Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

8. červen 2015 | 13:12

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Co je listovka?

Listovka je speciálním kompostem, který vzniká výhradně rozkladem listí. Spadané a shrabané listí tak můžete využít nejen do klasického kompostu, ale také jej využít samostatně. Použít se pro to dá listí z prakticky jakéhokoliv stromu. Postupem času z něj vznikne kvalitní humus, který následně využijete na zahrádce.

Co patří do listovky?

Jak jsem již zmínil, využít se dá listí z téměř všech druhů listnatých stromů. Jde však o to, aby nebylo nějakým způsobem napadeno, například rzí či spálou. Odborníci také doporučují využívat zejména listy z břízy, dubu, buku či lípy, případně i keřů. Méně vhodné jsou listy, které jsou tužší. Tedy kupříkladu z ořechu či jírovce.

Postup vytvoření listovky

V první řadě je samozřejmě zapotřebí shrabat listí. Pokud máte menší zahrádku, vystačíte si s klasickými hráběmi. Nejlepší jsou lehké plastové hrábě. U zahrady větších rozměrů si pak urychlíte práci tehdy, využijete-li fukar, případně sekačku na trávu, která má sběrný koš.

Listí po shrabání naplňte do obyčejného igelitového pytle. Po naplnění jej zalijte vodou a v jeho spodní části udělejte nožem či nůžkami několik dírek, které poslouží k odtoku přebytečné vody. Vlhkost je pro vytvoření kvalitní listovky nezbytná, proto je potřeba pravidelně kompost prolévat vodou. Výhodou je, že zde nemusíte použít žádné chemické přípravky.

Kdy provést založení kompostu?

Kompostování listí je vhodné provést v podzimním období, kdy logicky spadává ze stromů. Listovku pak využijete během příštího roku a následujících let. Zhruba po roce je rozložena z poloviny, kompletní proměna v jemný humus trvá asi 2 roky.

Co je potřeba

  • Igelitový pytel
  • Voda
  • Hrábě

Využití listovky

Listovku můžete na zahradě využít jako mulčovací prvek, který přidáte k zemině pod keře a stromy. Zároveň se dá použít i jako ochrana proti mrazům na zahradní záhonky. Pokud je kompost dostatečně vyzrálý, můžete jej využít také při výsevu rostlin.

Jaké budou náklady?

Kouzlo listovky spočívá v tom, že vás její vytvoření nebude stát ani korunu. Drobné výdaje na pořízení igelitového pytle či spotřeba vody jsou zcela zanedbatelnou položkou.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Spadané listí se vám na zahradě bude objevovat právě v těchto dnech a týdnech. Začátek podzimu je totiž ve znamení opadávání stromů a keřů. Jak efektivně odstranit spadané listí, aby vás to nestálo zbytečně moc námahy a přitom jste neponičili trávník? Výborným řešením je zahradní vysavač listí. Ten …

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…


Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!