Jak namíchat sádru: Zásady bezpečného použití sádry

23. leden 2014 | 14:30

Při mnoha domácích opravách a stavebních pracích se využívá sádra. Každý z vás, kdo si chce doma svépomocí něco opravit či postavit, by měl mít jasno v tom, jak se sádra používá. Stejně tak je ale důležité vědět, jak vlastně sádru namíchat. Je pravděpodobné, že pokud ji budete chtít použít doma, pořídíte si v obchodě balení sádry, kterou je nutné smíchat s vodou. V tomto článku vám nastíníme, jak se sádra míchá.

Reklama

Postup namíchání sádry

Nákup sádry

Nejprve je samozřejmě potřeba si pořídit balení sádry. Prodává se v baleních od 1 kg až po 40 kg. Pokud hodláte provádět pouze drobné práce a opravy, v klidu vám vystačí malé balení sádry.

Jistě ale užitečné mít ji do zásoby tak, abyste ji měli k dispozici pro případ, že se později vrhnete na další práce, případně bude zapotřebí více sádry, než jste se původně domnívali.

Miska s vodou

Na smíchání si připravte nádobu. Ideální je k tomu gumová miska, v niž jde míchání sádry nejlépe a také se z ní zbytek materiálu dá dobře odstranit.

Do misky nalijte přiměřené množství vody. Kolik to znamená? Obecně platí, že na jeden kilogram sádry budete potřebovat zhruba půl litru vody.

Smíchání

Jakmile máte vodu v misce nalitou, začněte postupně přisypávat sádru z balení. Zde je potřeba zdůraznit, že jedině tento postup je správný. Nikdy nepostupujte tak, že do misky dáte nejprve sádru a do ní budete přidávat vodu.

Vodu se sádrou míchejte pomocí špachtle do doby, než vznikne dostatečně tuhá a kvalitní konzistence. Doba míchání se pohybuje kolem 3 – 4 minut. Pokud je sádry příliš mnoho, nebojte se dolít trochu vody.

Konzistence sádry

Správná konzistence sádry je rovněž důležitá. Ve chvíli, kdy s ní budete zacelovat nějaké spáry, je zapotřebí ji mít tužší. Naopak v situaci, kdy ji budete lít, měla by mít sádra přeci jen řidší konzistenci.

Nezapomeňte na to, že sádra poměrně rychle tuhne. Vždy je tak lepší si v misce připravit spíše menší množství a postup v případě potřeby opakovat. Sádra v misce totiž může už během asi pěti minut zatuhnout a pak už bude nepoužitelná.

Úprava sádry

Jakmile sádru aplikujete, je vhodné ji ihned uhladit, aby nedošlo k jejímu zatuhnutí. Povrch tak uhlaďte například pomocí špachtle, houby nebo štětce. Ve chvíli, kdy zaschne, pak můžete povrch obrousit.

Omytí náčiní

Na závěr je podstatné sdělit, že veškeré náčiní, které jste při míchání sádry použili, je potřeba co nejrychleji umýt a očistit tak, aby nedošlo k jejímu zaschnutí. Umyjte si také ruce a zašpiněnou pokožku, a to s pomocí vody s obyčejným mýdlem. Pro lepší péči o pokožku je dobré ji ošetřit reparačním krémem.

Zásady bezpečnosti při míchání sádry

  • Sádru v jakémkoliv stavu rozhodně uchovávejte mimo dosah dětí
  • Nevyužitou sádru uchovávejte v původním obalu, a to v suchém prostředí
  • Sádru nevdechujte
  • Sádra se nesmí dostat do kontaktu s očima
  • Pokud dojde k zasažení očí, je nutné je ihned vypláchnout vodou a v případě dalších potíží co nejdříve vyhledat lékaře
  • Po ukončení prací se sádrou si důkladně omyjte ruce a pokožku, která přišla do kontaktu s materiálem

Použití sádry

Sádru lze použít při mnoha domácích pracích. Je vhodná k nejrůznějším topenářským, elektroinstalačním a vodoinstalačním pracím. Doma ji běžně využijte k opravám nerovností ve stěnách, tedy při opravě  a spárování omítky, zdiva či sádrokartonu.

Co je potřeba

  • Gumová miska
  • Balení sádry
  • Špachtle na rozmíchání
  • Voda

Jak dlouho to potrvá?

Namíchání sádry je otázkou cca 5 minut. Samotné míchání, kdy dojde k vsypání sádry do vody v misce, potrvá asi 2 – 4 minuty. Mějte na paměti, že sádra rychle tuhne, takže si vždy raději připravte menší množství a proces míchání několikrát opakujte. Záleží samozřejmě na tom, jakou máte zkušenost a jak jste schopni odhadnout příslušné množství připravované směsi.

Jaké budou náklady?

Kilogramové balení sádry stojí kolem 10 Kč. Pokud potřebujete větší množství, hodláte ji tedy použít pro větší práce, doporučuji zakoupení vícekilogramového balení. Sádra 40 kg stojí kolem 250 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 61x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Podmínky použití

V případě, že jste navštívili naše webové stránky, dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že stránky s tímto odkazem obsahují reklamu AdSense od společnosti Google Inc., která může sbírat informace o všech stránkách, které jste navštívili (nikoli však jméno, adresu, e-mailovou adresu a telefonní…

Jak na údržbu kožené sedačky? Hlavní zásady pro používání kožené sedací soupravy

Jak na údržbu kožené sedačky? Hlavní zásady pro používání kožené sedací soupravy

Kožené sedací soupravy jsou díky svému atraktivnímu vzhledu a vysoké kvalitě velmi oblíbené. Jejich předností je také to, že se snadno udržují. Přesto je potřeba vědět, jak kožené sedačky čistit a udržovat tak, aby vám vydržely co nejdéle v původním stavu.


Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět tipy, jak odstranit vodní kámen. Ten se ve spotřebičích vytváří v důsledku příliš tvrdé vody, která obsahuje velké množství vápníku. Dnes vám přináším tip na efektivní způsob, jak vodu změkčit právě tím, že z příliš tvrdé vody odstraníte ionty vápník…

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Jak se zbavit myší na zahradě i v domě?

Myši a potkani trápí zejména majitele zahrádek a rodinných domů na venkově. Nezřídka kdy s nimi ale marně bojují i lidé, kteří bydlí ve městech. Na tyto škůdce ale přeci jen existuje několik triků, jak se jich zbavit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ing Karel Hrstka

pondělí, 8. únor 2016
08:55

V uvedené informaci mi chybí,že v některých případech použití lze do sádry přidat látky,zpomalující tuhnutí,nebo zvyšující její pevnost a přilnavost k podkladu.


Napsal: Ing Karel Hrstka [Odpovědět]

Vladimir

pátek, 19. únor 2021
12:51

Udajne pri pridani octa je doba tuhnuti delsi.
Me chybi teplotni udaj, pri kterem se da sadra takto pouzit.


Napsal: Vladimir [Odpovědět]