12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

27. září 2013 | 13:59

Obložení koupelny je činností, na kterou si můžete troufnout ve chvíli, kdy jste alespoň trochu zruční. Existuje přitom několik pravidel a postupů, které je nutné dodržet, aby pokládka byla rychlá a precizní.

Reklama
12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

Postup obložení

1. Promyšlení návrhu

Před tím, než se pustíte do samotné práce, je vhodné si důkladně promyslet, jak chcete mít koupelnu obloženou. Navrhněte si, do jaké výšky obklady budete dávat, jaký zvolíte typ obkladů, tedy zda dáte přednost malým formátům nebo velkoformátovým obkladům.

2. Příprava nářadí

Pro obložení koupelny budete potřebovat celou řadu nářadí a pomůcek. Ještě před započetím práce si je všechny připravte na jednu hromadu tak, aby vám pak něco nescházelo. Výčet potřebného náčiní najdete níže.

3. Připravení podkladu

Stěny, které budete v koupelně obkládat, důkladně zarovnejte, neměly by zde být žádné povrchové nerovnosti. Zároveň je také očistěte od prachu. Stěny je vhodné před pokládkou penetrovat, podklad pak bude lépe sát.

4. Zaměření

K zaměření použijte vodováhu. Zajistíte tak, že obklady nebudou křivé. Doporučuji také si jednotlivé obklady na stěnu nejprve načrtnout tak, abyste se mohli lépe zorientovat v tom, jak je budete na stěnu koupelny pokládat. Náčrty provádějte obyčejnou tužkou.

5. Načrtnutí vodící čáry

Vodící čárou zajistíte, že obkládka bude rovnoměrná. Ideální je, pokud si ji načrtnete zhruba ve výši očí.

6. Nanesení lepidla

Pokud máte vše připraveno, můžete přistoupit k samotné práci. Ta začíná nanesením lepidla. Použijte lepidlo, které je přímo určené pro obklady. Vždy jej rozmíchejte a aplikujte podle návodu. Raději doporučuji jej namíchávat postupně po menších dávkách, aby nezatvrdlo.

Lepidlo naneste zednickou lžící. Následně jej rozetřete stěrkou. Naráz aplikujte pouze takové množství, abyste k němu stačili přitisknout obklady do chvíle, než lepidlo zatuhne.

7. Lepení obkladů

Obklady aplikujte po nanesení lepidla. Uchopte je vždy tak, abyste je mohli pevně přitisknout ke zdi. Mějte na paměti, že lepidlo musí být rozetřené po celé vnitřní vrstvě obkladů. Aby byl každý obklad rovný, použijte vždy k jeho vyrovnání vodováhu. Jak lepit obklady se dočtete v tomto článku.

8. Vyrovnání obkladu

Pokud se stane, že některý obklad přeci jen nalepíte nakřivo, není třeba zoufat. Stačí je opatrným pohybem vyrovnat. V případě, že to půjde ztěžka, pomozte si například gumovým kladívkem.

9. Odstranění přebytečného lepidla

Po obložení všech obkladů můžete zjistit, že vám lepidlo v některých místech vylezlo ven. V tom případě vezměte obyčejný mokrý hadřík a zbytky lepidla s jeho pomocí opatrně odstraňte. Dejte si přitom pozor, aby nedošlo k poškrábání obkladů.

10. Vyčištění spár

Po nalepení obkladů ještě není konec. Spáry mezi nimi je potřeba vyčistit tak, aby bylo možné aplikovat spárovací hmotu. Pokud se v nich objeví zbytky lepidla, opatrně je odstraňte pomocí nože či jiného ostrého předmětu. Opět si ale dejte pozor na to, aby nedošlo k poškrábání obkladů.

11. Spárování

S aplikací spárovací hmoty nespěchejte. Ideální je vyčkat alespoň jeden den. Spárovací hmotu pak nanášejte pomocí stěrky. Je potřeba ji důkladně rozetřít a nechat zaschnout.

12. Dočištění

Po zaschnutí spárovací hmoty proveďte konečné dočištění pomocí pěnového hladítka, které navlhčíte. Poté ještě vezměte hadřík a všechny obklady vyleštěte.

Kromě keramických obkladů lze využít také obklad přírodním kamenem.

Co je potřeba

  • Obklady do koupelny
  • Penetrační nátěr
  • Lepidlo
  • Spárovací hmota
  • Stěrka
  • Hladítko
  • Řezačka na obklady
  • Vodováha
  • Zednická lžíce
  • Tužka

Jak dlouho to potrvá?

Obložení koupelny celkově potrvá více jak 24 hodin. Je totiž nutné počítat také s vyčkáním na to, až zaschne lepidlo a bude možné aplikovat spárovací hmotu.

Jaké budou náklady?

Cena obkladů se pohybuje zhruba od 200 Kč/m2. Kilogramové balení lepidla na obklady vyjde kolem 100 Kč. Klasickou vodováhu pořídíte od 110 Kč.

Zednické hladítko v nerezovém provedení stojí od 40 Kč, ve stejné cenové relaci zakoupíte také stěrky a zednickou lžíci. Univerzální penetrační nátěry vyjdou na 100 – 200 Kč v menších baleních.

Video

Ukázka obložení koupelny:

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 34x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

15 tipů, jak rychle a kvalitně na broušení nožů

15 tipů, jak rychle a kvalitně na broušení nožů

Pracovat s tupým nožem je nejen nepraktické, ale zároveň to může být také nebezpečné. Nejvíce pořezání při práci v kuchyni vzniká právě v důsledku toho, že pracujete s nenaostřenými noži. Přitom se dají nože naostřit rychle, kvalitně a bez větší námahy.

eBook: 33 tipů, jak rychle a efektivně vymalovat byt

eBook: 33 tipů, jak rychle a efektivně vymalovat byt

Malování bytu je činností, kterou si mnozí z vás dělají sami. Vyjde to jednak výrazně levněji nežli v případě, že byste si na vymalování pokoje pozvali profesionální malíře, jednak tato činnost může být příjemným zpestřením všedních dnů. Navíc si také přesně zvolíte, jak budou vaše místnosti nov…


Jak odstranit krev z oblečení? 5 tipů na rychlé vyčištění prádla od krve

Jak odstranit krev z oblečení? 5 tipů na rychlé vyčištění prádla od krve

Při drobných poraněních a odřeninách se stává, že se vám na oblečení dostanou kapky krve. Její odstranění je mnohem obtížnější nežli v případě jiných skvrn. Je potřeba konat rychle. Pokud totiž krev na oblečení zaschne, dá se vyčistit jen stěží. Příliš pak nepomáhá ani běžné vyprání v pračce s využi…

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Jak odizolovat koupelnu krok za krokem

Při rekonstrukci koupelny a nanášením obkladů a dlažby je zapotřebí provést nanesení hydroizolace. Ta zajistí odolnost stěn vůči vlhkosti, nepropustnost vody v okolí přívodů vodu či odpadních trubek a tím pádem prodlouží životnost celé stavby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Šamánková

pondělí, 28. prosinec 2015
08:22

Zajímalo by nás, kolik m2 udělá zručný obkladač na rovné stěny za 8 hod.? Jedná se o společné prostory v domě.