Jak ohraničit záhon

9. červen 2017 | 09:17

V zahradě se střídají nejrůznější povrchy, kdy se chodník střídá s trávníkem, trávník se záhonem apod. Aby tyto přechody nepůsobily nepatřičně, je potřeba najít vhodný způsob, jak je od sebe oddělit.

Reklama
Ohraničte svůj záhon hezky a efektně.Ohraničte svůj záhon hezky a efektně.

Proč záhon ohraničit?

Důvodem, proč ohraničit záhon, chodník či trávník je neustále prorůstající tráva či oddělení dvou různých povrchů. Mezi jednotlivými plochami vytvoříte určité rozhraní právě obrubníkem. Mezi záhonem a chodníkem je vhodné dát obrubník z důvodu roznášení hlíny na chodník při dešti či silném větru.

Čím ohraničit záhon?

Trávník, záhon či chodníček je možné ohraničit pomocí obrubníku, palisády, násypu z kamínku, kulatinou, pomocí neviditelného obrubníku atd. Rozhodnout se můžete mezi dřevem, betonovými tvarovkami, kamenem, plechem i plastem. Zvolený materiál vtiskne zahradě určitý charakter a určí její životnost.  Každý materiál má své výhody i nevýhody:

  • plech se dobře tvaruje, ale brzy rezne
  • dřevo se dá použít pouze na rovné plochy, časem může uhnít
  • betonové tvarovky lze stavět i do oblouku, časem však mohou spáry zarůstat trávou

 

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy obrub?

Palisády

Palisády jsou trvalé, ale finančně náročné řešení. Vyrábějí se kruhové, obdélníkové či čtvercové. Cena a trvanlivost se liší podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Vybrat si můžete z betonového, dřevěného, bambusového či plastového materiálu. Slouží především k ohraničení záhonu, trávníku, chodníku, příjezdové cesty atd. Jsou spíše estetickým řešením.

Obrubníky

Přechod mezi trávníkem a záhonem můžete olemovat obrubníkem. Obrubníky jsou nepostradatelný funkční i estetický prvek na zahradě. Díky obrubníkům si zjednodušíte sekání trávy v místech, kde trávník přechází v záhon. Zabraňují nežádoucímu prorůstání trávy. Vyrábí se z cihly, kamene, betonu nebo z plastu. Plastové mají životnost desítky let, materiál je recyklovatelný.

Neviditelný obrubník

Neviditelný obrubník je při úpravě zahrady skvělým řešením. Oproti klasickému obrubníku z kamene či betonu má řadu výhod. Vyrábí se z odolného a lehkého polypropylenu. Kotvení se provádí pomocí hřebenů. Vyrábí se v mnoha typech a velikostech a jednotlivé pásy lze na sebe napojovat. Při správném položení vynikne krása záhonu. Obruba zůstává skryta před zraky kolemjdoucích. Neviditelný obrubník umožní od sebe oddělit nejen záhon, ale také další povrchy, například dlažbu a štěrkovou cestu od trávy apod. Výhodou je velmi rychlá a nenáročná montáž. Skrytý obrubník je velmi efektivní řešení pro všechny povrchy na zahradě.

Další možnosti

Při výběru obruby volte estetické a účelné řešení. Můžete využít trávníkové obruby, levandulový plot či nízce střižený zimostráz. Vytvářet můžete obruby i z méně praktických materiálů jako jsou dřevěné fošny, železniční pražce apod. Ty však mají krátkou trvanlivost a velmi špatně se s nimi manipuluje. Trávníková obruba skvěle zabrání prorůstání trávy do záhonu nebo rozmazávání hlíny po chodníku.

[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěnéh…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

CizkovaMar

pondělí, 8. únor 2021
21:08

Strašně ráda zahrádkařím! Je to můj největší koníček. Letos jsem ale poprvé zažila nepříjemné bolení kloubů. Nečekala jsem to, nikdy předtím mě klouby nebolely... Dost dlouho jsem se s tím nemohla srovnat, ale byla to taková bolest, při každém dřepání, nebo vstávání, že jsem na mém záhonku nemohla pracovat. Moje kamarádka mi poradila kolagen. Objednávám si ho tady:


Napsal: CizkovaMar [Odpovědět]