Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování
7. květen 2014 | 14:13Nakupování zeleniny v obchodech vás vyjde dráž než ve chvíli, kdy si ji vypěstujete sami doma. K tomu přitom nepotřebujete mít velkou zahradu či skleník. Některé druhy zeleniny hravě vypěstujete i v obyčejném panelovém domě. Stačí vědět, jak na to, jaké podmínky jednotlivé druhy vyžadují.
Reklama
Proč pěstovat zeleninu doma?
Domácí pěstování zeleniny je užitečné hned z několika důvodů. V první řadě si snadno spočítáte, že vás vyjde mnohem levněji nežli nákup potravin v obchodech. Stačí si koupit semínka či sazenice a pak už jsou náklady skutečně minimální, ba prakticky nulové.
Dalším důvodem je otázka kvality. V obchodech často pořádně nevíte, jak kvalitní zeleninu vlastně kupujete. Na první pohled sice taková rajčata mohou vypadat čerstvě a zdravě, ovšem při konzumaci poznáte, že je tomu jinak.
Navíc je při pěstování ve velkém používáno spousta chemikálií, potraviny pak ztrácejí na své hodnotě. Dá se říci, že pokud sklidíte domácí úrodu, bude zelenina zdravější.
Mini rajčata
Minirajčata jsou významným zdrojem látek, které slouží jako antioxidanty. Kromě toho obsahují také nemalé množství vitamínů C a E, v neposlední řadě pak betakarotén, který zlepšuje zrak.
Pěstování probíhá tak, že si pořídíte malé sazeničky, které vsadíte do závěsných nádob. Případně lze použít také samozavlažovací truhlíky nebo květináče. V první fázi je postavte blízko k oknu tak, aby měla dostatek světla. Jakmile se venku oteplí, přesuňte truhlíky na balkon, rajčata pak naberou na objemu.
Mini papričky
Papriky jsou bohaté na tyto vitamíny – C, B, D, A a E. Díky tomu přispívají ke zvyšování imunity organismu, který je tak odolnější vůči chorobám.
Mini papriky opět dejte do truhlíku. Je potřeba jim dodávat hodně živin tak, aby plody byly dostatečně velké a hlavně obsahovaly potřebné množství výše uvedených látek.
Mini okurky
Tento druh zeleniny využijete při vaření, skvěle ale chutnají také samotné. Jsou významným zdrojem minerálních látek.
Pro pěstování okurek v bytě je důležité jim zajistit především dostatek světla. Zároveň však nesmí být v průvanu, vítr jim nedělá dobře.
Mini lilek
Lilek u nás není tak populární jako ostatní druhy zeleniny. Je ale zdravý, neboť obsahuje značné množství sodíku a také kyseliny listové, jež hraje významnou roli při krvetvorbě.
Lilek pěstujte v místnosti, kde je teplo. Pokud je to možné, pak je vsaďte do skleníku, dá se ovšem pěstovat i přímo v bytě za oknem.
Zeleninu, kterou si vypěstujete doma v bytě, si velmi rychle oblíbíte. Určitě poznáte, že je zdravější a také chutnější nežli zelenina, kterou jste dodneška kupovali v supermarketech.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Bara
pátek, 12. únor 202119:31
Já miluju rajčata . Každý rok mám na zahrádce kolem 50 sazenic . Pěstuji je ze semínek, která si objednávám z https://www.semena.cz/130-rajcata-
. Hodně rajčat sníme, dělám z nich salát, suším je, zavářím a dělám kečup. Rajčata jsou skvělá, protože se dají zpracovávat různými způsoby. Hlavně ty z vlastní zahrádky mají chuť a jsou nejlepší .
Napsal: Bara [Odpovědět]