Jak obkládat interiér přírodním kamenem?

1. červen 2013 | 11:08

Nejen v exteriérech, ale i v interiérech domu lze využít k obkladu stěn přírodní kámen. Ten vytváří Elami pěkný estetický prvek. Efektně působí například v okolí kamen či krbu. Realizace odkladů přírodním kamenem je do značné míry podobná klasickému lepení obkladů a dlaždic, pár rozdílů se zde ale přeci jen najde.

Reklama
Jak obkládat interiér přírodním kamenem?Jak obkládat interiér přírodním kamenem?

Postup obkládky

V první řadě je potřeba si uvědomit, že kámen je poměrně těžkým materiálem. Je tak nutné počítat s tím, že na obložení stěny přírodním kamenem bude zapotřebí použít silnější vrstvy lepidla tak, aby na stěně vydržel a rychle se neodloupl. Na lepení kamene se využívají speciální druhy lepidel.


Kameny pro obkládku stěny vybíráme tak,aby měly alespoň přibližně stejnou tloušťku a některé kusy tak příliš nevyčnívaly ze zdi do volného prostoru. Při usazování kamenů si také dejme záležet na tom, aby spáry mezi nimi byly zhruba stejně široké.


Spárovací hmotu je potřeba vybrat tak, aby příliš nekontrastovala se zvolenou barvou kamene, aby ten naopak dostatečně vynikl.


Při obkládce kamenů a jeho lepení si můžeme vypomoci například dřevěnými klíny, které zajistí, že kamen do zaschnutí lepidla nespadne. Teprve pak škvíry mezi kameny vyspárujeme, a to buď ručně nebo pomocí speciálního spárovacího přístroje.

Co je třeba na obkládku přírodním kamenem

  • Vhodně vybrané kusy kamene o stejné tloušťce
  • Silné lepidlo
  • Spárovací hmota
  • Dřevěné klínky

Jak dlouho obkládání potrvá

Velmi důležité je vyčkat alespoň čtrnáct dní po nalepení. Lepidlo během této doby dobře zaschne. Pak teprve přistoupíme ke spárování a následnému konečnému zarovnání a odstraněná zbytků spárovací hmoty.

Jaké budou náklady

Přírodní obkladový kámen lze pořídit v obchodech od cca 500Kč za metr čtvereční. Náklady se samozřejmě sníží, pakliže máme k dispozici kámen z vlastních zdrojů. Kvalitní speciální lepidlo na přírodní kámen lze zakoupit od 200 Kč ( 200g balení). Cena balení spárovací hmoty se pohybuje od 200Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

Obložení koupelny je činností, na kterou si můžete troufnout ve chvíli, kdy jste alespoň trochu zruční. Existuje přitom několik pravidel a postupů, které je nutné dodržet, aby pokládka byla rychlá a precizní.

Jak vyčistit interiér auta?

Jak vyčistit interiér auta?

Každodenní používání automobilu se dříve či později projeví ve znečištění jeho interiéru. I tehdy, nepatříte-li zrovna mezi nepořádné majitele, kteří si pod sebou v autě doslova podestýlají, je nutné čas od času přistoupit k důkladnému vyčištění interiéru vozidla.


Podlahový konvektor s ventilátorem oceníte i v létě

Podlahový konvektor s ventilátorem oceníte i v létě

TZ: Trendem dnešní doby je útulné bydlení s požadavkem na prostor, vzdušnost a světlo. Podlahové konvektory ponechají interiéru celou plochu, vyniknou velká okna a nic nebude zbytečně zabírat místo. Koraflex FI je již vybaven ventilátorem pro topení i chlazení. Postará se tak nejen o příjemné teplo …

Jak lepit obklady?

Jak lepit obklady?

Obklady v koupelně či v jiných místnostech si může nalepit doma každý alespoň trochu zručný kutil. Složitost lepení obkladů závisí především na tom, v jakém stavu se nachází podkladová zeď.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Roman Spilka

úterý, 17. listopad 2015
18:33

Dobrý den, moc bych chtěl poděkovat za celý tenhle návod jak obložit krb...Pustil jsem se do všeho sám, manželka si vybrala akorát na naturalstones.cz krásný přírodní kámen a lepidlo a spárovačku co jí doporučili a na mě je abych to všechno zrealizoval a než začne pořádná zima tak musím mít hotovo,aby se dalo topit a na vánoce se užívat atmosféru praskajícího ohně...


Napsal: Roman Spilka [Odpovědět]