Jak na výsev a pěstování kedluben?

4. červenec 2014 | 13:43

Pěstování kedluben je v našich končinách u drobných zahrádkářů velmi oblíbenou činností. Kedlubny jsou zeleninou, která je velmi zdravá, neboť obsahuje velké množství důležitých vitamínů. Pěstovat se dá prakticky po celý rok, záleží však na tom, jakou odrůdu zvolíte.

Reklama
Jak na výsev a pěstování kedluben?Jak na výsev a pěstování kedluben?

 

 

Proč pěstovat kedlubny?

Pěstování kedlubny je vhodné především kvůli tomu, že je poměrně nenáročnou zeleninou, o niž se během doby, kdy roste, nemusíte příliš starat. Jde také o potravinu, která skvěle obohatí váš jídelníček. Dá se použít k přípravě mnoha jídel a salátů.

Kedlubna obsahuje:

  • Vitamíny B1, B2, C
  • Draslík
  • Vápník
  • Fosfor
  • Železo

Po sklizni se z kedlubny používá její hlíza. Ta má zelenou, případně načervenalou barvu. Někteří zahrádkáři konzumují také listy kedlubny.

Postup při pěstování kedlubny

Záleží na tom, jaký druh kedlubny zvolíte a také to, kdy ji začnete pěstovat. Pěstování kedluben lze dělit na rané, letní a pozdní.

Rané odrůdy

Výsev rané kedlubny je vhodné provést už na konci zimy, nejlépe během února. Vegetační období této rostliny je až 100 dní. Rané kedlubny jsou citlivé na vysoké teplotu, proto tedy jejich brzké vysazování. Jednotlivé rostliny vysazujte ve sponu 25x25 centimetrů.

Letní odrůdy

Vysazují se během března, nejpozději v dubnu. Vegetační doba je více než 100 dní.

Pozdní odrůdy

Vysazují se v květnu, některé odrůdy však lze pěstovat i v letních měsících. Mají nejdelší období vegetace, které dosahuje až 170 dní. Sázejí se ve sponu 30x40 centimetrů.

Kam kedlubny umístit

Kedlubnám vyhovuje středně těžká a hlinitá půda. Pro její ideální růst je zapotřebí, aby měla zajištěno prostředí, které je dostatečně vlhké. Vadí jí naopak přílišné sucho a také chlad.

Při pěstování kedlubny si dejte pozor na to, aby zem byla nestále vlhká, pravidelně zalévaná. Pokud by rostla v suchém prostředí, rychle by zdřevnatěla.

Zeminu kolem rostlin pravidelně okopávejte.

Co je potřeba

 

  • Vlhké prostředí
  • Hlinitá, středně těžká půda
  • Pravidelné zalévání
  • Okopávání záhonů

Jak dlouho to potrvá?

Záleží na vegetační době podle zvolené odrůdy. Při sklizni pak počítejte s postupným sklízením, které může trvat až dva týdny podle toho, jak je kedlubna zralá.

Jaké budou náklady?

Semena kedlubny pořídíte už od 20 Kč za jedno malé balení, kde je 1 gram semínek

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.32 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Chcete, aby místnosti vašeho domova nebo pracovny zkrášlovala noblesní rostlina? Taková, která bude pěkná na pohled a přitom vcelku nenáročná na pěstování?

Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Nakupování zeleniny v obchodech vás vyjde dráž než ve chvíli, kdy si ji vypěstujete sami doma. K tomu přitom nepotřebujete mít velkou zahradu či skleník. Některé druhy zeleniny hravě vypěstujete i v obyčejném panelovém domě. Stačí vědět, jak na to, jaké podmínky jednotlivé druhy vyžadují.


Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Jak pěstovat hlíznaté begonie: Z hlíz a osiva

Hlíznaté begonie patří k mimořádně oblíbeným okrasným květinám, lze je spatřit v mnoha domácnostech a na zahradách. Dají se pěstovat v truhlících i na volných prostranstvích, záleží na odrůdě. Díky tomu můžete mít begonie doma i tehdy, máte-li jen malý byt, klidně i bez terasy či balkonu. Vysadit se…

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Není nad pravý český česnek, který sklidíte přímo ze své zahrádky. Tuzemské obchody a supermarkety jsou v posledních letech doslova zavaleny levným čínským česnekem, který ale zdaleka není tak silný, tomu českému se zkrátka nevyrovná. Pěstování česneku je přitom poměrně nenáročné, takže jej na zahrá…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!