Jak sušit rajčata?

19. srpen 2014 | 10:23

V minulém článku jsme se věnovali plísni u rajčat, a tak není od věci u rajčat zůstat a říct si něco o mnohem příjemnější činnosti, jež se těchto sladkých plodů týká. Řeč bude o sušení rajčat. To přináší opravdu skvělé možnosti vyrobit si doma opravdovou delikatesu se vším všudy.

Jak sušit rajčata?Jak sušit rajčata?

Postup při sušení rajčat

Sušení rajčat standardně v některých jižních slunných zemích probíhá výhradně na vzduchu. U nás si tento luxus můžeme dopřát jen velmi těžko. Zapotřebí bude trouby, anebo v lepším případě sušičky.

Začít bychom měli sklizní rajčat. Sklízet bychom přitom měli rajčata pevná, která ještě nejsou přezrálá. Zároveň je ideální vybírat pouze červená rajská jablíčka. Žlutá a oranžová rajčata nemají tak výraznou chuť a nejsou tady tak lahodná, jako je tomu u červených rajčat.

Po omytí velká rajčata nakrájíme. Pokud je chceme mít usušená rychleji, pak se vyplatí pokrájet je na plátky. U malých rajčat je vhodnější nechat je usušit vcelku, jelikož jen tak nezmizí jejich nezaměnitelná chuť a aroma.

Poté, co máte rajčata připravená, můžete je dát do sušičky anebo do horkovzdušné trouby. Po usušení rajčata necháme chvíli na pečicím papíře a pak je můžeme buď naložit do olivového oleje s česnekem a solí, anebo nechat usušená v uzavřené sklenici.

Kdy sušit rajčata?

Rajčata je optimální sušit průběžně tak, jak postupně dochází k jejich dozrávání. Když je již rajče na keříku opravdu červené a je stále tuhé, můžeme jej sklidit a začít je dát sušit. Tvrdá rajčata jsou pro sušení ideální variantou.

Co je potřeba

  • kvalitní rajčata
  • sušička či trouba s horkovzduchem
  • olivový olej
  • česnek
  • sůl
  • bylinky

Jak dlouho to potrvá?

Délka sušení rajčat závisí na tom, kde je sušíte. V sušičce samozřejmě bude tato doba mnohem kratší. V troubě může trvat sušení klidně i okolo 2 hodin. Optimální je rajčata průběžně kontrolovat a zjišťovat míru jejich seschnutí.

Jaké budou náklady?

Budete-li využívat rajčata z vlastní zahrady a bude-li vám stačit pouhé usušení bez nakládání, tak vás nebude sušení rajčat stát ani korunu, když nepočítáme energii. Jinak panenský olivový olej cenově začíná na 70 Kč a sůl nestojí téměř nic.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 34x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Palivové dřevo se hodí zejména v zimních měsících, kdy s ním vytápíte doma či na chalupě. Je dobré jej mít ale do zásoby i ve chvíli, kdy rádi grilujete na zahradě, případně si v chladnějších večerech chcete zatopit v krbu. Mnozí lidé však dělají chybu v tom, že jej špatně uskladňují a používají dře…

Jak sušit švestky v troubě?

Jak sušit švestky v troubě?

Švestky jsou chutné čerstvě natrhané ze stromu, ale také sušené. V tomto stavu je lze kromě přímé konzumace používat také do mnoha receptů. Postup procedury sušení švestek je velmi jednoduchý.


Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Nakupování zeleniny v obchodech vás vyjde dráž než ve chvíli, kdy si ji vypěstujete sami doma. K tomu přitom nepotřebujete mít velkou zahradu či skleník. Některé druhy zeleniny hravě vypěstujete i v obyčejném panelovém domě. Stačí vědět, jak na to, jaké podmínky jednotlivé druhy vyžadují.

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. Najdeme je prakticky na každé zahrádce. Když si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče, stoprocetně vám to udělá velkou radost. Nesmí se na něm ale nacházet plíseň.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marie

sobota, 19. září 2015
23:45

2 hodiny sušení rajčat v troubě je strašně málo. Myslím, že minimálně těch 6 - 8 hodin při 60-70C


Napsal: Marie [Odpovědět]