Jak pečovat o vodu v bazénu?

3. červenec 2013 | 13:25

Pakliže si na zahradě postavíte venkovní bazén, je nutné pravidelně pečovat o vodu v něm. V opačném případě se může snadno stát, že voda bude znečištěná a koupání v bazénu nebude tak příjemnou záležitostí.

Reklama
Jak pečovat o vodu v bazénu?Jak pečovat o vodu v bazénu?

Postup čištění

Pro důkladné čištění bazénu je zapotřebí si pořídit filtrační zařízení. Zvolit lze z několika typů bazénových filtrací. K odstranění hrubších nečistot se dá použít kartušová filtrace. Důkladnější vyčištění bazénu je pak schopna provádět písková filtrace.

Písková filtrace

Písková filtrace využívá křemičitého písku. Jeho zrnka zachytávají nečistoty, které se v bazénu nahromadí.

Filtrace je do sebe vtáhne a do bazénu pak zpět vrací čistou vodu bez těchto nečistot. Ty se usadí ve filtračním zařízení.

Kromě křemičitého písku jsou součástí pískové filtrace také hrubý předfiltr, který zachytává hrubší nečistoty, a šesticípý ventil, který udržuje správný chod filtrace. Poslední částí je tlakoměr.

I o samotnou pískovou filtraci je nutné se starat. Péče spočívá především v tom, že vždy před začátkem sezony ( než dojde k prvnímu naplnění bazénu) vyměníte její náplň, tedy zmíněný křemičitý písek.

Je to zapotřebí z toho důvodu, že písek se zachytáváním nečistot obrušuje a zaobluje. V případě, že byste jej pravidelně neměnili, bylo by to znát na kvalitě filtrování vody.

Čištění hladiny a dna bazénu

Kromě použití pískové filtrace je vhodné pečovat o vodu v bazénu také pomocí hladinové síťky a vodního vysavače.

Síťka zachytí větší nečistoty na hladině vody, s vysavačem se pak odstraní špína a nečistoty ze dna bazénu. Tyto pomůcky využívejte častěji, nejlépe každé ráno. Do bazénu, který není zakrytý, totiž během dne napadá značné množství nečistot.

Bazénová chemie

Při péči o vodu v bazénu je vhodné také používat bazénovou chemii, pomocí níž udržíte správné hodnoty pH a chloru ve vodě.

Při aplikaci bazénové chemie vždy využívejte digitální váhu, pomocí níž snadno odměříte vhodné množství látky, které doporučuje u každého produktu výrobce.

Zamezíte tak tomu, že byste použili příliš mnoho nebo naopak málo bazénové chemie a v neposlední řadě také ušetříte na nákladech, bazénová chemie přeci jen něco stojí.

Co je třeba na čištění bazénu

  • filtrace – kartušová, písková

  • bazénová síťka

  • bazénový vysavač

  • bazénová chemie

  • digitální váha

 

Jak dlouho péče o vodu v bazénu trvá?

O vodu v bazénu je potřeba se starat během sezony každý den.

Zatímco v případě filtrace stačí kontrolovat, zda funguje, u aplikace bazénové chemie a vysávání bazénu, případně odstraňování nečistot z vody pomocí síťky je nutné činnost opakovat neustále tak, abyste udrželi správnou kvalitu vody po celou sezonu.

Jaké budou náklady?

Cena bazénové pískové filtrace se pohybuje od 2.500 Kč výše.

Pětikilové balení bazénové chemie stojí kolem 1.000Kč.

Hladinovou bazénovou síťku pak zakoupíte již od 100 Kč, ve stejné cenové relaci se pohybuje i pořízení bazénového vysavače.

Video

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.


Jak ušetřit díky plastové nádrži na dešťovou vodu

Jak ušetřit díky plastové nádrži na dešťovou vodu

Pořízením plastové nádrže na dešťovou vodu nejen že ušetříte, ale také efektivně využijete nasbíranou vodu k dalším účelům. Využití najde na zahradě při zalévání záhonů, při úklidu či při praní prádla. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak lze nádrž na dešťovku vybrat a jak díky ní ulevit své p…

Jak odstranit řasy v bazénu?

Jak odstranit řasy v bazénu?

V minulém článku jsme se věnovali měření pH prostředí v bazénu. S tímto tématem nedílně souvisí i vznik řas v prostředí bazénu. V momentu, kdy řasy vzniknou, dojde k degradaci kvality vody. Jak jim tedy čelit?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Cilka

pátek, 12. únor 2021
21:29

Já se o vodu v našem bazénu starám pečlivě. Máme malou dceru, takže to jinak ani nejde. Předloni jsme si koupili zapuštěný bazén a máme u něj pískovou filtraci a ta vodu parádně vyčistí. Čas od času jen písek ve filtraci propláchnu a zase bez problému funguje :-) .


Napsal: Cilka [Odpovědět]

Milan

pátek, 5. listopad 2021
15:00

Já osobně se k údržbě bazénu snažím používat pouze bezchlórové přípravky. Většina členů naší rodiny totiž trpí na ekzémy, takže ani nemáme jinou možnost. Za mě se bezchlórová chemie v pohodě vyrovná té s chlórem. Celkově ji využívám už cca dva roky a ani jednou se mi nestalo, že by se voda zkazila.


Napsal: Milan [Odpovědět]