou, pak zalijte zálivkou.

Následuje pokládka další vrstvy geotextilie, opět s vyříznutím prostupů pro vývody.

Fólii zabalte do obou vrstev geotextiliie. Následně je potřeba nainstalovat tmelící lištu, a to pomocí šroubů s hmoždinkami, zhruba ve výšce 30 centimetrů nad spodní částí izolace. Na tuto lištu pak pomocí horkovzdušného fénu přivařte fólii a následně ji svařte se spodní fólii.

V závěrečné fázi pak dokončíte práci pomocí tmelu, kterým zatmelíte ukončovací lištu.

Co je potřeba

  • Geotextilie
  • Měkčené PVC
  • Horkovzdušný fén
  • Tmelící lišta
  • Šrouby s hmoždinkami

Jaké budou náklady?

Hydroizolační geotextilii pořídíte za cenu cca 12 Kč/m2, fólie pro podklad pak stojí kolem 40 Kč/m2.

2. Postup - hydroizolace pomocí asfaltových pásů

Druhou možností, jak provést hydroizolaci základů domu, je použití asfaltových pásů.

Před tím, než se do jejich pokládky pustíte, je samozřejmě potřeba upravit povrch tak, aby byl zbaven všech nečistot a nerovností. V opačném případě by totiž mohlo dojít k protrhnutí izolace.

Jakmile máte povrch připraven, přistupte k penetraci podkladu pomocí asfaltového nátěru. Jakmile tato penetrace zaschne, nastává čas na pokládku samotných asfaltových pásů.

Vezměte si asfaltový pás a položte jej na zem. Postupně jej rozbalujte, přičemž pomocí ručního plynového hořáku zatavujte rozbalenou vrstvu k podkladu. Zaměřte se na to, aby byl pár rovnoměrný a netvořily se pod ním vzduchové bubliny. Bude tím zajištěn odvod vody od fasády domu.

Hydroizolaci provádějte za suchého a ideálně teplého počasí.

Co je potřeba

  • Ruční plynový hořák
  • Asfaltová penetrace
  • Asfaltové pásy

Jak dlouho to potrvá?

Hydroizolace základu domu zabere minimálně několik hodin. Samotná pokládka asfaltových pásů je však poměrně rutinní záležitostí, která není nijak obtížná.

Jaké budou náklady?

Asfaltový hydroizolační pás, který je nejdůležitějším prvkem při izolace základu domu, je v kvalitním provedení k dostání v cenách kolem 200 Kč/m2. Další položkou je asfaltová penetrace, již lze v balení o 20 Kg pořídit v ceně kolem 1.000 Kč.

Přečtěte si také, jak se provádí hydroizolace balkonů a teras.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.36 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Nejen v případě střechy, ale i u balkonu a terasy je zapotřebí provést hydroizolaci, která zajistí odolnost povrchu proti vodě. Ta tak nebude zatékat pod dlažbu a do konstrukce balkonu. Hydroizolace přispívá k delší životnosti stavby. Je ostatně důležitá pro všechny venkovní ploché povrchy domu.

Jak na gabiony svépomocí?

Jak na gabiony svépomocí?

Gabionové konstrukce se nejvíce využívají ke zpevnění určitých prostor. K vidění jsou často v blízkosti řek, kde mají za cíl zpevnit půdu. Slouží však také jako velmi efektní okrasný prvek, který se hodí do běžných zahrad. Zejména u těch zahrad, které mají členitý terén.


Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Okap je velmi důležitou součástí domu. Pokud je děravý nebo silně ucpaný, zanechá to výrazné stopy na fasádě domu, do nějž navíc může i zatékat. Opravy okapu se rozhodně nebojte. Moderní plastové okapy se dají namontovat velmi jednoduše, i bez přítomnosti profesionálů.

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Helca

pondělí, 21. červen 2021
23:41

Ahoj, opět děkuji za moc zajímavý článek. My teď s manželem máme v plánu stavět svůj baráček. Takže základy jsou teď pro nás opravdu velké téma. Na pomoc se stavbou chceme využít firmu, která se zabývá hlavně půjčováním techniky na stavbu. Stačí do vyhledávače zadat: půjčovna plošin praha:


Napsal: Helca [Odpovědět]