Jak vyčistit žehličku od připáleniny a od vodního kamene?

16. leden 2014 | 05:51

Při žehlení prádla se časem na žehlící ploše žehličky mohou dělat připáleniny. Ty jsou důsledkem špatné péče o žehličku, respektive jejího špatného používání. Dalším problémem, s nímž se u žehličky můžete setkat, je tvorba vodního kamene.

Reklama
Jak vyčistit žehličku od připáleniny a od vodního kamene?Jak vyčistit žehličku od připáleniny a od vodního kamene?

Ten se usazuje hlavně v místech kolem napařovacích otvorů. Odstranit tyto usazeniny není nijak složité, není zapotřebí žádných drahých čisticích prostředků.

Reklama

Vystačíte si s klasickými potřebami, které doma běžně používáte. Možná o tom ani nevíte, ale vyčistit žehličku od připáleniny můžete třeba i pomocí obyčejné zubní pasty, octa nebo soli. Jak na to? O tom v následujícím článku.

Vyčištění žehličky od připálenin

Připálená žehlička dnes není příliš častým problémem. Týká se to spíše těch z vás, kteří používají starší typy žehliček, jež nemají tak dobré vlastnosti a k připalování žehlicí plochy zde může snadno dojít už po několikerém použití.

Zubní pasta

V koupelně jistě máte zubní pastu, s níž si čistíte zuby. Na žehličku a spáleniny na její žehlicí ploše doporučuji použít obyčejnou pastu. Možná je vám známo, že se zubní pasta běžně využívá třeba i k čištění šperků, hodí se totiž na různé kovy.

Postup je následující. Vezměte si suchý hadřík a na něj naneste malou vrstvu zubní pasty. Hadříkem pak jemně kroužete po připálené ploše.

Pokud se nejedná o žádnou razantní připáleninu, mělo by během chvilky dojít k jejímu úplnému odstranění. Poté žehlicí plochu omyjte studenou vodou tak, aby na ní nezůstal zbytek pasty a nečistot.

 

Čištění žehličky pastouČištění žehličky pastou

 

Ocet

Výborným způsobem, jak vyčistit žehličku od připáleniny, je také použití octa. Ten si nalijte do misky a vložte do ní hadřík. Mezitím si lehce nahřejte žehličku.

Namočený hadřík vyždímejte a přejíždějte s ním po ploše žehličky. Buďte opatrní, abyste se nepopálili. Ideální je, pokud si hadřík rozložíte a žehličkou pak po něm budete přejíždět, jako kdybyste jej chtěli vyžehlit.

Kuchyňská sůl

Jemnou kuchyňskou solí se dají připáleniny na žehličce rovněž odstranit. Tento postup se ale příliš nedoporučuje u nejmodernějších žehliček, mohlo by přeci jen dojít k poškrábání žehlící plochy.

Sůl nasypte na hadřík. Pak nechte rozehřát žehličku a přejíždějte s ní po hadříku se solí do doby, než dojde k odstranění připáleniny. Je třeba si dát velký pozor na to, aby se sůl nedostala do napařovacích otvůrků.

 

Čištění žehličky solíČištění žehličky solí

 

Vyčištění žehličky od vodního kamene

Vodní kámen se usazuje nejen na nádobí, skleničkách, umyvadle či pračce, lze se s ním setkat i v dalších místech, která pravidelně přicházejí do kontaktu s vodou, tedy i na žehlicí ploše vaší domácí žehličky.

Pokud máte moderní žehličku, nemusíte dělat téměř nic. Špičkové žehličky totiž mají takzvanou samočistící funkci, která je určena mimo jiného právě k odstraňování vodního kamene. Žehličku pak stačí pouze nahřát na nejvyšší teplotu a pak do odpařovací nádobky nalít studenou vodu. Vytvoří se tak pára, která odstraní vodní kámen.

Máte-li starší typ žehličky bez samočisticího režimu, je možné, že do ní používáte destilovanou vodu. V takovémto případě by se vodní kámen vůbec neměl vytvořit. Pokud se tak přeci jen stane, může pomoci opět třeba obyčejný ocet, do něhož na pár desítek minut vložíte žehlicí plochu. Poté ji vyndáte a osušíte, vodní kámen by měl zmizet.

Co je potřeba?

  • Zubní pasta
  • Kuchyňská sůl
  • Ocet
  • Hadřík

Jak dlouho to potrvá?

Čištění žehličky od připáleniny zabere pouze několik desítek vteřin. O trochu déle zabere čištění od vodního kamene v případě, že vaše žehlička nemá samočistící funkci. Při použití octa bude nutné v něm žehlicí plochu nechat odležet asi po dobu jedné hodiny.

Jaké budou náklady?

Jak vidno z předchozího textu, jsou náklady na čištění žehličky zcela minimální, dá se mluvit takřka o nulových nákladech. Trocha zubní pasty, soli a octa vyjde maximálně řádově na jednotky korun. V současné době jsou v obchodech s drogerií k dostání i speciální čisticí prostředky na žehličky. Ty vyjdou asi na 40 – 50 Kč.

Doporučujeme Nažehleno.cz - nechcete si žehlit sami? Vyzkoušejte službu žehlení na objednávku v Praze a okolí.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.16 hvězdiček / Hodnoceno: 37x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na odstranění vodního kamene z bazénu?

Jak na odstranění vodního kamene z bazénu?

Vodní kámen vás dokáže potrápit nejen v kuchyni či koupelně, objevuje se také v bazénu, ať už venkovním či vnitřním. V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak na odstranění vodního kamene z vany, nádobí či toalety. Dnes se dozvíte, jak s ním bojovat, objeví-li se na dně a na stěnách bazénu.

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Matné nebo zašpiněné zrcadlo, skrz které již téměř není vidět, působí zejména v předsíni velmi nepěkně. Stejně tak vám bude vadit špinavé zrcadlo v koupelně. Jak tedy co nejlépe vyčistit zrcadlo tak, aby se znovu lesklo a mohli jste se v něm poznat?


Jak vyčistit akvárium?

Jak vyčistit akvárium?

Zkušení akvaristé dobře vědí, co je pro jejich rybičky nejlepší. Těm z vás, kteří se ale teprve chystají na pořízení domácího akvária, případně jej mají krátkou dobu, se jistě hodí pár rad, jak se o něj starat.

Jak vyčistit granitový dřez?

Jak vyčistit granitový dřez?

Rekonstruujete kuchyni a chystáte se do ní pořídit nový dřez. Možná se rozhodnete zvolit moderní granitový dřez. Granit je pro tuto nedílnou součást kuchyňského vybavení velmi zajímavým řešením. Jde totiž o vysoce kvalitní materiál, který v mnoha ohledech předčí klasické nerezové dřezy. I o něj je a…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Lucie

neděle, 20. prosinec 2015
22:31

Mně nešla připálenina vyčistit ničím, až se to podařilo jedlou sodou - trochu navlhčené sody jsem nechala chvilku působit a pak šla připálenina dobře seškrábat nehtem.


Napsal: Lucie [Odpovědět]

Eva

pondělí, 22. září 2014
10:24

Já jsem použila HG přípravek. Myslím, že lepší prostředek na tohle není.


Napsal: Eva [Odpovědět]