Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

5. červen 2014 | 13:46

Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.

Reklama
Jak založit akvárium? Postup krok za krokemJak založit akvárium? Postup krok za krokem

 

 

Postup založení akvária

Akvárium pořídíte ve specializovaném obchodě. Nemusíte jeho konstrukci nijak složitě sestavovat a vyrábět.

1. Vyčištění

Akvárium musí být před naplněním zcela čisté. Nejprve jej umístěte na vhodné místo, které musí být rovné. Na vyčištění vnitřku pak použijte speciální přípravek, například Akvajas. Po jeho aplikaci stěny akvária důkladně omyjte čistou vodou.

Je důležité, abyste k úvodnímu čištění zakoupeného akvária nepoužívali nějaké saponáty, které máte v kuchyni k mytí nádobí. Jejich zbytky by totiž mohly ovlivnit kvalitu vody a prostředí, rybkám by to jen uškodilo.

2. Zadní strana akvária

Aby akvárium vypadalo pěkně, na jeho zadní stěnu nalepte nějakou fotografii.

3. Dno akvária

Pro správnou atmosféru a příjemné prostředí pro rybičky je důležité se zaměřit také na založení dna akvária. K tomu použijte opět speciální substráty, které zakoupíte v akvarijních obchodech.

Předpokládám, že v akváriu vysadíte různé vodní rostliny. Právě pro jejich růst je důležitá přítomnost substrátu u dna. Stačí jej jednoduše aplikovat na dno, které vysypete říčním pískem.

4. Filtr a další akvarijní technika

Ve chvíli, kdy máte připravené dno i stěny, umístěte do akvária veškerou techniku, která udržuje kvalitu vody, dodává do ní kyslík.

Zásadním prvkem je instalace filtru. Použít se dají vnitřní nebo vnější filtry. Jak už z názvu vyplývá, vnitřní filtr se instaluje přímo do akvária, vnější pak mimo něj. V jejich případě budou v nádrži umístěny pouze dvě hadice, přívodní a nasávací. Vnější filtrace je vhodnější spíše pro akvária větších objemů.

Filtr i další techniku, jako například topítko, instalujte vždy podle návodu, které je součástí zakoupeného zboží.

5. Dekorace

Dalším krokem je výzdoba akvária. Zde záleží jen na vaší fantazii a možnostech. V pěkném domácím akváriu by rozhodně neměly chybět různé kořeny, dřeviny či kameny. Je potřeba volit takové, které nebudou příliš znečišťovat vodu.

6. Napuštění akvária

Po usazení dekorativních prvků už přistupte k napuštění akvária vodou. Její teplota musí být lehce nad 20 stupňů Celsia. Vodu napouštějte pozvolna, aby nedocházelo k víření substrátu, který jste před tím aplikovali na dno.

7. Vysazení rybiček

Na závěr už stačí pouze zapojit veškerou akvarijní techniku a zasadit rostlinky. Poté nechte akárko několik dní ustát, pak teprve mohou přijít na řadu rybky.

Co je potřeba

  • Akvárium
  • Substrát na založení dna
  • Filtr
  • Dekorace
  • Říční písek, kameny, dřeviny
  • Voda
  • Vodní rostliny

Jak dlouho to potrvá?

Založení domácího akvária vám zabere jednu až dvě hodiny. Před tím, než do něj vysadíte rybičky, nechte rostliny zakořenit a vodu odstát, a to několik dní.

Jaké budou náklady?

Malé skleněné akvárium o objemu cca 60 litrů lze zakoupit již od 500 Kč. Náročnější z vás nejspíše sáhnou po akváriu větších rozměrů. Pak vás vyjde i na několik tisíc korun. V obchodech se dají pořídit i kompletní sety, včetně vnitřního vybavení. Nezapomeňte na důkladné vyčištění vnitřku akvária. Přípravek Akvajas stojí kolem 50 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Jak odmrazit ledničku: Postup krok za krokem

Starší typy chladniček nemají automatické odmrazování. Jednou za čas je tak nutné spotřebič odpojit ze sítě a provést jeho odmrazení. Je to důležité zejména proto, že se u ledničky, která je namražená, zvyšuje spotřeba energií a naopak se snižuje účinnost chlazení a mrazení.

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.


Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěnéh…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

jiri chuchel

pondělí, 6. únor 2017
23:24

mam v akvariu porad takovou mlecnou vodu co stim mam delat dekuji


Napsal: jiri chuchel [Odpovědět]