Jak lepit obklady?

25. květen 2013 | 09:54

Obklady v koupelně či v jiných místnostech si může nalepit doma každý alespoň trochu zručný kutil. Složitost lepení obkladů závisí především na tom, v jakém stavu se nachází podkladová zeď.

Reklama
Jak lepit obklady?Jak lepit obklady?

Postup lepení

Před tím, než začne lepení obkladů, je nutné, aby povrch zdi byl zcela rovný. Pakliže je zdivo křivé, použijeme maltu, s níž nerovnosti zarovnáme.

U nové stěny, kde dosud nebyly obklady použity, je potřeba nejprve provést hloubkový nátěr. Nátěrovou barvu zvolíme podle druhu podkladu.

V případě staré stěny je nutné se nejprve zbavit malby či tapet, které na ní jsou. Zeď se pak ošetří pomocí penetračního nátěru. Tím se zbavíme všech nečistot a mastnoty.

Rozvrhněte si umístění dlaždic

Na podkladu si načrtneme tužkou linky, podle kterých budeme obklady umisťovat. Obkládka se vždy provádí nejdříve vodorovně, následně svisle do tvaru písmene T.

Je potřeba myslet na to, že mezi obklady budou mezery. Spáry mezi obklady jsou veliké podle toho, jaká je samotná velikost obkladů, zpravidla však od 2 do 10 milimetrů.

Na lepení obkladů je zapotřebí použít kvalitní lepidlo, opět dle typu povrchu. Na lepení starých obkladů je vhodné použít speciální flexibilní lepidlo. K nánosu lepidla použijme zubovou stěrku. Nanášené lepidlo by mělo pokrývat alespoň čtyři pětiny povrchu obkladů.

Obklady se rozmisťují tak, aby vždy poslední řada začínala celými obklady. Některé obklady je samozřejmě nutné zmenšit a seříznout, k tomu využijeme brusku. Ovšem před tím si vždy důkladně vše změřme.

Pokud obkládáte koupelnu, připravili jsme pro vás návod 22 tipů jak správně obložit koupelnu, kde naleznete rovněž video.

Co budeme potřebovat?

  • Hloubkový základní nátěr
  • Malta
  • Lepidlo ( flexibilní)
  • Spárovací hmota
  • Silikonový tmel
  • Bruska nebo speciální řezačka na obklady
  • Štětce a válečky ( na aplikaci základního nátěru)
  • Stěrka na lepidlo
  • Obklady

 

Jak dlouho to potrvá?

Lepení obkladů není časově náročným procesem. Pakliže budeme provádět lepení v koupelně běžné velikosti, práce zaberou maximálně jeden den.

Jaké budou náklady?

Dvoulitrový hloubkový nátěr zakoupíme v obchodě za cenu do 200Kč. Obklady do koupelny lze pořídit v rozmanité škále, a to produktové i cenové. Nejlevnější obklady do koupelny pořídíme od 200 Kč/m2.

Cena ostatních materiálů se pohybuje maximálně v řádech stovek korun. Pětikilové flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu stojí kolem 50Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.12 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Plastové materiály se dnes běžně používají při výrobě nábytku i mnoha dalších předmětů. K jejich rozšíření došlo v druhé polovině minulého století. Existuje jich celá řada a liší se mimo jiné tím, jak jsou odolné. U každého druhu plastu se však dříve či později můžete setkat s tím, že prasknou, příp…

12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

12 tipů, jak rychle a důkladně obkládat koupelnu + video

Obložení koupelny je činností, na kterou si můžete troufnout ve chvíli, kdy jste alespoň trochu zruční. Existuje přitom několik pravidel a postupů, které je nutné dodržet, aby pokládka byla rychlá a precizní.


Jak obkládat interiér přírodním kamenem?

Jak obkládat interiér přírodním kamenem?

Nejen v exteriérech, ale i v interiérech domu lze využít k obkladu stěn přírodní kámen. Ten vytváří Elami pěkný estetický prvek. Efektně působí například v okolí kamen či krbu. Realizace odkladů přírodním kamenem je do značné míry podobná klasickému lepení obkladů a dlaždic, pár rozdílů se zde ale p…

Jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu?

Jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu?

Při výběru záchodu máte možnost zvolit si závěsnou variantu. Závěsný záchod oproti klasické konstrukci, která je pevně spojena s podlahou, přináší několik výhod. Při instalaci je ovšem zapotřebí více práce. V dnešním článku si povíme, jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu krok za krokem.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pavel

úterý, 7. duben 2015
12:37

Mám dotaz, kolik místa má zbýt mezi dlažbou a obkladem pro silikon. Taktéž mezera mezi stropem a dlažbou.

Děkuji za odpověď
Pavel


Napsal: Pavel [Odpovědět]

do.sik

čtvrtek, 31. říjen 2013
14:25

Lepení obkladů sice není nic těžkého ale stejně jsem rád, že to udělala rovnou firma při rekonstrukci, sám bych na takové babrání neměl čas.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 15.11.2013 ve 09:22:55


Napsal: do.sik [Odpovědět]

Jiřík

neděle, 26. září 2021
19:38

děkuji za návod. Mám ale otázku, jak lepit břidlicový obklad? Úplně stejně, nebo je na to nějaký speciální postup? Na netu jsem nic nenašel. Dělám totiž terasu a manželka chce obklad z břidlice a já ji ještě nikdy nelepil. Tak chci, aby to bylo dobře a hlavně aby to vydrželo, že to nebudu muset opravovat po pár letech :)


Napsal: Jiřík [Odpovědět]