Jak odstranit vodní kámen?

19. červenec 2013 | 10:28

Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí (hrnce, skleničky apod.).

Reklama
Jak odstranit vodní kámen?Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen snižuje jejich životnost a výkon. Má ovšem rovněž nepříznivé účinky na lidské zdraví, neboť se v něm usazují různé bakterie a mikroby. Vodní kámen, pakliže už jej doma objevíte, je třeba odstranit.

Postup odstranění

K odstranění vodního kamene se dají pořídit různé chemické přípravky, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Kromě toho se dá tvorbě vodního kamene předejít tím, že si pořídíte speciální magnetické upravovače vody, které se montují k vodovodnímu potrubí. Využít lze i takzvané reverzní osmózy.

Pakliže si chcete s vodním kamenem poradit jednorázově, dá se najít velmi jednoduché řešení pro jednotlivé druhy spotřebičů a předmětů, které v domácnosti používáte.

1. Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice

Z rychlovarné konvice se dá vodní kámen odstranit jednoduše tak, že konvici naplníte směsí vody a octa, a to v poměru jedna ku jedné. Tento roztok přivedete do varu. Poté stačí konvici důkladně vypláchnout čistou vodou.

2. Odstranění vodního kamene z nádobí

U špinavého nádobí si vystačíte s klasickou houbičkou, na níž použijete běžný saponát. Využít lze také sodu, kterou nasypete do nádobí, zalijete ji horkou vodou a necháte několik desítek minut působit. Poté nádobu stačí opláchnout a vodní kámen zmizí.

3. Odstranění vodního kamene z vany

Opět použijte roztok vody a octa, případně citronovou šťávu. Roztok nalijte na postižená místa a nechte několik minut působit. Poté stačí smýt nebo setřít.

4. Odstranění vodního kamene z toalety

V tomto případě doporučuji použít klasické saponáty a přípravky z obchodu. Jako alternativu lze použít kyselinu solnou, kterou nalijete do záchodové mísy a necháte opět několik desítek minut působit.

5. Odstranění vodního kamene z pračky a myčky

Rychlé odstranění vodního kamene z těchto spotřebičů docílíte například octem. Do bubnu pračky vlijte cca 1 litr octa a zapněte pračku na program s vysokou teplotu. V případě potřeby opakujte.

 

Co je potřeba k odstranění

  • ocet
  • roztok kyseliny solné
  • saponát
  • soda

Jak dlouho odstranění potrvá?

Záleží na tom, o jaký spotřebič, nádobí nebo zařízení se jedná, obecně se však dá říci, že odstranění vodního kamene zabere maximálně několik desítek minut.

Jaké budou náklady na odstranění?

Náklady jsou minimální v případě, že využijete výše uvedené postupy. Cena octa, sody nebo běžných saponátů se pohybuje maximálně v řádech několika desítek korun.

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět tipy, jak odstranit vodní kámen. Ten se ve spotřebičích vytváří v důsledku příliš tvrdé vody, která obsahuje velké množství vápníku. Dnes vám přináším tip na efektivní způsob, jak vodu změkčit právě tím, že z příliš tvrdé vody odstraníte ionty vápník…

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Před tím, než se pustíte do natírání radiátorů, je zpravidla zapotřebí odstranit původní barvu. Kromě ní je vhodné se zbavit i veškerých nečistot, které jsou na radiátoru zaneseny a také všech hrubostí, například kapek, které pak kazí celkový vzhled po nanesení nového nátěru.


Jak odstranit virus Delta Search?

Jak odstranit virus Delta Search?

Virus Delta Search se mnohdy objevuje na počítačích běžných uživatelů, přičemž o něm mnozí ani nevědí, zejména pokud nejsou zrovna zběhlí s prací na internetu. Jedná se vlastně o virus, který vás automaticky přesměrovává na web delta-search.com, zatímco vy chcete informace hledat ve vámi běžně použí…

Jak odstranit policejní virus?

Jak odstranit policejní virus?

V minulých měsících začal mnoha uživatelům počítačů dělat problémy policejní virus. Jedná se o typ viru, který vám zablokuje počítač s tím, že se tváří, že blokaci provedla Policie ČR a k jeho odstranění je nutné zaplatit nějaký poplatek. Hodně lidí už tomuto triku naletělo. Kdo však není počítačový…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!