Jak kompostovat v kompostéru?
29. květen 2014 | 14:42Kompostování by mělo zajímat každého správného zahrádkáře. Pomocí kompostéru zpracováváte biologický odpad, který vznikne na vaší zahrádce i v domácnosti. Rozhodně není dobré veškerý odpad rovnou vyhazovat do popelnic a kontejnerů. Existuje celá řada důvodů, proč kompostovat. Je ale nutné vědět, jak na to.
Reklama
- Co je kompostování
- Proč kompostovat
- Postup kompostování
- Jak probíhá kompostování
- Co kompostovat a co ne
- Jak dlouho to potrvá
- Jaké budou náklady
Co je kompostování?
Ti z vás, kteří s touto činností nemají zkušenosti, se ptají, co to vlastně ono kompostování je a jak probíhá. Vězte tedy, že jde o postupné zpracování biologického odpadu. Ten se při správném kontaktu se vzduchem přeměňuje na humus.
Proč kompostovat?
Snížení množství odpadu na skládce
Prvním a snad tím nejdůležitějším důvodem je to, že díky kompostování snížíte množství odpadu, který se pak následně vyváží na skládky. Přispějete tak ke zlepšení životního prostředí. Biologický odpad, pokud není zpracován a leží na skládce, přispívá k tvorbě skleníkového plynu. Ten, jak jistě dobře víte, má celkem zásadní vliv na naše prostředí a klimatické podmínky.
Využití kompostu na zahradě
Tím, že si na zahradě postavíte kompostér, nejenže přispějete ke snížení odpadu, ale zároveň díky kompostování získáte užitečnou surovinu, kterou pak na zahradě můžete opětovně využít. Kompost se dá přidávat do půdy. Ta díky němu získá potřebné živiny a vitalitu.
Kompostování se vyplatí
Třetí důvod souvisí s prvním i druhým důvodem. Díky tomu, že snížíte množství biologického odpadu, který je odvážen, nebudete muset platit tak velké částky za jeho odvoz. Pokud pak kompost využijete na zahradě, nemusíte si kupovat tolik přípravků na hnojení a vyživování půdy.
Postup kompostování
Kompost si můžete sami vyrobit. Dnes je však již možné pořídit si ve specializovaných obchodech hotové kompostéry, které pouze umístíte do vhodného prostoru na zahradě.
Vždy je důležité, aby byl kompostér umístěn v rovině. Ideálně je, pokud jej dáte spíše na stinné místo, nikoliv tam, kam denně dopadají přímé sluneční paprsky. Stejně tak procesu kompostování neprospívá, pokud do něj prší a je vystaven silnému větru.
Zásadním bodem je to, v jakém pořadí budete jednotlivý odpad do kompostu dávat. Zde platí, že ve spodní části musí být spíše hrubší odpad. Ten mohou tvořit například zbytky větví, suché roslitny apod. Tento odpad se díky kompostování postupně nadrtí na menší kousky, avšak zároveň zajistí, že odspoda bude do kompostéru proudit vzduch.
Menší odpad pak vkládejte až do další vrstvy.
Doporučuji udržovat kompost v suchu. Pokud je totiž příliš vlhký, je proces zpomalován.
Během kompostování čas od času odpad promíchejte. Je to z toho důvodu, aby se do všech vrstev dostal vzduch, který je pro celý proces tvorby humusu potřebný. Do kompostu můžete také přidat trochu zeminy.
Jak probíhá kompostování?
Kompostování lze rozdělit do tří částí. V první dochází k tvorbě bakterií. V kompostéru se výrazně zvyšuje teplota a dochází k uvolňování oxidu uhličitého. Tím se postupně z odpadu rozkládají látky, zejména cukry a bílkoviny.
Ve druhé fázi se pak rozkládají hůře rozložitelné látky, jako jsou proteiny apod. Teplota v kompostéru se snižuje, humus už začíná pomalu měnit barvu.
V konečné fázi pak získává kompost zcela homogenní strukturu a charakteristické aroma.
Co kompostovat a co ne?
Ne všechny suroviny jsou pro kompostování vhodné. Je tak na místě vědět, jaký odpad do něj lze dát a jaký je přeci jen lepší vyhodit do odpadu.
Vhodný odpad ke kompostování
- Tráva
- Listí
- Sláma
- Kusy větví (nadrcené na menší části)
- Popel
- Ovoce, zelenina
- Biologický odpad z domácnosti
- Piliny, kůra
Nevhodný odpad
- Zbytky potravin
- Plast
- Kov
- Cigaretový popel
- Skořápky
- Pecky
- Sklo
- Kameny
- Papír
- Rostliny, jež byly napadeny škůdci
Jak dlouho to potrvá?
Používáte-li přírodní způsob kompostování, trvá proces minimálně 6 měsíců. V případě, že si ale domů pořídíte kompostér, pak se doba výrazně zkracuje, a to až o polovinu.
Jaké budou náklady?
Kompostéry lze v obchodech pořídit již od cca 600 Kč. Cena je odvozena mimo jiné od objemu zařízení. Na běžnou domácí zahradu vám postačí kompostér o objemu 600 litrů.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!