Jak založit akvárium? Postup krok za krokem
5. červen 2014 | 13:46Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.
Reklama
Postup založení akvária
Akvárium pořídíte ve specializovaném obchodě. Nemusíte jeho konstrukci nijak složitě sestavovat a vyrábět.
1. Vyčištění
Akvárium musí být před naplněním zcela čisté. Nejprve jej umístěte na vhodné místo, které musí být rovné. Na vyčištění vnitřku pak použijte speciální přípravek, například Akvajas. Po jeho aplikaci stěny akvária důkladně omyjte čistou vodou.
Je důležité, abyste k úvodnímu čištění zakoupeného akvária nepoužívali nějaké saponáty, které máte v kuchyni k mytí nádobí. Jejich zbytky by totiž mohly ovlivnit kvalitu vody a prostředí, rybkám by to jen uškodilo.
2. Zadní strana akvária
Aby akvárium vypadalo pěkně, na jeho zadní stěnu nalepte nějakou fotografii.
3. Dno akvária
Pro správnou atmosféru a příjemné prostředí pro rybičky je důležité se zaměřit také na založení dna akvária. K tomu použijte opět speciální substráty, které zakoupíte v akvarijních obchodech.
Předpokládám, že v akváriu vysadíte různé vodní rostliny. Právě pro jejich růst je důležitá přítomnost substrátu u dna. Stačí jej jednoduše aplikovat na dno, které vysypete říčním pískem.
4. Filtr a další akvarijní technika
Ve chvíli, kdy máte připravené dno i stěny, umístěte do akvária veškerou techniku, která udržuje kvalitu vody, dodává do ní kyslík.
Zásadním prvkem je instalace filtru. Použít se dají vnitřní nebo vnější filtry. Jak už z názvu vyplývá, vnitřní filtr se instaluje přímo do akvária, vnější pak mimo něj. V jejich případě budou v nádrži umístěny pouze dvě hadice, přívodní a nasávací. Vnější filtrace je vhodnější spíše pro akvária větších objemů.
Filtr i další techniku, jako například topítko, instalujte vždy podle návodu, které je součástí zakoupeného zboží.
5. Dekorace
Dalším krokem je výzdoba akvária. Zde záleží jen na vaší fantazii a možnostech. V pěkném domácím akváriu by rozhodně neměly chybět různé kořeny, dřeviny či kameny. Je potřeba volit takové, které nebudou příliš znečišťovat vodu.
6. Napuštění akvária
Po usazení dekorativních prvků už přistupte k napuštění akvária vodou. Její teplota musí být lehce nad 20 stupňů Celsia. Vodu napouštějte pozvolna, aby nedocházelo k víření substrátu, který jste před tím aplikovali na dno.
7. Vysazení rybiček
Na závěr už stačí pouze zapojit veškerou akvarijní techniku a zasadit rostlinky. Poté nechte akárko několik dní ustát, pak teprve mohou přijít na řadu rybky.
Co je potřeba
- Akvárium
- Substrát na založení dna
- Filtr
- Dekorace
- Říční písek, kameny, dřeviny
- Voda
- Vodní rostliny
Jak dlouho to potrvá?
Založení domácího akvária vám zabere jednu až dvě hodiny. Před tím, než do něj vysadíte rybičky, nechte rostliny zakořenit a vodu odstát, a to několik dní.
Jaké budou náklady?
Malé skleněné akvárium o objemu cca 60 litrů lze zakoupit již od 500 Kč. Náročnější z vás nejspíše sáhnou po akváriu větších rozměrů. Pak vás vyjde i na několik tisíc korun. V obchodech se dají pořídit i kompletní sety, včetně vnitřního vybavení. Nezapomeňte na důkladné vyčištění vnitřku akvária. Přípravek Akvajas stojí kolem 50 Kč.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
jiri chuchel
pondělí, 6. únor 201723:24
mam v akvariu porad takovou mlecnou vodu co stim mam delat dekuji
Napsal: jiri chuchel [Odpovědět]