Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

7. květen 2014 | 14:13

Nakupování zeleniny v obchodech vás vyjde dráž než ve chvíli, kdy si ji vypěstujete sami doma. K tomu přitom nepotřebujete mít velkou zahradu či skleník. Některé druhy zeleniny hravě vypěstujete i v obyčejném panelovém domě. Stačí vědět, jak na to, jaké podmínky jednotlivé druhy vyžadují.

Reklama
Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstováníJak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

 

 

Proč pěstovat zeleninu doma?

Domácí pěstování zeleniny je užitečné hned z několika důvodů. V první řadě si snadno spočítáte, že vás vyjde mnohem levněji nežli nákup potravin v obchodech. Stačí si koupit semínka či sazenice a pak už jsou náklady skutečně minimální, ba prakticky nulové.

Dalším důvodem je otázka kvality. V obchodech často pořádně nevíte, jak kvalitní zeleninu vlastně kupujete. Na první pohled sice taková rajčata mohou vypadat čerstvě a zdravě, ovšem při konzumaci poznáte, že je tomu jinak.

Navíc je při pěstování ve velkém používáno spousta chemikálií, potraviny pak ztrácejí na své hodnotě. Dá se říci, že pokud sklidíte domácí úrodu, bude zelenina zdravější.

Mini rajčata

Minirajčata jsou významným zdrojem látek, které slouží jako antioxidanty. Kromě toho obsahují také nemalé množství vitamínů C a E, v neposlední řadě pak betakarotén, který zlepšuje zrak.

Pěstování probíhá tak, že si pořídíte malé sazeničky, které vsadíte do závěsných nádob. Případně lze použít také samozavlažovací truhlíky nebo květináče. V první fázi je postavte blízko k oknu  tak, aby měla dostatek světla. Jakmile se venku oteplí, přesuňte truhlíky na balkon, rajčata pak naberou na objemu.

Mini papričky

Papriky jsou bohaté na tyto vitamíny – C, B, D, A  a E. Díky tomu přispívají ke zvyšování imunity organismu, který je tak odolnější vůči chorobám.

Mini papriky opět dejte do truhlíku. Je potřeba jim dodávat hodně živin tak, aby plody byly dostatečně velké a hlavně obsahovaly potřebné množství výše uvedených látek.

Mini okurky

Tento druh zeleniny využijete při vaření, skvěle ale chutnají také samotné. Jsou významným zdrojem minerálních látek.

Pro pěstování okurek v bytě je důležité jim zajistit především dostatek světla. Zároveň však nesmí být v průvanu, vítr jim nedělá dobře.

Mini lilek

Lilek u nás není tak populární jako ostatní druhy zeleniny. Je ale zdravý, neboť obsahuje značné množství sodíku a také kyseliny listové, jež hraje významnou roli při krvetvorbě.

Lilek pěstujte v místnosti, kde je teplo. Pokud je to možné, pak je vsaďte do skleníku, dá se ovšem pěstovat i přímo v bytě za oknem.

Zeleninu, kterou si vypěstujete doma v bytě, si velmi rychle oblíbíte. Určitě poznáte, že je zdravější a také chutnější nežli zelenina, kterou jste dodneška kupovali v supermarketech.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

Nepomohlo vám na zašedlé záclony obyčejné praní v pračce? Pak nezoufejte, existuje několik tipů, jak docílit toho, aby se opět zaskvěly bělostí a vypadaly jako nové.

3 tipy, jak vyrobit domácí zmrzlinu

3 tipy, jak vyrobit domácí zmrzlinu

V letních vedrech se mnozí z vás osvěžují mlsáním zmrzliny. Tu si nemusíte neustále chodit kupovat do stánku, levně a přitom velmi jednoduše si můžete vyrobit vlastní domácí zmrzlinu, která bude přinejmenším stejně tak lahodná. Variant existuje celá řada, dnes si představíme několik osvědčených post…


Jak na výsev a pěstování kedluben?

Jak na výsev a pěstování kedluben?

Pěstování kedluben je v našich končinách u drobných zahrádkářů velmi oblíbenou činností. Kedlubny jsou zeleninou, která je velmi zdravá, neboť obsahuje velké množství důležitých vitamínů. Pěstovat se dá prakticky po celý rok, záleží však na tom, jakou odrůdu zvolíte.

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Chcete, aby místnosti vašeho domova nebo pracovny zkrášlovala noblesní rostlina? Taková, která bude pěkná na pohled a přitom vcelku nenáročná na pěstování?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bara

pátek, 12. únor 2021
19:31

Já miluju rajčata :-) . Každý rok mám na zahrádce kolem 50 sazenic :-) . Pěstuji je ze semínek, která si objednávám z https://www.semena.cz/130-rajcata-
. Hodně rajčat sníme, dělám z nich salát, suším je, zavářím a dělám kečup. Rajčata jsou skvělá, protože se dají zpracovávat různými způsoby. Hlavně ty z vlastní zahrádky mají chuť a jsou nejlepší :-) .


Napsal: Bara [Odpovědět]